RUDÁ VOLAVKA - Red Sparrow

                                                                                             

 

V posledním čase přicházejí do našich kin Oscaroví favoriti, avšak ne pouze oni nás mohou zaujmout. Milovníci špionážních thrillerů právě dostávají dárek v podobě  Rudé volavky – vskutku nádherné ženy, bojující v zákeřném prostředí plném násilí a ponižování o svůj život. Nesledujeme příběh jehož základem jsou hodiny a hodiny rešerší všech možných dostupných materiálů, ale příběh sepsaný mužem, který byl 33 let aktivní součástí světa o kterém vypráví.

 

Ocitáme se v současném Rusku, kde primabalerína Dominika Jegorovová (Jennifer Lawrence) žije pouze pro balet a svoji nemocnou maminku, která by bez její pomoci neměla šanci na přežití, respektive důstojné dožití. Avšak kariéra této talentované tanečnice je díky těžkému úrazu předčasně ukončena a vzhledem k tomu, že vše včetně bytu a zdravotního pojištění matky financuje divadlo, stává se lehkou kořistí ruské tajné zpravodajské služby. Jedním z vedoucích představitelů této organizace je její strýc (Matthias Shoenearts), zákeřný člověk, jehož nátlakům se nelze vzepřít. Je to právě on, kdo ji posílá do zvráceného,  sadistického výcviku, kde se školí „Volavky“, které pak využívají své tělo a mysl, coby dokonalé zbraně proti nepřátelům země. Dominika se záhy stává nejnebezpečnější z přítomných a je tak nasazena na Nathaniela Nashe – důstojníka CIA ( Joel Edgerton) – aby zjistila identitu jeho ruského spolupracovníka.  Co vyjde najevo a jaký je hlavní cíl baletky s krásnou tváří se dozvíte až v kině, stejně tak jako cenu, kterou je za dosažení svého cíle nucena zaplatit. Musím říci, že sledovat ji při práci je zážitkem, přestože člověk slabší nátury s největší pravděpodobností neuvidí všechny záběry filmu a raději občas zavře oči. 

Jennifer Lawrence je jednou z nejlepších hereček současnosti, což potvrzuje ne jen Oscar za Terapii láskou, ale například i filmy jako Joy, Matka, Hunger games. V jednom z prvních rozhovorů k Rudé volavce svým divákům vzkázala: „ Omlouvám se všem, že je můj film, tak temný“. A přesně to je – temný a opravdu její, přestože má po svém boku i tak vynikající herce, jako je Jeremy Irons nebo Charlotte Rampling. 

Jason Matthews – autor předlohy, jež mu vynesla cenu EDGAR za nejlepší debut roku, je veteránem CIA s dokonalou znalostí práce kontrarozvědky. Prováděl také nábor agentů v Sovětském svazu i jiných částech východní Evropy a řídil tajné projekty zaměřené proti programům zbraní hromadného ničení a proti terorizmu.

Po novinářské projekci jsem zaslechla poznámku: „ Ale James Bond to není“. Ne, není. Je to Rudá volavka a vypadá to, že by nemusela být tak úplně pouhou fantazií.

 

Je tedy bezesporu zajímavé, jít se na tento souboj tajných služeb podívat. Zdali je Matthias Shoenearts do role strýce hlavní představitelky obsazen pouze kvůli svým hereckým schopnostem, nebo hraje úlohu také jistá podoba se současným ruským prezidentem není známo, ale drobnou nadstavbou tato skutečnost bezesporu je. Ostatně je těžké si představit, že by tak zkušený filmový matador, jakým je pan režisér Francis Lawrence, něco ponechával náhodě. Jeho „rudá volavka“ Dominika Jegorovová to rozhodně nedělá.

 

Fotogalerie