R. Jeffers - HŘEBEC GROŠÁK

Hřebec grošák – baladicky laděný příběh jednoho z největších představitelů moderní americké poezie, zachycující vztah opilce a trýzněné ženy, poprvé ožívá v ryze divadelní podobě na české scéně. Hlavním hrdinou této básně je zvíře – královsky ušlechtilý a krásný hřebec, proti němuž se jeví život lidí jako cosi vzbuzující soucit i odpor. Nesmírně silný, krásný a vskutku nelehký Jeffersův text vychází na scéně pražské Violy z úst mladé herečky Alžběty Bohdanové a člověk, sedící v publiku, se opravdu nestačí divit, jak strhující tato mladá žena ve svém projevu dokáže být. Alžběta Bohdanová se podrobila křtu ohněm a vyšla z něj jako herečka, jež se umí dát cele všanc příběhu, který vypráví, splynout s ním v jedno, a naprosto autenticky, doslova strhujícím způsobem ho předat publiku. Hovořím o křtu ohněm, protože pražská Viola je místem, kde vcházejí na scénu opravdu velcí herci, ne náhodou stojí oproti Národnímu divadlu. Její představení bývala legendární, jména z největších stála napsána na plakátech. Na této malinké scéně se nemá herec kam schovat, svého publika se prakticky dotýká, pokud vše ladí, emoce herce a diváků se prolínají, vzniká společný zážitek. A přesně to se Alžbětě Bohdanové, a samo sebou také panu režisérovi Františku Skřípkovi, povedlo. Měla jsem možnost to zažít a spolu se mnou všichni, kdo zaplnili hlediště v den premiéry. Nevycházeli jsme z údivu. Bylo jasné, že před námi stojí dívka ve věku, jež jí právě proměňuje v ženu, ale zároveň i stará duše, nesoucí v sobě „všechny“ příběhy světa. Nemá smysl měřit délku potlesku na konci představení, ale sílu emoce, která zůstává. A té byla Viola toho večera plná. To protože její hlavní a jediná představitelka jí byla.

Alžbětu Bohdanovou jsem znal jako sympatickou mladou zpěvačku, její herecký talent a schopnost vytvořit psychologicky náročnou postavu jsem objevil v červnu 2019 v jejím absolventském představení. Tuto část osobnosti pak důkladně prověřilo společné hledání sólové interpretace mimořádného Jeffersova díla. Čekala mě krásná setkání s tvořivou, inteligentní a pracovitou osobou, která však zastavila pandemie těsně před premiérou. Po roce teď Alžběta silný ženský příběh konečně na jevišti Violy žije společně s diváky.

                                                                                                                               František Skřípek

                                                                                                                                                            

Alžběta Bohdanová vystudovala herectví na Vyšší odborné škole herecké, kterou absolvovala pod vedením režiséra Karla Kříže a herečky Jaromíry Mílové. Několik sezon působila v Hereckém studiu Švandova divadla, kromě herectví se věnuje i hudbě a zpěvu, má zkušenost s přednesem melodramu. To vše se zúročilo v jejím projevu mimořádnou schopností zacházet s hlasem a slovem. Řečeno symbolikou Jeffersovy básně drží diváky pevně na otěžích nikoliv snadno vnímatelného textu a během hodinové produkce jim neponechá ani chvíli oddechu. Spolu s režisérem má dobře nastavenou základní laťku baladického traktování textu, jež ji dovoluje vychýlení jak k dramatickému patosu, tak i k humornému odlehčení." 

                                                                                           Radmila Hrdinová, Divadelní noviny

Je pro mne velikou radostí, že vás mohu pozvat na nejbližší reprízu představení Hřebec grošák.

Koná se ve Viole 14. 1. 2022 od 20 hodin, a všem, kdo se půjdou podívat, přeji krásný zážitek.          

                                                                                  Tereza Herz Pokorná

 Fotografie: Vlado Bohdan                                                   

Fotogalerie