Purpurový vrch

Bojte se

Na Purpurovém vrchu stojí dům, kterému je lepší se vyhnout. Nezvané návštěvníky odrazuje zlověstnou krvavou barvou okolní půdy a děsivými tajemstvími, jež prosakují z jeho bortících se zdí. Otázkou je, co se stane s návštěvníky, které jeho majitelé pozvou. Geniální režisér Guillermo del Toro, který dokáže všechny vaše noční můry naservírovat v krásném filmovém balení, natočil další snímek, u kterého se budete zároveň bát a žasnout nad krásou a dokonalostí každé scény.

Edith Cushingová (Mia Wasikowska) je na svou dobu velmi emancipovaná dívka s literárním talentem a nepěkným traumatem z dětství, s nímž se vypořádává právě psaním. Záhadnému cizinci, siru Thomasi Sharpeovi (Tom Hiddleston), se její texty líbí, jí se pro změnu zamlouvá on. Dokonce tak, že po tragické otcově smrti brzy odloží smutek a provdá se za něj. Díky sňatku se stane spolumajitelkou panství Purpurový vrch, jemuž vévodí majestátní, leč chátrající viktoriánský dům, jehož děravou střechou padá do vstupní haly déšť, sníh a listí. V jeho ponurých stěnách se Edith rozhodně necítí jako doma. Přispívá k tomu odměřenost její švagrové Lucille (Jessica Chastain) a spousta děsivých vizí, jež ji provázejí od chvíle, kdy prvně překročila práh. Edith je sice k smrti vyděšená, zároveň ji ale zvědavost nutí odhalovat tajemství, které se dům snaží pohřbít. Že jí při téhle pátrací akci půjde neustále o život, asi není potřeba dodávat. 

„Až diváci rozhodnou, jestli se nám práce podařila. Pokud ano, budete se během filmu nepřetržitě bát, a to nejenom duchů. Pamatujte si, že nejděsivější bývají živí lidé,“ mnohoznačně komentuje svůj film režisér del Toro. 

 

                                            FILM  POHLEDEM TEREZY POKORNÉ                GRIMSON PEAK

Pokud se rádi halíte do hávu dob minulých, užíváte si krásu dokonale, ale opravdu do posledního detailu dokonale provedeného dobového filmu, máte rádi pohádkové horory akorát zapadající do času Halloweenu – pak je to přesně VÁŠ film.

Zasníte se, áchnete nad krásou kostýmů i scény, zaposloucháte se do snové hudby, budete se bát, pokud věříte na duchy v podobě, jakou mají na plátně a nebo se zasmějete, to v případě že nikoli, což vás ovšem nikterak neochrání od strachu o hlavní představitelku. Uvidíte i velkou krásu, která krásou vůbec není a potvrdíte si, co už dávno víte........ totiž to, že se veškeré dění stále dokola opakuje, pouze šaty a architektura se mění. Boj zla s dobrem zůstává........a jak to dopadne tady, to neprozradím. 

Každopádně pan režisér Guillermo del Toro je milovníkem vědeckofantastického horroru a mistrem ve svém oboru. Například jeho film Faunův labyrint, který se točil také v Praze,  získal Zlatou palmu v Cannes i zlatého Huga na festivalu v Torontu a přinesl mu nominaci na Oscara. Vypadá to, že fantazie je jeho domovem a ta také tomuto filmu dominuje.

Hlavní představitelka, australská herečka a baletka, Mia Wasickowska vévodí posledním zfilmováním klasických románů Jana Eyrová, Paní Bovaryová, byla také Alenkou v nádherném filmu Tima Burtona Alenka v říši divů. Její zdejší partner Tom Hiddleston je hercem, který již pracoval i pod režijním vedením Woodyho Allena, nebo Kenneth Branagha, což  jasně vypovídá o jeho umění před filmovou kamerou. V Jassice Castein, byste pak jen stěží hledali velitelku vesmírné lodi z filmu Marťan. Svoji zrzavou hřívu odbarvila na černo a to se hned dějí divy – krása i hrůza pohledět.......................................hezký podzimní čas ......... T.P.

  

Fotogalerie