PUELLA TRIO - TRIO, KTERÉ SI ZKRÁTKA ZAMILUJETE!

Kdo je Puella trio? Tři kamarádky – Češka, Moravanka a Slovenka si díky své vášni začaly plnit sny. Jejich netradiční pojetí klasické hudby oslovuje nejen posluchače u nás, ale i v zahraničních koncertních sálech.

Adéla Donovalová (klavír), Markéta Kubínová (violoncello) a Eva Krestová (housle) – tři kamarádky, které se hodně sblížily při studiu na pražské konzervatoři, jednoho dne slovo dalo slovo a vzniklo koncertní trio, které si vybralo do svého názvu latinské slovo „ ta dívka“ (puella), čímž jasně demonstrují, že už na první dobrou by mělo být každému známo, že v jejich Puella triu žádného muže není třeba hledat. Svorně přiznávají, že klasická hudba je pro ně radostí, vášní, inspirací a jistým osvobozením a sdílení okamžiků, kdy se naplno oddají předávání nádherných melodií světově uznávaných skladatelů směrem k posluchačům, jsou jejich největší závislostí. Procestovaly už pěkný kousek světa (Francie, Anglie, Španělsko, Holandsko, Itálie... ad.), získaly řadu ocenění (IRR Outstanding, Recording of the Month/London ...) a tvrdí: „Hudba nám umožňuje propojovat se s lidmi mnoha zájmů a nadání, což nás nesmírně baví a přitahuje zároveň.“ A jejich plány do budoucna? Chtějí svůj koncertní repertoár nadále rozšiřovat o neoposlouchané skladby světových mistrů a v netradičním pojetí – což je specifikum Puella tria – je předávat posluchačům kdekoli na světě. „Konkrétní cíle si neklademe. Chceme kvalitně a zábavně hrát a tím dělat radost lidem. Jakkoli to zní jako klišé, tohle je pro nás a pro hudbu obecně opravdu tím nejdůležitějším,“ dodává na závěr klavíristka Adéla.

Zvítězily na mnoha soutěžích (Maria Yudina Competition, Rusko; Charles Hennen Concours, Holandsko; Soutěž B. Martinů, Praha; Rovere d ́Oro, Itálie...), hrály na světových pódiích (Pražské jaro; Festspiele Meclenburg- Vorpommern, Německo; Flaneries Musicales de Reims, Francie; Allegro vivo, Rakousko; Pablo Casals Festival, Španělsko...) a studovaly u renomovaných osobností (Niklas Schmidt, Menahem Pressler, Valentin Erben, Guarneri Trio, Miró Quartet, Michel Lethiec, Juhani Lagerspetz..). Za nahrávky pro společnost Arco Diva získaly ocenění "Recording of the Month" (Musicweb international London) a "IRR Outstanding" (International record review).

 

Text : LN/STYLEnew.cz                   Fotografie : Dagmar Hájková