PŘÍZRAKY V BENÁTKÁCH

 

                                                   

 

Agatha Christie - Benátky - Kenneth Branagh. Vražedné spojení, nabízí se říci milovníkům první dámy detektivního románu, tajemných zákoutí snových Benátek, či filmů mistra v oboru režijním i hereckém, tvůrce jménem Kenneth Branagh.

A tak to také, v případě filmu Přízraky v Benátkách, je. Hlavní roli zde mají atmosféra a množství drobných detailů, dávajících divákovi dostatek času pro fabulaci, jež patří k detektivním příběhům stejně, jako oběť a vrah. Kdo hledá, najde, a samo sebou i překvapení tu má, své místo, stejně jako humor, kterému se nevyhýbá žádný mistr napětí.

Podzimní Benátky se svojí melancholickou poetikou, jsou jednou z nejúžasnějších kulis světa. Tajemství, zrcadlící se už samo o sobě na hladině kanálů, i fasádách paláců jež je lemují, je rájem pro oko kameramanské. Avšak zdaleka ne každému se podaří, toto kouzlo ještě povýšit. Haris Zambarloukos, dnes již dvorní Branaghův kameraman (Smrt na Nilu, Belfast), to udělal, a mnohé z jeho „obrazů“(protože tím zde jeho filmové záběry jsou) se, alespoň pro mne, staly naprosto nezapomenutelnými. 

Nepatřím primárně k milovníkům Hercula Poirota, i když mě kdysi dávno legendární Peter Ustinov v této roli nadchnul. Nyní mě Branaghův Poirot, usadivši se na zasloužený odpočinek v Benátkách, dojal a výborně pobavil. Obklopen svými všudypřítomnými obsesemi, touží po jediném: klidu a samotě ve městě na Canale Grande. Marně. A tak je v den oslav Halloweenu vtažen do příběhu, který nechce, aby se popral s duchy jednoho minulostí prokletého paláce. 

Někdo zemřel, nikdo neopustí toto místo, dokud nezjistím, kdo to udělal!“  Slavná věta, na kterou si musí divák sice chvíli počkat, ale nakonec přece jen zazní, a Poirotův brilantní mozek se může dát do práce.  V mezičase se ovšem rozhodně nenudíte, o což se postará dokonalá kulisa, hudba a prvotřídní hráči v ní umístěni. Krásná, tajemná Kelly Reilly, oscarová Michelle Yeoh, dvěma zlatými Glóby a sedmi cenami Emmy ověnčena Tina Fey v roli nejopěvovanější spisovatelky detektivních románů své doby, hlavní postavy z Branaghova Belfastu, otec a syn tam i zde - Jamie Dornan a Jude Hill například. 

Jak vše pro slavného detektiva dopadne se dozvíte na konci filmu stejně, jako kdo koho vydírá, kdo se koho pokouší otrávit, a kdo vraždí. Přeji vám příjemnou cestu do Benátek minulého století, nechť ve vás jejich krása zůstane ještě dlouho poté, co opustíte hlediště kinosálu. 

Fotogalerie