PREZIDENT BLANÍK - PREMIÉRA*** 8. DUBNA VE 20.15 NA ČT 1

                                                         

Prezident Blaník dobývá svět filmového plátna, očekávaný jako málo kdo a to i těmi, kdož sice slovník jemu vlastní, přijímají se zuby skřípajícími nevolí, ale přesto se baví jeho zrcadlením společnosti a událostmi v ní.  Online je Tonda Blaník již dávno osobností známou, má svůj nemalý fanklub, dalo by se říci, že je docela dost slavný. Již čtyři roky pravidelně na Streamu reflektuje dění odehrávající se v naší zemi způsobem, jež evidentně funguje. Trefné bonmoty, humor a nadsázka vévodící jeho konání mu vynesly – 46 milionů shlédnutí, Václava Havla a Českého lva. A to i přes to, že je tento lobbista osobou vskutku odpornou a ani jeho tvůrci, jak svorně přiznávají, by ho nechtěli za přítele. Možná právě proto se stala „Kancelář Blaník“  hitem.

Humor je našemu národu vlastní, pyšníme je jím, ale politická satira, jež je doménou našich německy mluvících sousedů, tady však ve svém pravém slova smyslu prakticky chybí. Jejich politický kabaret má obrovskou tradici, mistři tohoto oboru jsou chytří, vzdělaní, tvrdí, osobití  a nebojácní, jejich publikum nemilosrdné - buď je vynese do nebe, nebo vypíská, čímž ukončí jejich kariéru. Ti nejlepší dokáží naplnit fotbalové stadiony, divadelní sály, mají své vlastní televizní pořady. Teď přichází do našich kin celovečerní film Prezident Blaník a svojí stavbou je v této oblasti prakticky světovým unikátem. Již pouhé „herecké“ obsazení nemá obdoby. Tím nemyslím Marka Daniela, který je nejen Tondou Blaníkem, ale především výborným hercem v oboru jak dramatickém, tak komediálním, ani Halku Třešňákovou a Michala Daleckého, též herce profesionální a se svými rolemi po leta sžitými, ani herce a zpěváka Tomáše Kluse, neb i on je ve filmu doma, ale ostatní účinkující. Reálné aktéry našeho života politického a kulturního, kteří byli všichni vědomými účastníky tohoto výjimečného projektu - Tomáš Sedláček, Ivan Bartoš, Tomáš Sokol, Ladislav Špaček, Aleš Háma, Miroslav Kalousek, Andrej Babiš, Jaroslav Hutka, Jan Potměšil, Helena Třeštíková, Ivo Mathé, Jan Hřebejk, Olga Sommerová, Roman Vaňek, , Jakub Železný a kandidáti na prezidentský úřad. 

Film PREZIDENT BLANÍK  se odehrává v reálném čase druhé přímé volby prezidenta České republiky. Antonín Blaník je jedním z nejvýznamnějších lobbistů v zemi. Běžně pracuje pro politické strany, pro samotného prezidenta a hlavně sám pro sebe. Nyní oznámí vlastní kandidaturu na funkci hlavy státu a začíná kampaň, ve které lidem s pomocí tajemníka Žížaly a asistentky Lenky naslibuje, co rozhodně nemůže splnit. Má úspěch, avšak vzhledem k tomu, že se Žížalovi nepodaří včas doručit na ministerstvo vnitra podpisové archy, je nucen zvolit jinou taktiku, jak úspěšně zrealizovat plány, které má se svojí zemí i vlastní budoucností. Vzhledem k tomu, že nikdo této neřízené střele nevidí do hlavy, ocitají se jeho nejbližší spolupracovníci na horské dráze dost velkého šílenství, a nejsou sami...

Filmový štáb pod vedením pana režiséra Marka Najbrta, pracoval pod tlakem aktuálních společenských a politických událostí, které se promptně stávaly nedílnou součástí scénáře. Ten vznikal spolu s vývojem prezidentské kampaně. Jedna jeho část byla připravena a natočena způsobem, který bývá u hraného filmu běžný, druhá vyžadovala improvizaci ze strany všech zúčastněných a bravuru dokumentárního způsobu natáčení. „Točilo se během prezidentských debat i oslav 17. listopadu. Sledovali jsme aktivity kandidátů a snažili se s nimi dostat do kontaktu.“ říká pan režisér “Natáčení skončilo v období mezi prvním a druhým kolem volby, abychom byli co nejaktuálnější. Měli jsme natočeny dva různé konce pro případ vítězství jak Jiřího Drahoše, tak i Miloše Zemana. Oba jsme ozvučili, sestříhali a připravili pro zařazení do filmu na poslední chvíli.“ Hotový film spatřil světlo světa čtyři dny po vyhlášení výsledků prezidentských voleb. Tento postup byl evidentně jedinou možností, neb se jedná o film pracující s aktuálními pocity diváků, film zrcadlící naše emoce posledních dní, film dotýkající se myšlenek, které v současné době této zemi panují. Jak známo recese bývá ventilem a odlehčením a proto doporučuji zajít si do kina. Z mého pohledu se režiséru Najbrtovi a jeho týmu povedl v tomto ohledu mistrovský kousek. Nejde o film, který by zrál časem, je určen pro tady a teď.

Na otázku: „S jakým očekáváním mají jít diváci do kina?“ odpovídá pan režisér: „Prezident Blaník je komedií, filmem který reflektuje naši společnost s nadhledem a nadsázkou. Jde o zábavný, groteskní pohled na naši politiku.“ 

Fotografie : Marek Novotný

Fotogalerie