Přála bych si řídit lodě * ANNA LINHARTOVÁ

Je krásná, extravagantní a osobitá. Mladá herečka Anna Linhartová září ve filmech i v experimentálních divadelních scénách. Půvabná dcera známé herečky Jitky Asterové připouští, že po mamince je lehce nezodpovědná a stejně jako ona ale dokáže naslouchat lidem. Aktuálně připravuje zajímavý projekt v divadle Nod v Dlouhé ulici. Ráda si pohrává s módou a má zvláštní sen – přála by si umět řídit lodě!

„S mámou si rozumíme úplně skvěle,“ vysvětluje půvabná herečka s úsměvem. „Jsme si blízko, naladěné jedna na druhou. Ona kamarádí s mými kamarádkami, všechno řešíme společně a není mezi námi vážně žádný problém. Máma mě také přivedla k józe. Konkrétně k Iyengar józe. Jde o metodu určitých tělesných  a dechových cvičení, při kterých vnímáte jen své tělo. Je to  úžasný relax. Mimořádné cvičení, které mi naprosto vyhovuje.  Učíte se dýchat, meditovat a nepochybně i lépe zvládat stresové situace. Zpočátku, než jsem se cvičení naučila, docházela jsem do studia denně. Dnes cvičím pravidelně doma a občas ještě chodím do studia. Na Iyengar jógu nedám dopustit. Zklidňuje a hodně pomáhá.“

Kráska za volantem

Anička nepatří zrovna k nadšeným řidičům. Ráda jezdí v klidu a v pohodě. „Autoškola byla peklo! Zkuste si představit, že jsem měla tak o milion hodin navíc,“ směje se. Stále jsem si  je musela připlácet. Dost dlouho trvalo, než mi v autoškole nahustili do hlavy, že musím být v klidu. Nedokázala jsem pochopit, že nesmím panikařit, když jedu víc, než 60 km v hodině.

Je proto zvláštní, že mě na rozdíl od auta naopak úplně uchvátilo řízení motorového člunu na Vltavě. Naprosto mě to dostalo, protože jsem najednou vnímala úplně jiný pocit. Zvláštní dotek svobody, jistoty a klidu. Jízda na vodě nemá chybu. Je to zkrátka jiné, jistým způsobem osvobozující.

Od té doby přemýšlím o tom, že bych si udělala kapitánské zkoušky a lodě v reálu řídila. Stále mám navíc dojem, že jízda na vodě je bezpečnější.  S mou schopností odhodlávat se k důležitým krokům dost dlouho, k tomu může dojít třeba klidně až za pět let. Věřím ale, že to jednou dám a za kapitánský můstek se postavím!

Jsem oběť

Nemějte obavy, něžná kráska Anička Linhartová je obětí pouze v nově připravovaném divadelním projektu režisérky Kashy Jandáčkové. Připravují ho společně na prosincovou premiéru v divadle Nod v Dlouhé ulici. „Je to zvláštní představení,“ říká Anička. „Pojednává o teroristických útocích v roce 2015. Já jsem v něm oběť. Příběh je postavený na výpovědích nejrůznějších lidí. Těch, kterých se šílené události bezprostředně dotkly. Připravujeme se na představení dost pečlivě  - například jsme celý den sledovali záznamy útoků, kde celou tu hrůzu vidíte úplně detailně. Došlo nám, že  bude těžké připravit hru tak, aby nepůsobila jenom depresivně. Vždycky v ní přece musíte najít nějakou naději. Šanci pro další život, který příběh posouvá mnohem dál.“

Anička s kolegyněmi herečkami opět v říjnu rozjíždí pravidelné a oblíbené herecké sobotní brunche v baru Zenit v Krymské ulici. „Moc mě baví tam vařit,“ říká s nadšením. „Připravím třeba maso, kolegyně něco upečou a spolu to v Krymské doladíme. Mám pocit, že po dobrém jídle zvládnete s nadhledem úplně všechno!

Čtenáře Stylenew proto k nám na herecký brunch srdečně zvu!

 

Herečka Anna Linhartová je absolventkou studia herectví na pražské konzervatoři. Výrazně zazářila v Hřebejkově filmu Nevinnost, aktuálně jsme ji mohli vidět ve filmech Padesátka, Pohádkář, Cesta do lesa, nebo seriálech Případy 1. oddělení, Život je pes nebo Labyrint.

 Text : Alena Štrobová     Fotografie : Dagmar Hájková

Fotogalerie