Pojďme se krásně bát, zve přehlídka Juraje Herze v Biu Oko

Ke sklonku roku si letenské kino Bio Oko připravilo filmovou přehlídku mistra hororového žánru.

Od 9. do 14. prosince uvede šest titulů Juraje Herze. Diváci se mohou těšit na digitálně zrestaurovaného Spalovače mrtvol, Ivu Janžurovou ve své životní roli-dvojroli ve filmu Morgiana nebo na legendární automobil poháněný krví ve snímku Upír z Feratu. Ve výběru nebudou chybět strašidelné pohádky Panna a netvor a Deváté srdce nebo neprávem zapomenutý, bizarní a lechtivý titul Straka v hrsti.

„Letos jsme se rozhodli adventní promítání věnovat Juraji Herzovi. Vybrali jsme z jeho repertoáru takové snímky, které se hodí k tajemné prosincové a předvánoční atmosféře. Vánoce přece mohou být trochu strašidelné a sledovat celý prosinec jen klasické pohádky a romantické filmy a komedie by nás nebavilo,“ říká David Beránek, ředitel a dramaturg Bia Oko. Čtyři tituly budou uvedeny i s anglickými titulky: Morgiana, Upír z Feratu, Panna a netvor a Spalovač mrtvol.

Jako první mohou diváci zhlédnout Ivu Janžurovou ve dvojroli ve filmu Morgiana. Bravurně zde ztvárnila dvě věkově, vzhledově i povahově odlišné sestry. Mladší, laskavější krásku Kláru a starší, ošklivou a zlou Viktorii. Na vizuální atraktivitě a výtvarné ucelenosti Herzova pozoruhodného snímku má zásadní podíl kamera Jaroslava Kučery. 

Promítat se budou i dvě stylizované hororové pohádky – Deváté srdce a Panna a netvor. Ačkoliv se obě pohádky natáčely ve stejných kulisách, působí odlišným dojmem. Na Devátém srdci totiž výtvarně spolupracovali Jan a Eva Švankmajerovi, zatímco Pannu a netvora pojali výtvarníci Josef a Olga Vyleťalovi více přírodně. Titulní roli krásného prince a zároveň netvora zahrál tanečník Vlastimil Harapes.

V české tvorbě naprosto ojedinělý hororový sci-fi příběh Upír z Feratu se odehrává kolem ďábelského vozu jezdícího na lidskou krev. Titulní roli začínající automobilové závodnice Mimi obsadila Dagmar Veškrnová. Jejího přítele si zahrál Jiří Menzel a trenéra Petr Čepek. Design vozu na základě prototypu nikdy nevyráběného vozu Škoda Supersport 724 navrhl výtvarník Theodor Pištěk. 

V pátek 13. prosince přijde plátno kina navštívit podivínský zaměstnanec pohřebního ústavu Karel Kopfrkingl. O jakém filmu je řeč není třeba dlouze vysvětlovat – je jím legendární Spalovač mrtvol. Snímek, který si v trezoru počkal celých 21 let na svou obnovenou premiéru v 90. letech a letos se vrátil na plátna kin v nové digitálně zrestaurované verzi Národním filmových archivem.

Perličkou na závěr přehlídky je snímek Straka v hrsti, který byl svého času obviněn z pornografičnosti. Jeho podtitul "Hra o lásce a nenávisti" odkazuje k staročeské středověké satiře Mastičkář, námět napsal zakázaný autor Antonín Přidal. K provokativnosti filmu přispěla i hudba kapely Pražský výběr. Tyto okolnosti přispěly k tomu, proč je titul méně známý a proč byl i on režimem zakázán a mezi menšinové publikum se na VHS dostal až po revoluci.

Juraj Herz v Biu Oko

 9. 12. od18:00 –  Morgiana (1972)

10.12. od 18:15 – Deváté srdce (1978)

11.12. od 18:30 – Upír z Feratu (1981)

12.12. od 18:00 – Panna a netvor (1978) 

13.12. od 18:30 – Spalovač mrtvol (1968)

14.12. od 17:30 – Straka v hrsti (1983)

 

Fotogalerie