Pohlaďte duši přírodou

Je všechno v mém životě v pořádku? Proč se mi nedaří? Z jakého důvodu cítím stále únavu? Jsem vůbec dobrý člověk?  Období tzv. „temných nálad“ popadne čas od času každého z nás. Nemělo by ale mít dlouhé trvání. Pokud se lepší nálada ani po delší době nedostaví, je třeba vydat se k lékaři. Zdá se, že naše duše stůně.

Krize jsou i šance

Takové je motto nové knihy léčitelky a docentky léčitelské školy v Berlíně Aruny M. Siewertové Přírodní psychofarmaka – Celostní medicína pro duši, kterou nedávno vydalo nakladatelství NOXI. 

Aruna přírodě věří. Dobře ví, že právě bylinky mohou mít na náš duševní stav zásadní vliv. Mohou pomoci a prospět. Přinejmenším vhodně doplní léky, které tělu dodává farmaceutický průmysl. Léčbu tím podpoří a ztracenou energii nám pomohou dodat.

 

Aruna Siewertová je zajímavá osobnost. Sama absolvovala tříletou léčitelskou školu a další prohlubující vzdělání, mezi která patří i kurz Léčba rostlinami a práce těla. V Berlíně si otevřela vlastní praxi, kde má stále plno. Pracuje ale i jako docentka v Campus Naturalis Berlín v oblasti fototerapie a aromaterapie. Přírodě věří. Je velké štěstí, že díky vydavatelskému počinu NOXI se s jejími názory a tipy můžeme seznámit i my. „Málokdo vám dnes poradí, že na bolest duše můžete užívat i přírodu,“ vysvětluje Aruna. „U mnohých lehčích nebo počínajících duševních potíží přitom mohou být léčivé byliny po domluvě s lékařem vhodným doplněním k chemickým psychofarmakům. Na základě jejich celostní účinnosti vám mohou darovat útěchu, uvolnění a jasnost. Hlavně ale -  příroda lidem opět vrací chuť do života. To je stará pravda!“ 

 

Květiny jsou hvězdy země a hvězdy jsou květiny nebes 

Autorem tohoto citátu je známý astrolog, alchymista a lékař Paracelsus. Jmenuje se tak i jedna z kapitol zajímavé knihy Přírodní psychofarmaka. Nabízí nám nejen přehled konkrétních psychických potíží, jako jsou mánie, deprese, afektivní poruchy, obyčejné lidské úzkosti a mnohé další. Přidává i tipy na jejich léčbu z pohledu klasické medicíny. Otevírá ale především cestu k poznání významu rostlin v léčení duševních problémů. Ve formě čajů, aromaterapie, tinktur, vylisovaných šťáv z čerstvé rostliny a mnoha dalších. Téměř každá rostlina má v knize léčitelky Aruny svou typickou charakteristiku:

 

Meduňka – uklidňuje nás svou mírností a rozveseluje nás

 

Levandule – jasná, čistá levandulová vůně prozrazuje hodně o působení této vzpřímené rostliny

 

Třezalka – působí na psychiku jako zahřívající slunce

 

Oves – tak jako pleva zahaluje ovesné zrno, tak chrání oves naši duši

 

Chmel -  učí nás brát život na lehčí váhu

 

Andělika lékařská – svou  útěchou nás nechá andělika opět z nitra zářit

 

Přeslička polní – dává strukturu a vnáší řád do chaosu

 

Rozmarýn - je jako dobrý přítel, který nám pomáhá pomoci sami sobě

 

 

S přírodou v rovnováze

Aruna Siewertová se ve své knize zaměřuje i např. na poruchy koncentrace, vnitřní neklid, únavový syndrom, apatii, nedostatek sebedůvěry nebo pocit vyhoření. Jsou to reálné situace, které náš každodenní život provázejí. Musíme se naučit se s nimi vyrovnávat. Zvládat je a nedovolit jim, aby náš život okleštili a udělali ho nesnesitelným. Můžeme vám knížku Přírodní psychofarmaka – Celostní medicína pro duši jen doporučit. Na nelehké cestě dnešním hektickým světem je to cenný průvodce. Dokáže nás nasměrovat k vyrovnanosti a hledání vhodných způsobů léčby. Pomoci může nejen nám samotným, ale i našim blízkým a přátelům. O to přece jde v životě úplně nejvíc.

 

Aruna M. Siewertová: Přírodní psychofarmaka – Celostní medicína pro duši, vydává NOXI, 128 stran, doporučená cena 279 Kč 

 

 

Fotogalerie