Zdánlivě jednoduchou obrázkovou hru známe snad každý. V dětství jsme se díky pexesu učili poznávat nové věci a cvičili svoji paměť. Udržovat se v psychické kondici, nám pomůže ale i v pokročilém věku. Loni oslavilo české pexeso 50 let své existence. Pojďte se s námi podívat do jeho historie a poznat současný trend, doposud oblíbené stolní hry.
Složitost hry závisí především na obrázcích vyobrazených na kartách. Detailnější obrázky jsou horší na zapamatování a nutí naši vizuální paměť vnímat i jemné nuance. Řekne se jednoduchá dětská hra, původ pexesa však svědčí úplně o něčem jiném.
Japonské kořeny
Abychom zjistili něco o původu pexesa, musíme se vydat do starého Japonska. Mezi oblíbené hry patřilo tzv. Kai awase. Ke hře bylo třeba 360 párů mušlí s malovaným motivem na své rubové straně. Pouze obrázky v párových mušlích byly stoprocentně identické, ostatní se lišily. Původně malovaná výzdoba časem narůstala i o zdobení drahými kameny, plátky zlata či diamanty. Mušle se tak díky luxusně vyvedeným obrázkům stali velice ceněnou záležitostí. Mnohdy se ve formě věna dědily z generace na generaci. Původně hra pro dlouhé chvíle se tak proměnila v rodinný poklad mnoha dynastií. Dnes se různé obdoby Kai awase prodávají především jako suvenýr turistům. Pouze pravidla hry zůstávají stále stejná. Ze speciálního úložného boxu kaioke se nejdříve vyskládají první poloviny mušlí (tzv. jigaji) a rovnoměrně se rozloží hřbetem vzhůru. Tak aby nebyl vidět obrázek uvnitř. Každý hráč si pak z kaioke vytahuje postupně druhé poloviny mušlí (tzv. degai) a hledá jigaji s identickým obrázkem. Pokud hráč zvedne špatnou mušli, položí obě poloviny zpět na hrací plochu opět hřbetem vzhůru. Vyhrává ten, kdo má na konci hry největší počet párů.
Anglická předehra
V Kai awase našli inspiraci angličané. Rozhodli se jen o poněkud méně živočišný formát hry. Namísto mušlí zvolili na podklad pro obrázky lepenkový papír. Rubovou stranu lepenky ozdobil na všech kartičkách tentýž obrázek. Zato na lícní straně kartiček naleznou hráči totožné obrázky pouze v jednom páru. Hra s pojmenováním Concentration memory game si v Anglii začala nacházet spoustu fanoušků v nejen v řadách dětí, ale i dospělých.
Cesta k českým dětem
Po dlouhém putování se dostáváme i do Česka, kde se pomalu začíná rodit pexeso. Za první verzi se dá pravděpodobně považovat pořad České televize z 60. let minulého století Pekelně se soustřeď. V té stejné době se do vymýšlení nové společenské hry pustil i výtvarník Zdeněk Princ. Vymyslel obrázkovou hru o třiceti dvou dvojicích s různě tematicky zaměřenými obrázky. Podobnost s oblíbeným televizním pořadem vybízela ke stejnému pojmenování stolní hry. Autorské vypořádání však bylo příliš složité a tak se pan Zdeněk Princ pustil do vymýšlení vlastního názvu. Pojmenování pexeso vzniklo, jako zkratkové slovo z názvu pořadu Pekelně se soustřeď. Chytlavost názvu zajistila pouze drobná písmenková obměna.
Kdo si hraje, nezlobí
Pexeso dnes můžeme sehnat v nejrůznějších tematických provedeních. A nejen to. Existují i speciální provedení a edukační edice. Složitější na zapamatování jsou tzv. stínová pexesa. Ve stínovém pexesu hledáme páry, z nichž jeden tvoří pouze obrys obrázku z druhé kartičky dvojice. Ještě obtížnější variantou jsou tzv. konstrukčně stínová pexesa. Na jedné z páru kartiček jsou pouze jednotlivé části obrázku z druhého páru. Například, je-li na kartičce hasičské auto, do dvojice půjde pravděpodobně s kartičkou, na níž budou kola, žebřík, siréna a červená kapota velkého auta. Ve stejném stylu můžou být na kartičce nakresleny také například, žirafí srst, dlouhý krk, růžky a ocásek. K náročnějším verzím hry patří také doplňovací pexesa. Jedna kartička z páru je tvořena vždy pouze půlkou obrázku a hráč tak musí zapojit i svoji představivost.
Poněkud oddychovější hru vytvořila pro mlsné jazýčky čokoládovna Carla a to hned v několika veselých tématech. V jejím čokoládovém pexesu si za každý nalezený pár, můžete pochutnat na lahodné neapolitánce z kvalitní mléčné čokolády. A pokud chcete procvičit jiné smysly než zrak a chuť, vyzkoušejte hmatové pexeso. Koupit se dají vyřezávané verze, které slouží primárně jako hra pro nevidomé, ale jednoduchou variantu si můžete vyrobit i doma. Na spodní strany víček ze zavařovacích sklenic přilepte tavnou pistolí různé druhy materiálu. Použít můžete například různé látky, bublinkovou fólii, balzové dřevo, smirkový papír, igelit ale i kávová zrna, luštěniny, či různé přírodniny. Nebojte se zapojit představivost. Vraťte se do dětských let a zažijte s pexesem zábavné rodinné odpoledne.