PETRA ŠPALKOVÁ V TITULNÍ ROLI AUDIOKNIHY DÁMA, KTERÁ MĚLA RÁDA ČISTÉ ZÁCHODKY

Supraphon ve spolupráci s Kristián Entertainment vydává audioknihu Dáma, která měla ráda čisté záchodky pozoruhodného irsko-amerického spisovatele Jamese Patricka Donleavyho. Ve skvělé režii Jana Jiráně hrají: Petra Špalková, Jan Hartl a Jiří Dvořák.  Tragikomický román Jamese Patricka Donleavyho vypráví příběh ženy, které se ve třiačtyřiceti letech stalo to, co potkává mnoho lidí v tomto věku – opustí ji životní druh a dospělé děti vyletí z rodného hnízda. Hlavní hrdinka Jocelyn Guenevere Marchantierová-Jonesová, kterou mluví Petra Špalková, se s tím zpočátku vyrovnává se ctí, ale postupem času upadá do podivné strnulosti a čím dál větší materiální bídy. V okamžiku, kdy se už zdá, že její život nemůže dospět jinam než k chmurnému dobrovolnému konci, vyplatí se jí zásada, kterou jí vštěpovala babička, totiž „používat jen ty nejčistší z čistých záchodků", a to naprosto nečekaným způsobem. Brilantně vypointovaný, a přitom tak nejednoznačně vyznívající příběh této až do poslední chvíle hrdé, vtipné a ironické hrdinky je zábavný a dojemný zároveň.

 „Nápad udělat z románu Dáma, která měla ráda čisté záchodky audioknihu se zrodil v hlavě Jana Jiráně, který hledal něco výjimečného pro Libuši Šafránkovou. Ta, společně s panem Hartlem, byla z textu nadšená. Pak přišlo dlouhé období čekání na to, kdy to její zdraví dovolí… No a druhou nejvhodnější kandidátkou byla samozřejmě skvělá herečka Petra Špalková,“ uvedl producent nahrávky Václav Tobořík a dodal: „Spolupráce při nahrávání audioknihy se všemi třemi interprety byla fantastická! Co mě fascinovalo a asi nikdy nepřestane fascinovat u profesionálů, jako byli tito tři, byla jejich schopnost položení se do role, schopnost improvizace, hravost či lehkost, s jakou to zvládají. Ale nesmím zapomenout na režiséra pana Jiráně, který tomu celému dodal šťávu, ať už vybranou muzikou či ruchy, které použil.“

Spisovatel a malíř James Patrick Donleavy se narodil roku 1926 v New Yorku v rodině irských přistěhovalců. Vzdělání získal ve svém rodném městě a v irském Dublinu. Je autorem jedenácti románů, mnohá z jeho děl byla adaptována pro divadlo. Nejznámějším dílem Patricka Donleavyho je román z roku 1955 The Ginger Man (Zrzoun), který byl zpočátku zakázán za obscénnost. Novela Dáma, která měla ráda čisté záchodky byla prvním z jeho literárních děl vydaných v knižní podobě v češtině. V roce 2015 obdržel cenu za celoživotní dílo Irish Book Awards. James Patrick Donleavy zemřel 11. září 2017 ve věku 91 let.

Audiokniha Dáma, která měla ráda čisté záchodky vychází na značce Supraphon v pátek 2. února 2018 na 2CD i v digitálních formátech.

Foto : Jan Zátorský  a archiv Supraphonu

 

 

 

Fotogalerie