Petr Nikl - Švábí arabesky pátek 26. února, 20.00, Divadlo Archa

Vystoupení o třech dějstvích s předtančením a křtem CD Petra Nikla – Vosa

Gejzíry kresebných obrazců, vytvářených pomocí mechanických švábů, koulí, elektrických zubních kartáčků, kapučinových mixerů a jezdících myší, roztočí v pátek 26. února v Divadle Archa výtvarně hudební rituál.

 Vystoupení o třech dějstvích s předtančením označuje Petr Nikl, autor konceptu, za samovolné balábile. V každé ze tří částí zahrají jiní hudebníci. Improvizovaný ansamble ve složení Jaroslav Mugrauer (africká kora), Michael Delia (mbira), Jaroslav Kořán (percussion), Oskar Török (trubka), Robert Škarda (tuba) a Ondřej Smeykal (didgeriddo) bude rozptýlen mezi diváky. V roli zvukových stopařů doprovodí rodící se kresby z barevných pigmentů. Diváci budou nejen svědky proměny prostoru, ale stanou se podstatnou součástí akce. Zatímco pastevci robošvábů Tomáš G. Pospíšil a Petr Nikl za pomoci prutů s magnety roztančí na hřišti svůj duel s elektrickými brouky, zubními kartáčky a dalším robotickým materiálem, diváci vytvoří živý kotel, tepoucí srdce výtvarné performance.

 Petr Nikl rozvíjel koncept vznikajících kreseb před očima diváků v loňském roce během výstavy prací robošvábů v Galerii Pellé, kde se při jeho performancích střídali hostující hudebníci.

Během večera proběhne křest jeho nového CD Vosa. Na nahrávce se střídají atmosféry Newyorských pláží s českým písečkem. 

 Hrají:

Jaroslav Mugrauer - africká kora

Michael Delia - mbira

Jaroslav Kořán - percussion

Oskar Török - trubka                  

Robert Škarda - tuba

Ondřej Smeykal - didgeriddo

Tomáš G. Pospíšil a Petr Nikl - pastevci robošvábů

Ondřej Eremiáš - létající štětce 

David Vrbík - ozvučení papírových ploch

 Nezávazný scénář: 

Předtančení - Na čistém papíře Petr Nikl a Tomáš G. Pospíšil naboso.

1. část - na bílém papíře barevné pigmenty, roznášené elektronickými šváby, vibračními zubními kartáčky, kraby, kapučínovými mixery a jezdící myší.

2. část - na černém papíře barevné pigmenty, roztrušované koulemi na baterie.

3. část - na rýžovém papíře čínská tuš, roztíraná létajícími štětci Ondřeje Eremiáše.

 O několik dní dříve, v sobotu 20. února, vystoupí v divadle Archa Petr Nikl společně s Milanem Caisem, Ondřejem Smeykalem a Jiřím Hradilem pod názvem Sváteční Pop na koncertu – Audiobiograf. Na scénické podobě této multimediální akce se podílí všichni zúčastnění stejným dílem, všemi možnými hudebními i vizuálními prostředky, které se zrovna hodí. „Používáme projekce a zvukově vizuální objekty a kumulujeme náš vzájemný potenciál i rozdílné hudební zkušenosti, na koncertě se navíc bude podílet svými projekcemi také VJ Clad  a vzduchem bude posílat své létající objekty Ondřej Eremiáš“, říká Petr Nikl k jejich nečetným a vskutku svátečním o to však více překvapivým akcím. 

 Petr Nikl (1960) je absolventem AVU Praha, výtvarníkem, básníkem, hudebníkem a performerem. V roce 1987 stál u zrodu umělecké skupiny Tvrdohlaví, je držitelem prestižní výtvarné Ceny Jindřicha Chalupeckého (1995). Jeho všestranné aktivity zahrnují autorské knihy pohádek, je autorem koncepce interaktivních výstav Hnízda her (Rudolfinum 2000), Krajina fantazie a hudby (český pavilon na EXPO 2005 v japonském Aichi), Orbis Pictus, Labyrint světla, Play (od roku 2006). Připravil solóvé experimentální výstavní projekty Hra o čas (2013) a Švábení (2014). Petr Nikl spolupracuje s Divadlem Archa od roku 1994, kdy vytvořil scénografii a kostýmy k prvnímu projektu Archy Opera La Serra. V následujících letech zde uvedl své sólové performance a autorsky se podílel na inscenacích Tanec hraček či černobílém melodramu Já jsem tvůj zajíc. V Arše též vystupuje za doprovodu řady hudebníků a výtvarníků s projekty Sváteční pop a Výchovný koncert.