PETR MUK - 4.2.1965 - 24.5.2010

PETR MUK, sólový debut nezapomenutelného zpěváka vychází ve 2CD edici takřka přesně na den od původního vydání před 20 lety.

Petr Muk, jeden z nejvýraznějších zpěváků, skladatelů a textařů domácí popové scény, vydal přesně před dvaceti lety svoje první sólové, eponymní, album. K jubileu vychází jeho reedice ve 2CD podobě s 12 bonusy.

 

Původní album Petr Muk bylo digitálně remasterováno, dostalo speciální obal doplněný o neznámé fotografie,  důležité vzpomínky a zasvěcený slevenote dlouholetého Mukova spolupracovníka a přítele Karla Deniše. „Chcete-li skutečně poznat a pochopit Petra Muka jako muzikanta i člověka, bez jeho prvotiny to není možné. Pokud snad zestárly některé tehdy módní elektronické zvuky, pak jím zpívaná slova stále platí. Nejvíc tam, kde se urputnou prací podařilo najít vytouženě masivní, několika vrstvami kytar definovaný sound, vzorně sloužící poslání songů,“ vysvětluje Deniš. 

Bonusový disk „Předtím… a potom“ zahrnuje nahrávky bezprostředně předcházející sólovému debutu, materiál pro samotné album a nahrávky vydání alba následující. Nebylo možné opomenout výrazné hity Shalomu vydané pouze na kompilaci Dekáda, které ukončovaly existenci tohoto výjimečného projektu, Stín katedrál a Šeptám. Stěžejní část pak tvoří demosnímky k albu, někdy ještě s odlišnými názvy, než jaké písně nakonec dostaly, v (ne)čekaně vysoké kvalitě. Loď ke hvězdám, jeden z hlavních hitů alba, zde vychází v singlové, tzv. kappa verzi. Na závěr jsou zařazeny písně z období po vydání alba: duet s Bárou Basikovou O lidech a skladba Láska tíží, obě původně vydané na speciálním albu Vánoční hvězdy, a Mukova oblíbená píseň Kdyby tady byla taková panenka v duetu s Michaelou Klímkovou.  

Petr Muk byl zakladatelem a frontmanem skupin Oceán (1985 – 1992) a Shalom (1992 – 1996), v roce 1997 nastoupil na sólovou dráhu a vydal několik velmi úspěšných alb oceněných Zlatými a Platinovými deskami. Držitel ceny hudební akademie pravidelně bodoval i v anketě popularity Český slavík. Tragicky zemřel 24. května 2010 ve věku 45 let.

 Podívejte se na rozhovor k albu, jeho vzniku a souvislostem. Hovoří Karel Deniš: https://youtu.be/t_fxGnI1iE4

Zde si můžete připomenout jeden z hitů z alba, Přicházíš s láskou: https://youtu.be/CYHOP3Q7UJY

 Foto: Lenka Hatašová

Fotogalerie