PAVEL HAAS QUARTET ZÍSKAL BBC MUSIC MAGAZINE AWARD!

LETOŠNÍ REZIDENČNÍ SOUBOR FESTIVALU CONCENTUS MORAVIAE PAVEL HAAS QUARTET PŘEVZAL V ANGLII DALŠÍ PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ. NYNÍ VYJEDE NA EVROPSKÉ TURNÉ, V RÁMCI KTERÉHO SE POPRVÉ PŘEDSTAVÍ V KOMORNÍ ŘADĚ BERLÍNSKÉ FILHARMONIE. SEZÓNU ZAVRŠÍ VE SKOTSKU.

Za čtrnáct let svého působení na hudební scéně dosáhl Pavel Haas Quartet pozice mezinárodní interpretační elity. Vedle řady prestižních cen je držitelem celkem pěti ocenění Gramophone Awards. Za své aktuální album s nahrávkou Smyčcových kvartetů č. 1 e moll „Z mého života“ a č. 2 d moll Bedřicha Smetany obdržel dnes další významné ocenění, tentokrát BBC Music Magazine Award (v kategorii komorní hudby).

Jen několik dní po slavnostním londýnském ceremoniálu se Pavel Haas Quartet vydá na další koncertní šňůru po Evropě. Na koncerty v Holandsku a Belgii navážou členové Pavel Haas Quartet debutem v komorní řadě Berlínské filharmonie, ale i návraty do významných německých koncertních sálů jako jsou Laeiszhalle v Hamburku a mnichovský Herkulessaal. Květen bude ve znamení vystoupení v největším městě Baskicka, v Bilbao Philharmonic Society, a také dvou recitálů ve Velké Británii, kde se na úspěšné kvarteto těší hudbymilovné publikum v hypermoderním koncertním sále Sage Gateshead  v Newcastlu a také již poněkolikáté příznivci ve vyhlášené londýnské Wigmore Hall, kde kvarteto tentokrát zahraje skladby Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka a Roberta Schumanna. V červnu se Pavel Haas Quartet představí v Itálii a v Irsku a své evropské putování ještě na začátku července doplní o dva koncerty na festivalu ve skotském East Neuku.    

Koncem sezóny Pavel Haas Quartet také po delší odmlce vystoupí před domácím publikem, a to v roli rezidenčního souboru Festivalu Concentus Moraviae. V rámci této atraktivní přehlídky bude mít čtyři koncerty a rovněž třídenní mistrovské kurzy pro smyčcová kvarteta.  První vystoupení se uskuteční 1. června v Mikulově, další 4. června v Kyjově, třetí koncert bude ve Žďáru nad Sázavou 25. června a své moravské festivalové tažení ukončí o den později v Boskovicích. 

„Letošní ročník festivalu Concentus Moraviae, který vzdává hold smyčcovému kvartetu jakožto hudebnímu uskupení i jeho místu v historii vážné hudby, uvede těžko uvěřitelných 22 kvartetních souborů v čele s rezidentem Pavel Haas Quartet. Festival se tak stává jednou z nejvýznamnějších evropských přehlídek českých a světových kvartet posledních desetiletí,” uvádí ředitel festivalu David Dittrich avioloncellista Pavel Haas Quartet Peter Jarůšek k tomu dodává: „Pozvání vnímáme jako výjimečnou příležitost a možnost se komplexněji představit na domácí půdě. V takové míře se Pavel Haas Quartet v rámci České republiky asi hned tak neobjeví.“

Pavel Haas Quartet byl založen v roce 2002 a nese jméno českého skladatele první poloviny 20. století Pavla Haase (1899–1944). Od roku 2004 získalo kvarteto mnoho prestižních cen, mezi které patří mj. vítězství v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro, vítězství v mezinárodní soutěži smyčcových kvartetů Premio Paolo Borciani, Newcomer of the Year BBC Music Magazine, MIDEM Classical Award a pětkrát i „Oscar klasické hudby“ Gramophone Awards. 

 

Pavel Haas Quartet nyní hraje v obsazení: Veronika Jarůšková (housle), Marek Zwiebel (housle), Radim Sedmidubský (viola), Peter Jarůšek (violoncello). Na příští rok soubor chystá pro vydavatelství Supraphon své již sedmé studiové album.

 

   text : SUPRAPHON     foto : Marco Borggreve