PÁTÁ VLNA (5TH WAVE)

       

FILM POHLEDEM TEREZY POKORNÉ

PÁTÁ VLNA

Předlohou filmu je sci-fi román spisovatele Rica Yanseyho, kniha která se držela přes dvacet týdnů na žebříčku bestsellerů New York Times, kniha která měla úspěch jak u čtenářů, tak u kritiky.

Snad se podobné stane také u publika filmového, především u toho mladého, kterému je evidentně určena. 

Hlavní hrdinka, dívka jménem Cassie prožívá svůj normální, běžný den na střední škole pouze v několika sekvencích v úvodu filmu. Pak se vše změní. Planeta země je napadena a přichází první vlna útoku na její obyvatele - nefunguje elektřina čili prakticky nic. Druhá vlna přináší přírodní katastrofy. Následuje vlna třetí - epidemie, kdy spousta lidí umírá. Čtvrtou vlnou je boj člověka proti “člověku“. Co přinese pátá vlna, to zjistíte až ve tmě kinosálu. Každopádně : „Cassie prchá světem, prostoupeným strachem a nedůvěrou, a zoufale se snaží zachránit svého mladšího bratra. Zatímco se blíží smrtící pátá vlna, spojí se Cassie s mladíkem, který by se mohl stát její polední nadějí, ovšem za předpokladu, že mu bude schopna důvěřovat.“ Tak zní obsah filmu, ale o tom příběh není. Je o odvaze o lásce ve všech jejích podobách o ztrátách největších, síle přátelství, sounáležitosti. Tentokrát ho nevypráví Rambo, Terminátor a Sarah Connor, či jiný z dospělých hrdinů, ale teenager.

A vypráví ho výborně, což není divu, neb herečka Chloe Grace Moretz také není žádným začátečníkem. Před filmovou kamerou se objevila už ve svých pěti letech, první akční film, ve kterém ztvárnila hlavní roli, natočila v jedenácti a hned další role ve filmu „ Ať vejde ten pravý“ ji vynesla do žebříčku deseti nejlepších hereckých výkonů roku v magazínu Times. Na plátně nehraje, ale žije. Ač dívka křehké postavy, na svých bedrech unese celý film  bez problémů a myslím, že se díky tomu mnozí budou těšit i na ty následující, protože Pátá vlna filmová, stejně jako její knižní předchůdkyně, plánuje ještě dvě pokračování. 

Jak oslovit teenagery jinak než je nechat jednat. Žádná přenesená poselství od dospělých pro nezletilé diváky kin. Vždyť nastává doba, kdy je důležité přivézt je k uvědomění si hodnot našeho bytí, možná trošku výrazněji a tento koncept tak činí. Proto ostatně také vznikl.

Co nás dělá lidmi? Co nám vlastně zůstane, pokud nás osud o všechno připraví? Na čem doopravdy záleží? To jsou otázky, které si klade autor příběhu a prostřednictvím svých hrdinů na ně také odpovídá. Ti pak poznávají jak rozbitní my lidé vlastně jsme, že nic není samozřejmostí a důležité je umět se za sebe postavit, nevzdávat se. Zjišťují jak moc jsme ovlivnitelní a jak důležité a zároveň někdy těžké je nepřijímat manipulaci, ale důvěřovat svým instinktům a jednat.

Pátá vlna je filmem, který má svoji výpověď ne pouze pro fanoušky sci-fi. Mimozemšťané rozhodně nehrají hlavní roli. Tu hrají naše děti. A vypadá to, že tento příběh je vyprávěn způsobem, který je může oslovit.

                                                                                                Tereza Pokorná

PS:

Pouze maskéři filmu by měli změnit zaměstnání! Nepředpokládám, že by hlavní hrdinka filmu v boji o přežití sebou nosila líčidla a napudrovaní mladí vojáci mně také poněkud iritují. Umění maskérské se v takovýchto případech vyznačuje lehkostí, takže líčení ač prezentní, není pro diváka viditelné a tím nebere filmu autentičnost. Škoda.