PAŘÍŽ --”PAŘÍŽ JE VŠECHNO,CO CHCEŠ!”-Frederik CHopin

 

PAŘÍŽ --”PAŘÍŽ JE VŠECHNO,CO CHCEŠ!”-Frederik CHopin

 

 

 V Paříži jsme byli téměř všichni.  Hrnuli jsme se po „listopadu 89“  do města nad Sénou všemi možnými způsoby,- vlakem , autobusem, stopem i pěšky. Jen málokteří měli  po revoluci na letadlo , ale všichni jsme věděli, že Paříž nutně musíme vidět. Během 48 hodin jsme jsme sice spatřili hlavní monumenty města , ale samotnou Paříž jsme nemohli vidět, pochopit a zažít.

 

A tak se do Paříže vracíme opět a znovu.......dáváme si na čas, brouzdáme Latinskou čtvrtí a vynecháváme věhlasnou  Eifelovku i  Louvre. Dnes si letadlo do Paříže může dopřát  většina z nás, a tak již tolik nespěcháme, posedáváme v kavárnách, popíjeme, kupujeme si dobroty , ochutnáváme Macarons, ale předevšíme máme čas se dívat  a  užívat si   vůni a kouzlo města. Už nemáme ten pocit stihnout harmonogram všech  věhlasných pamětihodností a  tak  často   jen  sedíme a díváme se – což je dobře. Pak se nám bude chtít vracet se  do Paříže stále častěji, protože zjistíme , že nám tam bylo dobře. Není to tím, že je to výlet, ani tím, že Paříž je v něčem Praze podobná, je to tím , že Paříž je jiná. Paříž totiž láká šarmem a kouzlem nepoznaného , možná dekadentního a vzrušujícího, někdy i laciného a extrarvagantního. Těžko říci jak často  a kolik cest budeme absolvovat k poznání Paříže. Když zpívá E.Piaf své slavné písně, vzpomínáme rádi , někdy nostalgicky  - ale známe to město ?

 

Na podzim, když nízké slunce zlatě ozáří Zlatnické  nábřeží/Quai des Orfevres/,  Notre Dame zrůžoví a  stromy  sypou listí všemožných barev, je jasné proč to vše chceme vidět.  Každý tam  totiž sní, že tam možná  potká tu pravou lásku, i když po jeho boku kráčí  ta láska největší. V Paříži se ale snít musí – možná  proto tam všichni jezdíme.......snít.

 

 

text a fofo -VH