Padla první klapka černé komedie Teroristka s Ivou Janžurovou v hlavní roli

V druhé polovině srpna a v září se uskuteční natáčení české černé komedie Teroristka režiséra a scenáristy Radka Bajgara (Teorie tygra).

Černá komedie vypráví o učitelce v důchodu v podání Ivy Janžurové, která říká, že už si nechce připadat jako kráva a rozhodne se zrealizovat to, co nás sice občas napadne, ale hned tu myšlenku zapudíme: sežene si zbraň a namíří ji na strůjce zla. Za cenu vlastní oběti se pokusí pomoci jiným. Marie však zjistí, že stejně, jako je vražda složitá morálně, je nesnadná i prakticky. 

O volbě tématu Radek Bajgar řekl: „Jako asi každýho mě čas od času někdo svou arogancí vytočí tak, že bych ho fakt praštil. Nebo mu něco zničil. Ale samozřejmě to neudělám. Jako skoro nikdo. Protože tím by v sobě člověk překročil nějakou hranici a ublížil tak nejvíc sám sobě. No, a protože v poslední době cítím, jak se ta hrubost a arogance přelévá do celospolečenské atmosféry, zkusil jsem domyslet ad absurdum, co by se stalo, kdyby někdo zkusil tu sebeobranu dotáhnout. I za cenu případného sebezničení.”

V hlavní roli exceluje herecká legenda Iva Janžurová, se kterou Radek Bajgar spolupracoval již v Teorii tygra, kde ztvárnila postavu babičky. „Ano, její role v Teorii tygra byla menší, ale velmi důležitá - celé to komando šéfovala a bez jejího charismatu by to nefungovalo. Samozřejmě jsem věděl, že je Iva Janžurová dobrá, ale teprvé při té osobní zkušenosti mi došlo jak moc je dobrá!” 

Na otázku, zda byl scénář psán přímo pro Ivu Janžurovou, Bajgar odpověděl: Ano, scénář jsem psal jednoznačně pro Ivu Janžurovou, bez ní bych do toho asi nešel. To, co ta paní v příběhu zažije, je zároveň tragický a přitom to vypadá srandovně, protože není zvykem, aby si starší paní sháněly pistole. Divák musí jít s ní, všechno jí to věřit, rozumět jí i v situaci, kdy dělá extrémní věci. Komedie by měla být o pravdě a bolesti. A v téhle poloze je prostě Iva Janžurová nedostižná.” Iva Janžurová, která se po přečtení scénáře k realizaci vůbec nenechala přemlouvat,ke své hrdincedodává: “Tahle Marie - to je jako sestra Kristy z filmu Karla Kachyni Kočár do Vídně. Už to samo o sobě bylo fascinující, i když tenhle výraz je na mě moc exaltovaný. Řekla bych, že pro herečku je tahle role dost dobrá nabídka.”

Natáčení probíhá v okolí Prahy a řeky Berounky v místech zahrádkářské kolonie a v luxusním sídle jednoho z filmových hrdinů Macha. Radek Bajgar se po Teorii tygra navrací do malebného kraje Berounky pod Prahou. Volbu lokací zdůvodňuje režisér i z čistě praktického hlediska:Točím tady proto, že tu bydlím a znám to tu a je to tu hezký. A je to dost blízko Prahy na to, aby se dalo natáčení kombinovat se závazky herců v divadlech. “ 

Iva Janžurová k přípravám na svou roli, kvůli které se musí mimo jiné naučit střílet, doplňuje:Přípravy za mě obstarává velmi vlídný štáb. Výtvarnice kostýmů Katarína Hollá, která mě nedávno bravurně oblékla do anglické královny Alžběty II. v Audienci u královny ve Stavovském divadle, teď předala režisérovi náhledy na sto padesát mých možných převleků. Připravují mě opravdu šetrně, i instruktor přes zbraně mi ve střelnici vysvětlil rozdíl mezi pistolí a revolverem s decentně utajovanou jistotou, že hází na stěnu hrách.“

Teroristka, pod vedením hlavního kameramana Lukáše Hyksy, se vyznačuje temnou poetikou a odehrává se mezi létem a začátkem podzimu. V dalších rolích snímku nabitého černým humorem a citem pro absurdní situace se představí: Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Eva Holubová, Jana Plodková a Kristina Svarinská. Jako hlavního protihráče Ivy Janžurové diváci uvidí Martina Hofmanna. „Hraje chlapíka, který je svině, ale velmi zábavná. Martin Hofmann je génius, jehož hvězda bude stoupat. Mimochodem po prázdninách ho uvidíme v České televizi v hlavní roli Prušinovského seriálu  Most - je tam fakt výborný,“ komentuje výběr herce režisér Radek Bajgar.

Iva Janžurová divákům vzkazuje: „Všichni budeme chtít udělat dobrý film a já se těším, že se obklopíme báječnou atmosférou radosti z takového předsevzetí.“

Film, jehož slogan s humornou nadsázkou zní: „Učitelky v důchodu přece nestřílejí lidi, bude mít premiéru v dubnu 2019. Do našich kin snímek uvede distribuční společnost CinemArt