Padesátka - NOVÝ ČESKÝ FILM - PREMIÉRA 24.12

 

Opravdovým kořením hor jsou místní horalé. A co se stane na horách, ať zůstane na horách, a dole, ať si dělají, co chtějí.  

Film, který podle divadelní hry Petra Kolečka zrežíroval Vojta Kotek, je stejně svérázný, jako datum jeho premiéry – 24. prosince. Štědrý večer není sice moc obvyklý termín pro návštěvu kina, pokud by se k ní však někdo rozhodl, rozhodně si nadělí dost dobrý dárek. 

Hodně vtipný a úlevně nekorektní snímek bude bavit především milovníky černého, nikoliv však nevkusného humoru, kteří nejsou hákliví na to, že se věci nazývají pravými jmény. A že nepůjde o humor pro příliš jemnocitné, je jasné hned na samém začátku z interpretace tříkrálového K + M + B, které pro vášnivého běžkaře Pavku znamená jediné: ku.va musíš běžet! O nic jiného totiž v Tříkrálové padesátce nejde, betlém nebetlém. 

Ve filmu se objeví jednonohá lyžařka, řidič rolby, který na Tři krále nepije, lamač dívčích srdcí, jenž balí holky na svou údajnou neplodnost, ale především Pavka, hrdý potomek tradiční běžkařské rodiny Bulánů, jehož otec kdysi zlomil během padesátky hůlku a vzdor tomu doběhl do cíle jedenáctý. Jenomže Pavkův syn Jura se nějak nepovedl. Místo aby sváděl sportovní boj v bílé stopě Padesátky, trpí závislostí na svádění padesátek, jimž dle vlastních slov vyhání mráz z duší. A do toho všeho na závod, který Jura asi znovu nedokončí, přijíždí se svou matkou Jan Hilský, který má skvělý čas, vášeň pro běžky a nezvratné odhodlání zjistit, kdo je jeho otec…  Než se to dozví, dozví se ještě věci, které by raději nevěděl.

V hlavních rolích filmu se objeví Ondřej Pavelka, Jakub Prachař, Marek Taclík, Vilma Cibulková, Oldřich Kaiser, Jiří Schmitzer, či Jaromír Dulava, a v rolích mladších alter ego některých hrdinů pak Vojta Kotek, Tereza Voříšková, Jiří Mádl či Anna Linhartová.

 

Zuzana Ptáčková            Foto: Bontonfilm

 

 

Fotogalerie