OTEVŘE SVÉ BRÁNY

Letošní turistická sezona startuje a s ní se otevírají brány hradů a zámků napříč republikou. STYLEnew.cz se rozhodl Vám některé z nich představovat a pro premiérový tip, který doporučujeme v následujících měsících navštívit, jsme vybrali zámek v Boskovicích.

V rámci zahájení letošní turistické sezóny v uvedeném jihomoravském městě otevře už šestý dubnový den poprvé pro návštěvníky své brány i tamní empírová perla, zámek patřící šlechtickému rodu Mensdorff-Pouilly. V průběhu měsíce dubna je zámek zpřístupněn pro skupinové prohlídky nad 25 osob, jež si musíte předem rezervovat, ovšem od měsíce následujícího, kdy se rozeběhne hlavní sezóna, můžete přijít obdivovat tuto historickou památku dle vlastní libosti. Navíc je pamatováno i na ty, kteří do Boskovic zamíří z větší vzdálenosti! Doslova jen pár kroků od zámku je jim totiž k dispozici Hotel a restaurace Pod zámkem. Čili pokud chcete sami, se svým protějškem, či celá rodina i s ratolestmi prožít příjemný prodloužený víkend, doporučujeme vám si v předstihu zablokovat ubytování na www.hotelpodzamkem.com a pak si v klidu užívat krásy půvabného jihomoravského města pochopitelně včetně námi doporučované prohlídky boskovického zámku, pod jehož okny (pokud dáte na naše výše uvedené doporučení) pak můžete v klidu usínat.

PÁR ZAJÍMAVOSTÍ

* Zcela původně stál na místě dnešního boskovického zámku dominikánský ženský klášter, který v roce 1682 začali stavět Jan Bohuš ze Zástřizl s manželkou Zuzanou. Klášter po svém zrušení Josefem II. sloužil jako manufaktura na výrobu barviv.

* Přestavba původního dominikánského konventu na honosné zámecké sídlo začala v roce 1819 za Františka Xavera Ditrichsteina. Dokončena byla v roce 1826. 

* Uchvátí Vás vstupní zámecké trojramenné schodiště z bílého mramoru, stejně jako antické sochy, které vstupní části dominují. 

* Při prohlídce Vás jistě upoutají zcela kuriosní předměty, jako například měděný globus, na němž je hvězdná obloha vyobrazena za pomoci heraldických znaků a jedná se o jeden unikátní kousek z celkem tří, jež jsou na světě k dispozici.

* Další výjimečností je rokokové dětské divadélko, dar od královny Viktorie, která je rodově spjata s hraběcí rodinou Mensdorff – Pouilly. 

* A pokud boskovický zámek navštívíte, rozhodně si dopřejte i procházku rozlehlým zámeckým parkem, z něhož budete mít jihomoravské Boskovice jako na dlani.

Kam příště? Redakce STYLEnew.cz se rozhodla, že v pokračování našeho nepravidelného seriálu tipů na návštěvy míst, které v naší zemi opravdu stojí za Vaši pozornost, se do Boskovic ještě jednou vrátí. Můžete se těšit na další dominantu tohoto města, která si „zahrála“ například ve filmové komedii Martin a Venuše, nebo se zde natáčel koprodukční pohádkový televizní seriál o netradičních strašidlech Teta.

 

STYLEnew.cz, Foto: Dagmar Hájková, layout auf-photo: www.STYLEnew.cz 

 

Fotogalerie