Odstartujte školní rok s Prima ZOOM

Spoustu zážitků z přírody, historie, cestování, vesmíru, záhad, oceánů, krimi, válek i skutečného života a stejnou dávku poznání nabízí Prima ZOOM.

29. 8. 20.00 – Velká plavba s Nigelem Marvenem (Plavba po Karibiku)

Výletní plavby lodí jsou velký byznys, který neustále roste. Každý rok se miliony lidí rozhodnou vyrazit na exotickou dovolenou. Ale dokumentární seriál Velká plavba s Nigelem Marvenem poprvé představuje úplně jiný aspekt tohoto fenoménu. Zaměřuje se na zvláštní stvoření z přístavů. Nigel Marven na každé zastávce opouští palubu výletní lodi, aby se seznámil s místními obyvateli. Zaměřuje se také na úžasné zvířecí druhy žijící v bezprostředním okolí výletních destinací. Přitom s sebou bere členy posádky. A tak půvabné dámy tančí s rybami a zdraví se s malými lenochody a kormidelník chytá kobru. Jinde operní tenor zpívá mohutné krajtě a muzikant z Las Vegas se setkává s drakem z Komodo. Nigel se noří do džunglí Kostariky, potápí se pod vlny Karibiku, škrábe se na útesy Skandinávie a přes hory Středomoří… Ale nikdy nemá dost času. Loď totiž nemůže čekat, a tak Nigel pokaždé bojuje o každou minutu.

29. 8. 22.00 – Apollo 13: Neznámá fakta

Když v dubnu 1970 divoká exploze rozervala tenkou kůži rakety Apollo 13, v tu chvíli umístěné přes 300 tisíc kilometrů od Země, NASA rozjela nejdramatičtější záchrannou operaci v dějinách lidstva. V dokumentárním snímku se astronauti James Lovell a Fred Haise i jejich letoví dispečeři rozhodli poprvé prozradit, z jaké blízkosti se podívali smrti do tváře, jaký byl ničivý rozsah havárie, a rozhodli se vyprávět příběh o tom, jak lidská genialita překonala shodu nešťastných náhod. Tohle je příběh o přežití, ve kterém životy tří lidí visí na vlásku tisíce kilometrů ve vesmíru, kde jim rychle dochází kyslík.

30. 8. 20.00 – Smrt v řadách Stasi

V roce 1981 vydal východoněmecký nejvyšší soud poslední rozsudek smrti v historii Německé demokratické republiky. Odsouzený muž Werner Teske byl 26. června 1981 popraven v Lipsku. Poprava proběhla jedinou střelou do týlu odsouzence. Jeho provinění? Byl důstojníkem elitní policejní složky Stasi a vymyslel plán útěku na Západ, i když to ve skutečnosti neměl v nejmenším úmyslu. Film vypráví o jedné z mnoha tragédií východoněmecké státní policie. Werner Teske se přidal ke Stasi jen proto, aby ho tato organizace postupně zlomila a nakonec úplně zničila. Poznejte příběh posledního popraveného v celém Německu.

1. 9. 20.00 – Světové války (Zkouška ohněm)

Dva nejničivější konflikty 20. století, kterými byly první a druhá světová válka, od sebe dělí jen něco málo přes dvacet let. Proto se mnozí historici domnívají, že ve skutečnosti jde o jednu krvavou událost, jež nejprve zachvátila Evropu a následně se rozšířila po celé planetě. Nejznámější postavy druhé světové války se koneckonců zapletly i do předchozího světového konfliktu. Často k tomu dokonce došlo na stejném místě – nejprve v krvavých zákopech u Ypres a u Sommy a pak o několik let později v neméně brutální bitvě v Ardenách a během vylodění v Normandii. Než se z mužů jako George S. Patton, Winston Churchill a Adolf Hitler stali velikáni a zlosynové dějin, byli pouhými pěšáky a vojíny. Podívejte se na příběh o ničivých třech desetiletích světových válek očima mužů, kteří dospívali v zákopech a dostali se k moci na úsvitu nepředstavitelné zkázy.

1. 9. 22.00 – Za vzácnými zvířaty (Kapustňák jihoamerický)

Před více než dvaceti lety se zoolog Mark Carwardine vydal na průkopnickou expedici. Doprovázel ho Douglas Adams, který se stal spisovatelem a autorem proslulé knižní série Stopařův průvodce galaxií. Tehdy cestovali po celém světě a hledali nejvíce ohrožené živočišné druhy. Dnes už Adams nežije, a tak Mark Carwardine vyhledal jednoho z jeho nejbližších přátel, komika Stephena Frye. Společně chtějí zjistit, jak si ta samá vzácná ohrožená zvířata od té doby vedla. Zvláštní a poměrně nesourodá dvojice vyráží na šest samostatných výprav do různých koutů světa – od amazonské džungle přes ledem pokryté vrcholy novozélandských hor a nebezpečné válečné zóny ve Střední Africe až do subtropického ráje v severním Pacifiku. Cestou hledají nejpodivnější, nejpozoruhodnější, nejohroženější a nejvzácnější zvířata naší planety. Nechybí mezi nimi ani velký černý a věčně ospalý tvor snadno zaměnitelný s kupou bahna, papoušek zpívající zvláštní melodie nebo drak vyzbrojený smrtícími slinami.

1. 9. 23.00 – Zvířecí klub rváčů (Brutální rvačky)

V seriálu Zvířecí klub rváčů uvidíte nemilosrdné bitvy mezi největšími, nejdrsnějšími a často nečekanými soupeři z říše zvířat. Hrdinové pocházejí ze všech koutů světa a jsou mezi nimi medvědi, orli skalní, tygři, nosorožci, a dokonce i drobní rejsci. Zažijete drama a okusíte jejich testosteron. Navíc se dozvíte více o rafinované zvířecí taktice i skrytých zbraních, které by lidští rváči nesvedli nebo nemohli použít. V další řadě tohoto napínavého seriálu se dva medvědi perou o ideální místo na chytání lososů, španělští býci zápasí o post vůdce stáda, sloni bojují o vzácnou vodu a ještě mnohem více.

3. 9. 21.00 –Zrozeni k lovu

Mláďata nás okouzlují svou roztomilostí. Jenže zatímco některá zůstávají neškodná, i když vyrostou, v jiných se probudí hluboce zakořeněný instinkt. Přestože trvá týdny, nebo dokonce roky, než si vybrousí lovecké schopnosti, dravci číhají ve všech koutech našeho světa. Prostředí a životní styl se může zásadně lišit, ale jedno mají společné: tato mláďata byla zrozena k lovu. Vyskytují se ve všech velikostech a podobách od maličkých arktických lišek a sněžných sov přes rychlé gepardy a svalnaté pumy až po silné lední medvědy. Než získají pověst obávaného dravce, každý z nich musí překonat neobyčejné překážky.

3. 9. 22.00 – Císařovny starověkého Říma (1. díl)

Starověký Řím byl hrozivě patriarchální společností. Ženy neměly právo hlasovat a v oblastech veřejného nebo soukromého života na tom byly mnohem hůř než muži. Přesto se nevzdaly snahy získat vliv na nejvyšších úrovních římské společnosti. Z matek a milenek s vazbami na císařskou rodinu se proto nezřídka stávaly také vražedkyně. Profesorka Catharine Edwardsová se zaměřila na příběhy žen, které ochutnaly moc Římské říše – tak jako Livie, manželka císaře Augusta a matka císaře Tiberia. Zároveň prozrazuje, proč se císařské ženy bez velkého politického rozhledu stávaly místo vůdkyň nešťastnými oběťmi.

4. 9. 20.00 – Ponorkou na severní pól

Sir Hubert Wilkins byl jedním z nejúspěšnějších polárních průzkumníků všech dob. Jeho expedice Nautilus se v roce 1931 stala vůbec prvním odvážným pokusem dosáhnout severního pólu na palubě ponorky. Snímek vypráví o dobrodružné cestě tohoto nadšeného objevitele, který průzkumu polární oblasti zasvětil celý svůj život. Připojte se o sedmdesát let později k oceánografovi Hansi Frickemu na jeho výpravě za ztraceným vrakem Nautilu. Uvidíte mnoho historických záběrů, současných rekonstrukcí i fantastickou repliku Nautilu v životní velikosti. Zažijete jedno z posledních velkých polárních dobrodružství naší doby.

4. 9. 22.00 – Skrytý příběh kamufláže

Ať už si toho všímáme nebo ne, kamufláž je všude kolem nás. Dotýká se našeho každodenního života a sehrála významnou roli ve vývoji naší společnosti a kultury. Stala se rozhodujícím prvkem v rozvoji průmyslu i vojenství a dnes stejným způsobem ovlivňuje oblast vědy a výzkumu. Dokonce se jí podařilo proniknout do zdánlivě mírumilovného světa umění, módy a architektury, kde poskytuje inspiraci kreativním mozkům z celého světa. Navzdory nepopiratelnému vlivu kamufláže zůstává její příběh skrytý. Jak to tedy funguje? Máme se skrýt? Chránit? Nebo bránit? V dnešní době potřebujeme kamufláž více než kdy dřív!

4. 9. 23.00 – Na stopě nesmrtelnosti

Jak by vypadal svět, kdybychom nestárli? To se rozhodlo zjistit několik excentrických biologů. Bill Andrews a Aubrey de Grey opouští ve fascinujícím dokumentárním filmu Na stopě nesmrtelnosti své vědecké poznámky. Vydávají se na cestu po stopách tajemství věčného mládí. Dá se ho dosáhnout? A máme po tom toužit? Jejich přístupy se různí, ale jejich cíl zůstává společný: zjistit, jak se dá žít věčně, nebo při pokusu o to zemřít.

 

Fotogalerie