Nová kniha Zuzany Maléřové - HOUSLOVÝ KLÍČ

Houslový klíč je symbolem počátku skladby, písně, příběhu, zápasu. Není rozhodující, ale je vždy důležitý, udá tón. Jmenuje se tak první kapitola knihy, ve které se autorka vrací do beskydských hor a do dětství. Buď maminka zpívala nebo hrálo rádio. Na Radhošti si pak u sochy Cyrila a Metoděje přečetla, že na počátku bylo slovo. "Ale když píšu, slyším ho jako hudbu," říká v knize, která je v jistém smyslu ohlédnutím. Uběhlo třicet pět let od napsání prvotiny, za kterou získala cenu Literárního fondu. Dnes je Houslový klíč dvacátým titulem Zuzany Maléřové. A nese podtitul rozhlasová probouzení, protože je mimo jiné dárkem věrným posluchačům jejich nedělních rán v Českém rozhlase Dvojka, z nichž si mnozí neváhají připravit budíka na pátou hodinu ranní, aby jim ze tříhodinového autorského vysílání neuteklo ani slůvko. Je to třicet let, co usedla do svátečního ranního studia poprvé. A snad, že si Houslový klíč  nadělila autorka k půlkulatinám, je ohlédnutím i žánrovým. Úvahy, zamyšlení, příběhy lidí známých i neznámých, hudební texty a básně, koloběh přírody a hledání opěrného bodu života. Mnoho silných emocí a krásný jazyk, nejčastější ohlasy čtenářů i recenzentů.   

Křest knihy proběhl 11.února v divadle Ypsilon za přítomnosti mnoha vzácných hostů (vystoupily herečky Naďa Konvalinková, Libuše Švormová, Marie Drahokoupilová, Vlasta Peterková, Carmen Mayerová, Ludmila Molínová, herci František Skřípek, Petr Mikeska, Petr Vršek), za doprovodu muzikantů z Ypsilonky Jana Jiráňa a Dominika Renče zpívala Alžběta Bohdanová. Hudbu k písním složil Jan Jiráň, texty k nim napsala Zuzana Maléřová. Nechyběli ani zástupci mládeže pražské Dukly, se kterými autorka dlouhodobě spolupracuje a kteří s humorem a grácií naučili celý sál refrén hymny Sláva Dukly věhlasná. Autorka si přála, aby knihu pokřtili dva velikáni ze světa divadla a sportu. Herec Dejvického divadla Pavel Šimčík a fotbalový trenér Antonín Barák skutečně oba měří  přes dva metry. Zuzana sto šedesát centimetrů a tak už jen pohled na tuto trojici pobavil zcela zaplněný sál divadla. Ten balanc  Zuzany Maléřové mezi hloubkou a humorem, filozofií a maličkostí, oslovuje čtenáře jako podaná ruka ustát překážky. Takový tón udává Houslový klíč, takové je autorčino ohlédnutí. 

Knihu v noblesní podobě vydalo Nakladatelství ČAS, ilustraci na obálku a její grafickou podobu vytvořil autorčin syn, Jeroným Bohdan, který studuje grafický design v Dánsku. Celkové grafiky se ujal Filip Skalák.

 "Rukopis a síla sdělení Zuzany Maléřové jsou nezaměnitelné. Otázky, které klade svým literárním hrdinům, se dotýkají osudů nás všech a ač jdou mnohdy až na samou dřeň, balancují na ostří nože, neubližují, nýbrž vnášejí světlo tam, kde se pokouší vládnout tma, nebo třeba zapomnění.  V jejích příbězích vždy potkáváme kus sebe, přesto, že vypovídají o životě zcela jiných lidí, ať již těch slavných či nám osobně neznámých. Její slova zrcadlí všechny barvy duhy, aby se obratem proměnila v obrazy a přiměla nás prožít vlastní silné emoce a mnohdy je i osvobodit, je-li třeba. Je nám s ní veselo i smutno, cítíme lásku, úzkost, strach, naději, úlevu, díváme se do slunce, chráníme se před deštěm, hledáme, ztrácíme a nacházíme, abychom mohli porozumět, pochopit smysl lidského konání. Já její knihy nazývám: Herbáře lidských osudů."

Tereza Pokorná

Fotografie: Dagmar Hájková a Jana Pertáková - křest knihy

Fotogalerie