NOČNÍ ZVÍŘATA

CinemArt přivádí do kin nový film Johna Forda – šokující, tvrdý, krutý, strhující příběh, skvěle vyprávěný a stejně tak snímaný. Film ve kterém se prolínají dva světy, dva příběhy, aby se v konečných záběrech proměnily v příběh jediný, v příběh který sevře hrdlo těm, kteří pochopí.

Hlavní postava, Susan Morrou (Amy Adams) má takřka vše, po čem může člověk z jejího světa toužit. Přesto začíná trpět vnitřní prázdnotou, kterou vyplňuje, jako kurátorka galerie moderního umění, vystavováním šokujících exponátů. Po nocích pak, sedí bdící a sama ve svém luxusním domě, stojícím v kopcích nad L.A. . V domě, ze kterého často a rád odchází její partner, aby se jednoho dne možná již vůbec nevrátil. Rukopis románu, který napsal Susanin první manžel Edward (Jacke Gyllenhand) by mohl být dokonalým lékem na její nespavost a po přečtení, možná i šancí na opětné společné setkání. Hlavním hrdinou knihy je spokojený otec rodiny Tony (také Jacke Gyllenhand), který má v plánu vyvézt svoji ženu a dceru na prázdniny do Nového Mexika. Jejich cestu však ukončí trojice násilníků na jedné opuštěné texaské dálnici. Co se stane, a jak se dále proplétají příběhy Susan, Edwarda a Tonyho se dozvíte až v křesle některého z kinosálů, stejně jako to, jak to vše pro každého z nich dopadne.

Více vrstevnatý příběh má podle Toma Forda velkou výhodu, protože může úspěšně spojovat v podstatě nespojitelné žánry.  „Sledujete intimní drama o rozpadu jednoho manželství a zároveň silný akční thriller. A nádherně to funguje“ říká pan režisér. Muž nesmírně úspěšný a to jak se zdá, prakticky ve všem, co dělá. Nebudu tedy mluvit o jeho studiu dějin umění, o tom jak pak v N.Y. vystudoval interiérovou architekturu ani o tom, jak se stal prvním mužem Gucciho impéria a jak posléze vedl jako kreativní ředitel také značku Yeves Saint Laurent, ani o jeho vlastní módní veleúspěšné módní značce Tom Ford. Ostatně to vše k vám mluví z filmového plátna. Stejně tak činí ovšem i druhá strana této „glamour mince“ v podobě pustiny někde v Texasu, rodném kraji tohoto umělce. „Noční zvířata“ jsou jeho druhým celovečerním filmem. Za ten první „A single man“, který financoval ze svých vlastních prostředků, získal (mimo jiné) také Oscarovou nominaci a velké ohlasy od publika, Colin Firth pak za hlavní roli cenu v Benátkách. Zdali se to i v tomto případě jeho hercům podaří se uvidí, na plátně jsou silní a plni emocí všichni. Amy Adams má na svém kontě dlouhou řadu filmů, doma dva zlaté Globy, v našich kinech se tento měsíc objevuje ve druhé hlavní roli („Příchozí“), takže je to dáma evidentně hodně vytížená. Pro „dvojroli“ Edwarda a Toniho si pan režisér vybral neméně silného hráče – Jacka Gyllenhanda, nám známého především z filmu „Zkrocená hora“ či „ Láska a jiné závislosti“. Muže, jež je idolem mnoha žen a neméně pánů a který je především výborným hercem.

 

Příjemný zážitek vám vzhledem k tomu, co se na plátně odehrává, popřát nemohu  -  silný ANO.                                        Tereza Pokorná