Neumím jinak než láskou - TATIANA VILHELMOVÁ EXCELUJE VE VIOLE

 

 

To je název inscenace Divadla Viola, v níž v roli Boženy Němcové exceluje Tatiana Vilhelmová.

Představení s podtitulem Martýrium jednoho srdce a dvou osudů pro tři herce, kde se po boku Tatiany Vilhelmové objeví také Aleš Procházka a Tomáš Pavelka, mapuje dramatické peripetie nedlouhého života spisovatelky, manželky, matky i milenky, ženy, která zoufale toužila po lásce, jenže ji nepotkala.

Jméno Boženy Němcové je pro mnohé pouhým heslem ze seznamu povinné literatury. Ale její příběh a situace, se kterými se musela vyrovnat, jsou nadčasové a v mnohém aktuální i dnes. Tatiana Vilhelmová ke své roli říká: „Během zkoušení jsem si uvědomila, jak moc dřív lidé naši zemi a vlast milovali. Jak ji společně s českým jazykem chránili. Byli to opravdoví vlastenci v pravém slova smyslu. A nejsme snad momentálně v situaci, kdy bychom měli chránit naši kulturu, zvyky a památky? Připomínat si naše kořeny? Myslím, že ano. A pak také hra popisuje soužití velké ženy plné citu a muže, kterému vládne rozum. To je aktuální a bude navěky.“

Inscenace Neumím jinak než láskou měla ve Viole premiéru v roce 2013 a jejím autorem i režisérem je divadelní režisér, básník a pedagog Miloš Horanský, který ji napsal a nastudoval ke 150. výročí spisovatelčina úmrtí. 

Ve strhujícím dramatu plném emocí nechybí vedle Boženy Němcové a jejího manžela Josefa Němce další muži, kteří vstoupili do spisovatelčina života. „Nechtěl jsem psát dokument o Boženě Němcové, vsadil jsem na intuici, empatii a fantazii. Namísto studia historických pramenů jsem chodil na Vyšehrad a fiktivně se scházel s Boženou, snažil se do ní vcítit. Bylo to takové milostné léto,“ vzpomíná Miloš Horanský na vznik hry. „Ona je veliká, vysoko nad svou dobou, sugestivně krásná, hluboká povaha, génius lásky a velké svobodomyslnosti, bytost plná rozporů, paradoxů a kontrastů. Je rozervaná a sceluje se láskou nebo spíš touhou po ní. A také obdivuji Josefa Němce, neměl to snadné, žít s geniální ženou vzhledem k její citové a mentální náročnosti. Byl velmi zásadový a v rámci svých možností milující.“ 

Divadlo Viola má na divadelní mapě Prahy mimořádné postavení. Jeho útulný prostor v centru města je už padesátou třetí sezonu dějištěm intimního setkávání diváků s uměním. Tamní jedinečná atmosféra vždy přitahovala nejen diváky, ale také velké herecké osobnosti. Rádi se sem vraceli Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris Rösner či Eliška Balzerová. V současné době na jevišti Violy excelují Bára Hrzánová, Taťjana Medvecká, David Prachař, Luděk Munzar a řada dalších významných hereckých osobností. 

Představení Neumím jinak než láskou můžete ve Viole navštívit 17. února nebo 13. března. 

 

Zuzana Ptáčková    Foto: Viola 

Fotogalerie