NEJVĚTŠÍ SHOWMAN

                                                  

Muzikál není moji krevní skupinou, s výjimkou filmu „All that jazz „ho nevyhledávám. Atributy, jež tento žánr tvoří preferuji jednotlivě – dokáží mě tak více oslovit, dotknout se mě. Teď jsem se poprvé od svého dětství do muzikálu zamilovala.

NEJVĚTŠÍ SHOWMAN mě naprosto okouzlil, nadchla mě energie, která vychází z filmového plátna, naplní kino sál a své diváky doslova pohltí. Kouzlo osobnosti, opravdovost projevu a obrovský entusiasmus hlavního představitele zprostředkovává silné emoce. Je cítit nadšení, suverenita a zároveň pokora, se kterou Australan Hugh Jackman přistupje ke své roli. Prolnul se s ní a stal se P.T.Barnumem - jednou z největších osobností Ameriky devatenáctého století. Mužem, jež je personifikovaným obrazem pravého „Americkho snu“, kdy se z chudého chlapce prakticky bez šancí, stane milionář, člověk ač kontroverzní, tak i vážený a obdivovaný.

Před sebou máme opulentní show a zároveň i  komorní příběh velké lásky s jasným poselstvím :  Každý jsme jedinečnou a výjimečnou bytostí - nejvíce, co můžeme pro druhé udělat, je darovat jim radost, úsměv, pocit štěstí - vše co potřebujeme k úspěchu, je myšlenka, fantazie, odvaha, přesvědčení a víra, že “zázraky“ se dějí – cokoli se rozhodneme udělat, dělejme s plným nasazením...

NEJVĚTŠÍ SHOWMAN je původním muzikálem inspirovaným životem reálné postavy, a stále živé legendy cirkusového světa - P.T. Barnuma. Byl to právě on, kdo vytvořil největší cirkusovou show světa, byl vizionářem, skvělým obchodníkem, mužem s energií, jež přitahovala úspěch, což neznamená, že by nepoznal prohry. Dokázal doslova vstát z popela (jeho unikátní muzeum kuriozit, které navštěvovali lidé z celého světa, shořelo), postavit se tehdejší společnosti  a vybudovat pro své lidi „impérium“, které nemělo obdoby. V době striktního rozdělení společenských vrstev, ze kterého nebylo úniku, Barnum vytáhl na světlo lidi, kteří byli díky své jinakosti ignorováni, opovrhováni, vysmíváni, často i týráni a ukázal jejich výjimečnost a originalitu. Ano z dnešního pohledu by se o jeho konání, týkající se hlavně  “podivínů“(lidí s fyzickými anomáliemi), dalo dlouze diskutovat a napadnout ho z mnoha stran není vůbec těžké. Důležité je, co to znamenalo tenkrát pro ty, kteří s ním přišli do styku, kteří pro něho pracovali. Barnum provokoval společnost, ale také dokázal vzbudit její nadšení a z toho těžil a „jeho“ lidé s ním. Když zemřel Washington post ho popsal, jako největšího Američana všech dob.

Premise filmu režiséra Michaela Gracey, který je oslavou lásky, přátelství, lidskosti a humanity zní : KDYŽ SE NEMOŽNÉ STANE SKUTEČNOSTÍ. A my sledujeme příběh muže, pro kterého se každá překážka a nezdar stane jen dalším odrazovým můstkem na pouti ke hvězdám, a právě díky jeho vizionářství a naprosto nakažlivému upřímnému nadšení vznikl showbusiness. Sledujeme sen jednoho člověka, kterého neštěstí nezastaví v cestě za štěstím.

Vznik NEJVĚTŠÍHO SHOWMENA se datuje do roku 2009, kdy producent Laurence Mark a scénárista Bill Condon pracovali na přímém přenosu předávání Oscarů, který uváděl Hugh Jackman. „Páni, to je ten největší showman na světě“ vzpomíná na svá tehdejší slova pan producent, když sledoval Jackmana, při práci. A to byl také moment, kdy si vzpomněl na T.P. Barnuma „Něco v Hughově DNA mu umožňuje vstoupit na jeviště a ovládnout ho s absolutní přirozeností. Řekl jsem mu, že bychom spolu mohli udělat muzikál o Barnumovi a on nebyl proti.“ Scénáře se ujali Jenny Bicks s Billem Condonem, k režii přizval Hugh Jackman Michaela Gracy, který je vyhlášeným hudebním režisérem, mluví se o něm, jako o kouzelníku, který se snaží do každého svého záběru dostat co nejvíce vzrušujících okamžiků, nebojí se riskovat. „ Často  říkám – jeden z nejsmutnějších okamžiků v životě dítěte je, když ho dospělý naučí slovo - nemožný“  říká pan režisér. „Příběh Barnuma je o tom, že představivosti se nemají klást meze a že nic není nemožné. Není nic jednoduššího, než si ve své hlavě stvořit nové světy. A to je i práce režiséra. Něco vás napadne a pak roky a roky pracujete na tom, abyste to zhmotnili v realitě. V průběhu vás ale čeká mnoho migrén, ale také vám to umožňuje neustále snít.“ 

Michael Gracey sedí v režijní židli celovečerního filmu poprvé a jeho sen s ním snili evidentně všichni kolem. Nedovedu si představit, že by se jednotlivé scény jeho filmu, daly zinscenovat lépe. Je tam vše, co ke klasickému Hollywoodskému muzikálu patří. Tvůrci měli v plánu zachovat dobovou atmosféru, ale také chtěli současnému publiku zprostředkovat pokud možno stejné pocity, jaké mělo publikum při sledování Barnumovi show. K tomu potřebovali klasickou hudbu spojenou s moderní. Justin Paul a Benj Pasek, kteří byli loňského roku za La la Land oceněni Oskarem, se toho ujali vskutku mistrovsky. Song „ This Is MY“ se již nyní stal hitem. (Doporučuji podívat se na záznam vůbec první zkoušky této písně, patřící fousaté zpěvačce, v podání Havajské herečky a zpěvačky Kealla Settle. Dá se vidět na YouTube můžete tak pocítit atmosféru a neuvěřitelnou energii, která mezi účinkujícími panovala. A také vidět slzy Hugh Jackmana). K nim se přidal svoji filmovou hudbou John Debney. Po boku Hugh Jackmana se v roli jeho manželky představí Michelle Williams. Něha, kterou zrcadlí její tvář je pověstná, avšak umí být také rezolutní, odhodlaná a ve své vnitřní síle i zcela ztratit svoji rozbitnost. Je vynikající herečkou o čemž svědčí již několik Oscarových nominací. Dále potkáme Zac Efrona - zpěváka a herce, který má za sebou již několik velkých muzikálových rolí. Jeho partnerkou v lásce zakázané je jedna z největších hvězd světa dnešní mládeže – herečka, zpěvačka, moderátorka a modelka Zandaya, která si tímto filmem do své biografie může zapsat i trapézová akrobatka. Je dívkou mnoha talentů a my si je na plátně můžeme s radostí užít. Jejich milostný song, zaručeně dlouho nezapomenete – je nádherným  číslem veliké obtížnosti. Takže před těmito mladými herci vskutku smekám, protože v devadesáti procentech trapézových čísel vidíme skutečně opravdu je. Můj obdiv patří také celé výpravě, panu kameramanovi Samusovi McGarvey, střihači Joemu Hutshingovi, choreogefu Ashly Wallenovi, jež dodal spolu s hudbou, „dobovému“ muzikálu moderní srdce. A nemohu zapomenout na Rebeccu Ferguson, která je vynikající v roli legendární Švédské zpěvačky Leni Lind, jež díky Barnumovi dobyla Ameriku.

NEJVĚTŠÍ SHOWMAN je romantickým muzikálem a nechce být ničím více. Vypráví o showmanovi a nabízí nám opulentní show v duchu doby, svého vzniku. A já vám přeji hezký výlet do světa cirkusové fantazie devatenáctého století.

 P.S. 

Cirkusová show pana P.T. Barnuma bavila své diváky takřka 150let. V květnu roku 2017 zavřel své brány Ringling Bros. and Barnum & Bailey Cirkus, jež měl ducha svého zakladatele stále v sobě.  Legendární cirkus, tedy již není, ale jeho poselství k nám prostřednictvím NEJVĚTŠÍHO SHOWNAMA promlouvá dále, a to díky tvůrcům, kteří jsou majiteli stejného entusiasmu a fantazie, jaký měl pan Barnum, a dokáží stejně jako on, publiku zprostředkovat kouzlo zázračné chvíle - dotknout se jeho citu, probudit energii vyvolávající úsměv na tváři a pocit štěstí ... 

 

 

Fotogalerie