Nechte zpívat Mišíka * Příběh rockera s duší básníka

Startuje v kinech v den jeho 70. narozenin. 8.března 2017                                           

                               FILM POHLEDEM TEREZY POKORNÉ

                                                   

Film NECHTE ZPÍVAT MIŠÍKA  je našim novým celovečerním dokumentem a zároveň velkým pohlazením a radostí.

Paní režisérka Jitka Němcová vás rozesměje a vzápětí přiměje  uronit  slzu, jste–li citliví a empatičtí. Natočila krásný film, jež je portrétem jedné z nejvýraznějších osobností našeho hudebního světa - zpěváka, skladatele, textaře, básníka Vladimíra Mišíka. Otevře vám svět tohoto hlubokého, výjimečného muže a ten svět se vás dotkne. A zaručuji, že i přesto, že vypadá třeba zcela jinak, než  ten váš a nejste zrovna milovníky hudby, která se na plátně hraje. Tento film funguje úplně na všechny, protože potkáte ČLOVĚKA. Cítíte úctu a obdiv k muži, který je, ač duší rockerem, vlastně spíše introvertem a také evidentně skromným a hlavně za všech okolností sobě věrným člověkem, což  kolem něj vytváří „auru“, která mnohé nutí, našlapovat po špičkách. A nevidíme to  pouze na tom, že s noblesou odmítl převzít státní vyznamenání z rukou prezidenta, s nímž se v názorech a rozhodnutích rozchází.

Paní režisérka představuje svůj film slovy: „ Mišíkovo téma je o hledání lidí, věcí, hudby, poezie, událostí, které prošly jeho životem a v neposlední řadě o hledání amerického otce. A také o hledání odpovědi na otázku zdali naplnil osud člověka obdařeného talentem a nadáním a zdali tyto oba své dary nerozmělnil, ani nepromrhal. Chceme zjistit, proč ho nikdy muzikanti neopustili, i když zůstal sám, vždy se mu podařilo postavit novou a lepší kapelu, proč ho spoluhráči nosili na jeviště, když byl dva roky na vozíku, jaké je to kouzlo a charisma, které má...“ Na své otázky dostala odpovědi, našla co hledala a my sledujeme pouť životem muže, který svojí tvorbou ovlivnil celou generaci umělců z hudebního, literárního i výtvarného světa. A hlavně svých fanoušků, kterých jsou tisíce a tisíce...

Film „ Nechte zpívat Mišíka “ je filmem o síle člověka, o lásce a  rodině, o jednom celém dějinném údobí a o velikých přátelstvích. Je to film natočený „lehkou rukou“ s humorem a s energií ,,rockerky'',kterou v sobě má paní režisérka v poměrně větší míře než její hlavní představitel. Avšak spojení obou dvou vytváří hravou, příjemnou atmosféru, ve které je vám dobře a kde si uvědomíte mnohé důležitosti lidského bytí v síle, jenž jim náleží. Když splyne otevřený pohled režiséra se stejně otevřeným,  pohledem jeho protagonisty,  stane se pak hotový dokument výpovědí opravdovou, bez přetvářky a falešných tónů a to je pravý důvod, proč tento film tak silně působí.

Já vás tedy srdečně zvu do kina i když si myslím, že je to zbytečné, neb předpokládám, že hlediště biografů budou plná tak jako tak a z celého srdce to panu Mišíkovi, Jitce Němcové a všem zúčastněným přeji.                                                                          

Fotogalerie