(Ne)obyčejná setkání s Martou Kubišovou - Zuzana Maléřová + G. Agathonikiadis

V rámci projektu České televize jsme spolu s řeckým režisérem Georgem Agathonikiadisem natočili jedenáct dílů z cyklu (Ne)obyčejné životy. Výběr osobností, o kterých jsme natáčeli, vycházel vždy z mého rozhodnutí, z osobní touhy setkat se právě s tímto osudem.  Georg si pokaždé nechal vyprávět mé představy a zásadní okamžiky v životě portrétovaného a v hlavě se rodily "obrázky". Začalo natáčení, zjitřená atmosféra a očekávání jedinečnosti chvíle, která svou důvěrností a citovostí dá celému dokumentu nadčasový a silný rozměr.

Jméno Marta Kubišová jsem měla ve své hlavě od samotného počátku. Měla jsem velkou radost, když pozvání ke spolupráci přijala. A ještě větší, když jsem se mohla dotýkat jejich prožitků, procházet se s ní ve vzpomínkách, pochopit její povahu a způsob, jakým čelila složitým životním okamžikům. Její humor a slzy vzdoru vždy potlačily sebelitování, zoufání. Ale ono přece jen bylo. V těch ztišených chvílích, pro Martu, která zpívá, že "život je chlap", tak netypických, jsem poznala její zranitelnost a citlivost, kterou vždy držela zkrátka, protože by "nepřežila".

Po této zkušenosti jsem Martu Kubišovou pozvala k další spolupráci, přijala mé pozvání na tribunu pražské Julisky, kde jednoho zimního večera, pod samým nebem, vyprávěla otevřeně a bez příkras mladým fotbalovým talentům svůj příběh. A zazpívala jim Motlitbu pro Martu. Byla to krásná chvíle, zaznamenaná v knize Příběhy z tribuny, která sklidila velký ohlas u kritiky i čtenářů. Její kapitolu jsem nazvala Protknuté srdce Marty Kubišové. A po prvním televizním odvysílání jejího (ne)obyčejného života bylo jasné, že se její srdce protklo i se srdci diváků.

Zuzana Maléřová

Marta Kubišová l neděle 21. srpna l 20:20 l ČT art   Dokumentární portrét o osudu zkoušené a statečné ženy, ze které se stala ikona národa (2012).

ipravili Z. Maléřová a G. Agathonikiadis.

 Fotografie : Vlado Bohdan, Jana Pertáková, Kristýna Kratochvílová

Fotogalerie