NÁVŠTĚVA U STARŠÍ DÁMY

Zemřela paní Zdenka Procházková....25.8.2021.....

přínášíme vzpomínku na naše setkání ...děkujeme

 

STYLEnew.cz využil pozvání a vypravil se na návštěvu k paní Zdence Procházkové - Hartmann  na pražské Vinohrady. Do bytu, ve kterém žije už více než půl století a i přes svůj obdivuhodný věk stále cestuje mezi Prahou a svou milovanou Vídní, kterou považuje za svůj druhý domov. 

Představitelka Lídy Baarové ze stejnojmenného filmu Filipa Renče, jejímž prvním manželem byl o téměř 20 let starší herec Karel Höger, se do tohoto vinohradského bytu nastěhovala po rozvodu se svým druhým mužem Erichem Hartmannem. Sama nedokáže říct, že by některou z místností v tomto svém hájemství měla nejraději, celý byt zkrátka miluje tak, jak je. „Cítím se zde velmi dobře. Nicméně nyní mě napadá… pokud bych měla přece jen vypíchnout jediné místo, které je tu pro mě takříkajíc nejsrdečnější, s velkou pravděpodobností bych řekla: terasa.“ Z ní si paní Zdenka udělala takovou čistě soukromou zahrádku v téměř samém středu hlavního města! A už se nemůže dočkat, až na ní v létě poprvé roztáhne markýzu, napustí si bazén, posadí se do pohodlného křesla a bude si číst. V takových chvílích se cítí nadmíru spokojeně, jak sama tvrdí – slastně.  

 

MILUJU TO TADY! 

Velmi příjemná a na nic si nehrající hostitelka nám prozradila, že její byt často připomíná malou botanickou zahradu, nebo květinové arboretum. Miluje totiž květiny a o ně se s láskou stará. V tomto směru je precizní, protože i po třech čtyřech týdnech vypadají živé květiny ve vázách, jakoby je paní Zdena právě dostala čerstvě nařezané. 

A stejně to má i ve svém vídeňském bytě, kde nyní pobývá poměrně často, jelikož u našich jižních sousedů již sedmým rokem natáčí nekonečný televizní seriál Familie Putz, kde hraje Omu Putzovou, babičku této rodiny.  

Každý, kdo měl tu možnost přijít za herečkou na návštěvu, vám potvrdí, že ihned po překročení vstupního prahu vás v dobrém slova smyslu zcela pohltí atmosféra první republiky. Konkrétně obdobím mezi dvacátými a třicátými roky minulého století. Řada oblíbených obrázků, obrazů, spousta knih, fotografie těch, jež jsou jejímu srdci nejbližší, ale bohužel už žijí na druhém břehu… I když má člověk pocit, že už není možné, aby se do tohoto bytu vlezla jakákoli další věc, mýlil by se. Herečka má vše na svém místě, které se v některých případech opravdu těch více než 50 let nezměnilo, a je to tak i v případě nových přírůstků, které si pořídí, nebo dostane. „Bydlení by mělo být v prvé řadě o pocitu. O tom, jak na vás to či ono místo dýchne na tu první dobrou, jak na vás zapůsobí, protože v ten okamžik je rozhodnuto. Buď ano, nebo ne. A tak jsem to měla i v případě tohoto svého vinohradského bytu. Proto jej miluji. Jistě, že si dokáži představit, že bych bydlela i v jiné části Prahy, protože toto město miluji, ale jak jsem zmínila, rozhodující by pro mě byl ten první pocit.“

 

Text : Lubomír Nečas, dipl. um., MBA    Fotografie : Dagmar Hájková

Fotogalerie