Najděte si svůj ostrovní ráj - JELENA KREMENIČ

 

 

Životní tempo dneška je hektické. Není divu, že ve chvílích volna se snažíme najít klid. Hledáme harmonii a prázdninové ráje. O jednom víme. Jmenuje se Cres a je to úchvatný ostrov v Chorvatsku.

Sníte o moři, nedotčené přírodě a romantice, jaká na vás dýchá ze všech koutů? Pak je pobyt na Cresu pro vás ideální příležitostí si takový sen splnit. Chorvatsko je nám obecně blízké. Zdejší pobřeží a ostrovy máme už po generace v genech. Ráb, Baška, Crikvenice jsou místa, která Češi milovali už v dobách první republiky. Kouzelný Cres k nim ale nikdy nepatřil. Z jednoduchého důvodu. Jeho území v té době patřilo Itálii. Součástí Chorvatské republiky je teprve od roku 1990. 

Cres najdete v Kvarnerském zálivu v severozápadní části Jadranu. Ostrov je překrásný. Naprosto fascinující. Nedotčená příroda, moře jako sen a pláže, kde si chvíle oddechu můžete užít úplně sami. Zalesněné kopce, háje olivovníků, vesničky a staré kostelíčky, na které natrefíte téměř na každém kroku. Jako bonus pro obyvatele leží uprostřed ostrova Vranské jezero. Je sladkovodní, pitnou vodou zásobuje nejen Cres, ale i sousední Lošinj.  

S loďkou na opuštěnou pláž

Na Cres jsme se nechali pozvat chorvatskou designérkou Jelenou Kremenič. Její rodina má v městě Cres dům ze 14. století. Jelena cestuje po celém světě, žije s rodinou v Praze, ale jinou než ostrovní dovolenou si nedovede představit.

„Víte, co mám na Cresu nejvíce ráda?“, říká. „Okamžik, kdy vezmu loďku a zamířím se se svými blízkými koupat na nějakou opuštěnou pláž. Pro Cres je to typické. Spousta zátok, pláže ukryté mezi skalami, modré jeskyně, kde si můžete zaplavat. Často plujeme 2-3 km podél pobřeží a najdeme si místo, které je pro nás skutečným ostrovním rájem. Turisté, kteří něco podobného neznají, jsou pak úplně nadšení. V přístavech si mohou vybrat z lodí různých rozměrů a vydat se za romantikou. Sama dobře vím, jak je takový den nesmírně posilující. Nicméně návštěvu Cresu mohu doporučit třeba i milovníkům historie. Ve Valunu najdou unikátní desku z 11. století. Jde o první nápis v chorvatštině psaný hlaholicí a místo má svou velice poutavou atmosféru. Na ostrově Cres je spousta věcí k vidění. Zážitek, který si já osobně při návštěvě Cresu určitě nikdy ujít nenechám, je návštěva vesničky Orlec. Sledovat za letu tu můžete úžasné bělohlavé orly. V Evropě moc podobných příležitostí nenajdete. Je to naprosto dokonalý pohled, kdy si uvědomíte sílu i tajemství přírody. Mám Cres moc ráda a jsem šťastná, že dnes už ten můj krásný ostrovní ráj mohu během prázdnin otevírat i svým dětem“. 

Cres je skutečně prázdninový ráj. Pokud budete hledat cíl pro svou dovolenou, přijměte náš text o Cresu jako malý tip.

Text: Alena Štrobová     Foto: Jelena Kremenič