MUZIKÁL ANEB CESTY KE ŠTĚSTÍ

 

Hudební film MUZIKÁL aneb Cesty ke štěstí, 

s písněmi ze slavného muzikálu Starci na chmelu, má svůj trailer

                           

 Nový český hudební film MUZIKÁL aneb Cesty ke štěstí, který vzniknul jako poklona legendárnímu muzikálu Starci na chmelu, má svůj trailer. 

I když budou použity původní písně Starců na chmelu, nejedná se o jeho remake. 

Film doplní nové verze písní a hudba od Petra Maláska, pro kterého není srdcovější záležitost, než filmový muzikál Starci na chmelu. „Můj tatínek jej napsal v roce, kdy jsem se narodil, tj. v roce 1964. Když jsem byl osloven producentkou Veronikou Schwarczovou ke spolupráci na hudebním filmu s písněmi ze Starců na chmelu, byl jsem poněkud zaskočen. Nedovedl jsem si představit, jakými cestami by se měla takováto záležitost ubírat. Dlouho - týdny…měsíce… jsme si o celé věci povídali, argumentovali pro a proti, hledali paralely s dnešním světem.  Se světem o jednu až dvě generace mladších “starců” až se zrodil jakýsi klíč, princip, synopse, která by dle mého a hlavně našeho společného názoru mohla stát sama o sobě jako svébytná kvalita neparazitující na předloze, oslovit generaci, o které vypráví a hlavně, zejména pro znalce originálních “Starců na chmelu”, být důkazem, že určité principy lidského chování a jisté morální čistoty jsou věčné a všudypřítomné v lidském životě napříč věky, generacemi či místy,“ vysvětluje Petr Malásek. 

 

Hudební a taneční složka filmu bude nestandardně pestrá, od big-bandu 60. let, přes symfonický orchestr, jemnou akustickou kytaru až po současný moderní sound. V tanci od společenských tanců typu bossa-nova či waltz přes pohybové divadlo až k hip-hopu. Společným jmenovatelem nám však bude mladá energie protagonistů a hlavně silný příběh, ke kterému se vše váže, směřuje a umocňuje jeho vyznění. O choreografii filmu se postarala Maláskova manželka Dana Morávková. „Byla to pro mne neskutečně krásná práce, vzájemná energie a nadšení s dvacetiletými tanečníky a herci. Člověk si na sále něco vysní a sen se stane skutečností,“ doplňujeDana Morávková.

Učitelku choreografie Beátu, hraje Vica Kerekes, která ke své postavě říká: „Moc tam netancuji, mám tam svoje herecké scény a jinak tam hlavně jako učitelka velím. A tak to i v reálu je. Před natáčením jsem si představovala, že jim budu muset vše předtančit…., pak jsem měla možnost sledovat symbiózu mezi učitelkou choreografie a studenty konzervatoře. Stačí jim ukázat gesto a už vědí, jak a co tančit. Oddychla jsem si….

V dalších rolích uvidíme Romana Vojtka jako učitele zpěvu, v roli profesora výtvarného umění Jiřího Korna, Martina Písaříka jako fotografa. Adam Mišík (David) a Vladimír Polívka (Filip) si ve filmu zahrají rivaly nejen o hlavní roli, ale i o přízeň něžného pohlaví. 

Veronika Schwarzová, producentka divácky úspěšného filmu Křídla Vánoc, prozradila, že jejím producentským snem a cílem poslední doby, byla realizace filmu, který zde nejméně dvě generace chybí. Film provoněný létem, veskrze hudební, s nápaditou choreografií, výtvarným obrazovým pojetím a  zároveň s moderním, současným příběhem. „Oslovila jsem mladé kolegy scénáristy a  dramaturgy, zkusila je propojit se zkušenými profesionály, tvůrci. Po necelých dvou letech od  nápadu se mohlo začít točit! Mým přáním je, aby náš film patřil k těm filmům, jejichž písně a energie doznívají v srdci diváka ještě dlouhý čas po jeho odchodu z kina…,“ doplnila producentka.

Muzikál aneb Cesty ke štěstí je hudební film o dnešních mladých lidech a jejich životech – o touze po úspěchu, kamarádství, rivalitě, odvaze. A ano, také o lásce. 

 Film vypráví příběh třídy pražské konzervatoře, která má na letním soustředění nazkoušet Starce na chmelu. Studenti jsou ze začátku znechucení, že se budou věnovat klasickému českému muzikálu. Během zkoušení je pohltí kouzlo Starců, ale nechtějí se spokojit se starou choreografií. Do svého nastudování přidají prvky klasického tance, ale i street dance, hip-hopu či pohybového divadla. Neúnavně budují muzikálové představení, do kterého vkládají veškerou svou energii, odvahu a talent. Termín představení se neúprosně blíží a v sázce je mnoho. Úspěch může znamenat vytoužený začátek cesty za uměleckým snem…

 

Koproducentem filmu je společnost O2, pro kterou je Muzikál aneb Cesty ke štěstí prvním koprodukčním filmem. Bioscop uvede film do kin 14.1.2016 

 

Herecké obsazení: Vica Kerekes (Beáta), Roman Vojtek (Pavel), Martin Písařík (Martin), Jiří Korn (Profesor), Adam Mišík (David), Vladimír Polívka (Filip), Anna Fialová (Tereza), Václav Kopta (řidič autobusu), Josef Laufer (hajný), Jaroslava Obermaierová (prodavačka),Filip Vlastník (syn Beaty Mikulášek), Petr Kotvald (otec Davida), Eduard Klezla (ředitel), Václav Jílek (barman)

Vedlejší role studentů: Z.Nhung (Maya), D.Krahulcová (Nováková), R.Muller (Mirek), K. Herčíková (Nella), K. Grygar (Tomáš),  P.Čížek (Franta), B.Cmuntová (Viki), J. Rybníčková (Kristýna), F. Prokešová (Monika), Š.Klouček(Milan), R.Pekárek (Pepa), J.Fanta (Vašek)

 

Režie: Slobodanka Radun (režisérka mnoha hudebních videoklipů: Anna K, Lenny, film MY 2)

Producentka: Lumiere film, Veronika Schwarczová (producentka divácky úspěšného filmu Křídla vánoc)

Dramaturgická spolupráce a spolupráce na scénáři: Jiří Mádl 

Hudba: Petr Malásek 

Choreografie: Dana Morávková 

Scénář: Václav Sadilek ml. 

Kamera: Petr Hojda  

Fotogalerie