Mumie Premiéra: 8. 6. 2017 CinemArt

                                         

Věčný boj dobra a zla se opět objevuje na plátnech našich kin. Věčný boj, jež se odehrává okolo nás a v nás samých již od nepaměti a ať už má podobu jakoukoli, přítomen je neustále. Zde jde o příběh dávný, o legendu, která v sobě pojí svět starého Egypta a kolébky naší civilizace Mezopotámie, aby pak opět ožila v současném Londýně, kde celá story o Mumii vrcholí. 

„ Žili jsme zde již v dobách dávných  a stále se vracíme. Smrt není koncem našeho „života“, koloběh bytí je nekonečný...“ tak nějak k nám hovoří tajemný mužský hlas (Russell Growe) z plátna, ve chvílích, kdy se díváme na pouštní scenérii, ve které se odehrává příběh krásné princezny, mající se stát dědičkou trůnu faraonů a následně převtělením Boha na zemi – věčnou vládkyní světa. Avšak otci se narodí syn a celý Ahmanetin „sen“ končí. Respektivně by končil, kdyby nebyla ženou činu a ženou bojující. Z krásné hodné dívky se stává ztělesnění zla. Jeho pána – Devila, Ďábla - jedno kolik jmen mu dáte, bytost je to stále stejná, totiž pomocí brutálního rituálu dá lidskou podobu a on ovládne svět na všech úrovních, požádá o podporu a ochranu.  Smlouva je „podepsána“, jak jinak než krví, princezna vyvraždí celou svoji rodinu a film může začít a začíná! Dobrodružné, humorné i hororové kino se vším, co dnešní technika, způsob natáčení a scénáristické možnosti nabízejí. Princezna je zneškodněna a pochována za hranicemi Egypta v sarkofágu, který nemá být nikdy objeven.To by se ovšem nesměl na scéně objevit dobrodruh a příležitostný vykradač hrobů Tom Cruise se svým přítelem v podání Jacka Johnsona a archeoložkou Jenny jíž ztvárňuje herečka  Annabell Wallis. 

Ti totiž náhodou i nehodou princezninu hrobku objeví a zlo se vším všudy může ožít. Tedy pouze v případě, že se objekt, který Mumie zvolila za svého partnera, podvolí. Udělá-li to Tom Cruis, nebo ne, se dozvíte v pohodlí vašeho sedadla v některém z kinosálů. Milovníci tohoto žánru si přijdou na své, obzvláště budou-li mít na očích 3D brýle. Dostanou opravdu vše, včetně permanentního ožívání různých Zombie, pouštní bouře v centru Londýna a hlavně skvělého hereckého výkonu Russella Growa v roli Dr. Jekylla H. – profesora, jež zcela v duchu svého slavného předchůdce Jekylla a Hyda bojuje s dobrem a zlem v sobě samém – tedy je nutno říci, že on tak činí zodpovědněji, než jeho předchůdce.

Škoda jen, že se pan režisér Alex Kurtzman, který je především velmi úspěšným producentem a scénáristou (Mission Impossible III, Ostrov, Kovbojové a vetřelci, Legenda o Zorrovi...), nechal poněkud unést délkou některých ze scén a tak již opravdu nechcete vidět, jak se zombie v kanálech pod Londýnem snaží přemoci nad vodou i pod vodou Toma Cruise a jeho krásku.

Škoda. A škoda je i krásky, neb casting této anglické herečky je pro mě velkou slabinou filmu. Ráda se dívám na krásné herečky a opravdu si to užívám, ale za tváří musím cítit tajemství, příběh, musím jí věřit a jít s ní, což zde není ten případ. Ale naštěstí druhá kráska - alžírská herečka, tanečnice a modelka Sofia Boutella je nejen krásná, ale také charismatická a svoji roli „Mumie“ nese se silou jí patřící, kterou umí předat plátnu.

„ Chtěli jsme natočit film, který bude nesmírně napínavý, dobrodružný, který bude obsahovat spoustu hororových scén, u kterých se budete bát, přesto ho nebude možné označovat jako horor“ , říká pan režisér, pro kterého byla největší výzvou spolupráce s Tomem Cruisem. „ U něj prostě počítáte s tím, že všechno vyřeší a zachrání. Nám se z něj snad podařilo udělat obyčejného smrtelníka, který to možná nedá !“ A to musím říci, že se opravdu povedlo a Tom Cruise, který v době svého zenitu nebyl viděn Hollywoodem tak, jak by si zasloužil, je zde opravdu dobrý a ve své komické poloze až „dojemný“. Dobře se na něj kouká a já vám přeji dobrou zábavu, rozhodnete - li se, si ji užít. Popcorn je pro některé dlouhé pasáže dobrým řešením i když normálně v kině šustění této pochutiny vskutku nesnáším!  

  

Fotogalerie