MUDR. YVONNE BERGEROVÁ - Mým oborem je krása

Mým oborem je krása

Je půvabná, spontánní a cítíte z ní nezdolnou energii. MUDr. Yvonne Bergerová si pro sebe z medicíny vybrala estetickou dermatologii. Obor, z něhož na vás přímo dýchá krása. 

 

Vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a dnes působí jako estetická dermatoložka v pražské klinice BcD Clinic. S úsměvem říká, že její obor jí byl nejspíš souzený. Už v patnácti letech si kupovala za pár korun tehdejší neumělé krémy proti vráskám. Zajímal ji jejich účinek. Lidská kůže pro ni byl a stále je zajímavý fenomén. Proměny kůže v čase ji fascinují. Oblast svého působení proto rozšířila i o anti-aging medicínu. 

Krása v medicíně

Proč jste se po studiích rozhodla pro oblast dermatologie?

Přála jsem si trošku dělat medicínu i rukama. Na druhou stranu jsem se úplně nechtěla plést do práce chirurgům. V té době pro chirurgy mateřská znaménka a různé útvary neměla potřebnou zajímavost. S chutí je kožním lékařům přenechávali. Byla jsem za to ráda, protože mě téma nádorů kůže velmi zajímalo. Navíc se dermatologie jevila být i oborem, který ženě lékařce umožní skloubit náročnou profesi s péčí o děti a rodinu. Je to sice pragmatický důvod, ale v rozhodování mladých lékařek svou váhu má. 

Jak se v dobách vašich lékařských počátků pohlíželo na oblast estetické dermatologie?

Pokud člověka trápily žilky, zašel do kožní ambulance, kde mu je odstranili. Pacient s akné si vyslechl, ano, pokusíme se vám pomoci. Ve větší šíři ale jeho problém zatím řešit nešel. V péči o pacienty jste měli k dispozici nanejvýš elektrokauter na žilky a chemický peeling. Takový byl stav, na jaký se ptáte. V současné době je dermatologie tak širokým oborem, že se rozčlenila na spoustu specializovaných oblastí. Jednou z nich je estetická dermatologie, které se věnuji. 

Svět se mění a nároky na krásu stále rostou. Jak moc u nás tento trend vnímáte?

Stále mi u nás schází pomyslný „zlatý střed“.  Občas vidím ženu a vnímám, že pro svou ženskost dělá velice málo. Mohla by sama pro sebe udělat daleko víc. Často stačí změna účesu nebo proměna stylu oblékání. Dotyčná ji ale neudělá. Jindy zase vidíte ženu, která je zjevně „přepečovaná“.  Nespokojená, vystresovaná jedinou vráskou.  Chybí mi něco mezi těmito dvěma extrémy, pomyslný zlatý střed. U českých žen mi schází snaha něco na sobě změnit.  Obávám se, že v tomto směru za světem pořád pokulháváme.

Ve své práci hodně využíváte laser. Jaký je to pomocník?

Laser je nedílnou součástí mé práce. Je cenný při zákrocích, které jsou na hranici kožního lékařství a estetické dermatologie. Cenné užití má například při odstranění žilek na nose. Mohou trápit pacienty, kteří mají růžovku. Pigmentace nebo odstranění různých výrůstků jsou zase součástí jak praktické, tak estetické dermatologie. Laserem ale odstraňujeme například i chloupky. V té chvíli se jedná o zákroky z oblasti estetické medicíny, ale někomu se mohou při vytrhávání místy zanítit, a to už jsme opět v klasické dermatologii. Laser můžete využít k řešení všech těchto problémů.

Kouzlo zvané anti-aging

V současné době se zaměřujete na preventivní anti-aging medicínu. Co to vlastně obnáší?

Kouzlo preventivních anti-aging zákroků spočívá v tom, že zpočátku vůbec nejsou vidět. Právě proto je mám ráda! Jejich kouzlo je v tom, že žena vypadá stále stejně. Vypadá však stejně i za několik let a toho by už bez této pomoci většinou nedosáhla. Nevidíte na ní přitom nic nepřirozeného.  Její pleť je pořád stejně kvalitní. Je krásná. V takovém případě už ale nespolupracujeme pouze s lasery. Používáme i přístroje, které jsou na bázi radiofrekvence nebo kombinujeme s plazmaliftingem, různými druhy mezoterapie.

Pracovat s podobnými přístroji znamená, že musíte mít i velice dobré technické znalosti?

Baví mě technika a nové technologie. Jsem taková, že musím vědět, jak přístroj funguje?  Na jakém principu, jaké jsou jeho možnosti. Nestačí mi říci výsledek. Potřebuji vědět, co se tam v hloubce v kůži všechno děje.

Jak probíhá komunikace s pacientem, který přijde k vám do ordinace s tím, že se sám sobě nelíbí? 

Nejprve se ho zeptám, co mu vadí?  Někdo přijde do mé ordinace například s tím, že má pokleslý koutek, divný nos nebo kruhy pod očima. Dívám se na něho a pak se pokusím mu nastínit svůj pohled. Občas se shodneme, jindy ne. Někomu silně vadí vráska na čele, ale já ji přitom vůbec nevnímám. Vidím jeho pokleslé koutky, které ho dělají zbytečně smutným. Snažím se mu proto říci svůj názor. Někdy se sjednotíme a on na mne dá. Jindy se ale stane, že řekne – já ale stále vidím jen tu svou vrásku! V tom případě ustoupím. Je mi jasné, že je to pro něho silné trauma. Nemá smysl ho přesvědčovat o opaku. 

Dokážete ustoupit?

Musím, ale má rozhodnutí mají své hranice. Nikdy neprovedu zákrok, který není k prospěchu věci. Takové rozhodnutí nikdy neudělám. 

Chápou pacienti, že řešení jejich problémů často trvá delší dobu?

Hovořím o tom s nimi na rovinu. Pokud za mnou někdo přijde, že chce dejme tomu zlepšit krk, vysvětlím mu, že na jeho problému musíme pracovat delší dobu. Použijeme více metod, tzv. sendvičovou techniku, tedy navrstvit je. První výsledek práce ale uvidíme zhruba za dva tři měsíce. 

Přicházejí horké slunečné dny. Jak jako dermatolog vnímáte módní kult opálených těl?

S velkým znepokojením.  Víte, jinak má nastavený pigment obyvatelstvo přímořských oblastí, jinak my. Pigment je vrstva, která v zásadě brání tomu, aby účinky záření pronikly hlouběji, tedy k buňkám, kterým už může škodit. V našich zeměpisných šířkách násilné opalování správná cesta není. V létě i v zimě vyrážíme za sluncem! Naše kůže na to ovšem připravena není. Nadbytek UV záření neumí zpracovat bez negativních důsledků. Nejhorší je, když u vody vidím třeba úplně spálené tříleté dítě! Obecně se přitom ví, že spálenina je pro tělo nejhorší šok. Kult opálení je u nás tak silný, že mu podléháme.

Jak se opalujete vy sama?

Okamžitě se prozradím! Sedím pod slunečníkem, v klobouku, ve stínu. Vypadám lehce úchylně. Pokud se mě někdo zeptá, co to má znamenat, odpovím, že jsem dermatolog. V té chvíli už jsou lidi v obraze! Možná i proto jsem horský typ. Nadýchnu se horského vzduchu a úplně ožívám! Hory jsou krásné a já je miluju. 

Chodí za vámi především dívky a ženy. Přijde někdy třeba kluk v pubertě?

Kluci chodí s maminkami. Nejčastěji řeší znaménka nebo akné. V tom případě postupujeme komplexně. Hned poznáte, jak moc jsou ochotni problém řešit. Někteří jsou laxní, u těch naše léčba fungovat nebude. Jiní přesně znají jména přípravků, jaké a kdy užívají. V tom případě vím, že se o sebe budou starat. 

Kdy máte ze své práce dobrý pocit?

Když se podívám na výsledek své práce a vidím, že se podařil. Ještě větší radost mám, když pacientovi stojí za to mi zavolat, že je spokojený. To je pro mě největší odměna.

Specializujete se na preventivní anti-aging medicínu. Co musíme udělat pro to, abychom dokázali stárnout s noblesou?

Kdo se chce dožít vyššího věku, musí žít hodnotný život. Často se stává, že ženy se s úderem šedesátky obléknou do černého, změní účesy, zesmutní. To je špatně. Kouzlo důstojného stárnutí je jedině v tom, že člověk je schopen přijímat nové podněty. Je aktivní, pozitivní, dokáže se radovat. Stále miluje život.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

BcD clinic

MUDr. Yvonne Bergerová působí na klinice BcD clinic, která se věnuje estetické a cévní medicíně. Klinika je vybavena nejmodernějším laserovým zařízením a nabízí nejen špičkové vybavení a vynikající odborné zázemí, ale především příjemné zázemí. 

(Více na www.bcdclinic.cz)

 

 

Text : Alena Štrobová      Foto : Dagmar Hájková

Fotogalerie