MUDr. Papa GAYE -

 

Medinatur je projekt zabývající se podporou lidského zdraví a kvality života.“

 Iniciátorem tohoto projektu je MUDr. Papa Gaye, který vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a pochází ze Senegalu. Spojil své znalosti etnofarmakologie a moderní medicíny. 

Zabývá se výrobou produktů z přírodních surovin, které jsou podpořeny velmi úzkou spoluprací předních česko-afrických odborníků a firem. Výrobky Medinatur tvoří nepostradatelný článek mezi kosmetikou, potravinami a léky, proto je lze používat jako kosmetiku, potraviny nebo léčivo. Tyto produkty označujeme jako Paramedica.

Historie

Výrobky Dr. Gaye jsou na českém trhu již od roku 1999. Hlavními odběrateli se během našeho působení staly lázně (Lázně Bělohrad, Lázně Jáchymov a jiné) i kožní sanatoria (ProSanum a Dr. Fialové).

Dále jsou naše výrobky používány řadou kožních lékařů, pediatry a alergology. Tito lékaři doporučují naše výrobky pacientům, kteří si je následně mohou koupit ve všech lékárnách po České republice. Poslední dobou jsme byli osloveni dalšími lékařskými obory, jakými jsou například chirurgové či ortopedi, kde mají naše výrobky také využití.

Naše výrobky jsou hypoalergenní a některé dokonce potlačují kožní alergické reakce. Za 15 let se nevyskytla jediná stížnost na jejich účinky.

 

 

Výrobky jsou schváleny v České republice příslušnými orgány - Ministerstvem zdravotnictví a Státním zdravotním ústavem České republiky, jsou vyráběné v České republice a jsou povoleny k distribuci po celé Evropské unii.

Nyní jsou naše produkty prodávány v Polsku, na Slovensku a v současnosti se připravujeme na vstup na německý trh.

 

 

Shea Butter

100 % Karité neboli Shea [šea]máslo

 

Strom Shea neboli Karite, česky máslovník africký, roste jedině v Africe v pásmu mezi pouští a savanou, tvoří bariéru chránící před dalším postupem pouště, a to od západu (jižní Senegal) až k východu Afriky (sever Ugandy). Dorůstá do výšky 20 metrů, ale nelze ho uměle vysadit. Přežije požáry i sucha a dožívá se několika stovek let.

Plodí většinou až po 25 letech a jednou ročně. Jeho plody jsou ovocné, sladké a velice bohaté na vitamín C. Jsou veliké jako švestky, ale s menší dužinou a větším ořechem. Ořech připomíná kaštan a je v něm semeno bohaté na tuky. Tuky z něj získáváme rozdrcením ořechů a vařením ve vodě, nebo lisováním. Získaný tuk je 100% rostlinný a nazývá se Shea máslo neboli karité máslo.

Shea máslo se používá jako potravina, kosmetikum nebo léčivo, a to více než 5000 let. Shea  máslo v Africe používají zejména starší osoby a děti, zvláště pak novorozenci. Používají jej na kůži a klouby.  Toto máslo je velmi bohaté na bioaktivní látky, které jsou velice prospěšné pro kůži a klouby. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny, obrovské množství vitaminů, karitenoidů, rostlinných sterolů a soli kyseliny skořicové. 

 

Složení

 

Účinky

Přednosti Shea másla

 

Nejčastější indikace

 

Výsledky klinických studií

Sheabutter poskytuje lepší a rychlejší výsledky než kortikoidy u:

 

Sheabutter urychluje proces hojení:

Použití

Shea máslo používejte dvakrát denně na pooperační rány po vyndání stehů. Urychluje hojení pooperačních ran a vyhlazuje jizvy. Jizvy jsou poté hladké, pružné, nevystouplé a někdy téměř neviditelné. Dále je možné mast používat na suché nebo popraskané ruce či podrážděnou kůži.

 

Výrobky ze Shea neboli Karité másla

Sheabutter

100% shea neboli karité máslo, které má konzistenci jako sádlo a při kontaktu s lidskou kůží změkne

 

Sheaoil

100% shea neboli karité máslo, které má polotuhou konzistenci při teplotách pod 20 stupňů a tekutou konzistenci nad 29 stupňů

 

Sheamilk a Shea cream

Emulze obohacené o vitamíny či kyselinou hyaluronovou

 

SheaVitamins

Vitamínové koncentráty se shea neboli karité máslem

 

Karitol

Karitol je krém proti bolesti kloubů, zad a nohou, vstřebává otoky a modřiny

Krém má bělavou až nahnědlou barvu, nelepí se, nezanechává pocit mastnoty nebo hrudky. Rychle se vstřebává a působí jenom na postiženém místě, tudíž nezatěžuje trávicí trakt ani mozek. Účinek nastupuje okamžitě po namazání a dosahuje svého maxima třetí den po pravidelném mazání.

Působí komplexně na celé pohybové ústrojí - od nervů přes cévy a svaly až na kosti. Hlavní účinnou složkou je extrakt z Xylopie (habešský pepř). Xylopie je nervový regenerátor a silný stimulant. Má protizánětlivé a desinfekční účinky. Je to plod stromu rostoucí v lesnaté časti Afriky. Tento plod má v nezralém stavu barvu zelenou a ve zralém stavu barvu červenou, popř. hnědou po sušení. Plody vypadají jako malé lusky. Děláme z nich extrakty, které mícháme s dalšími léčivými rostlinami. Mezi ně patří kaštan a kostival. Ty doplňují a posilují účinky Xylopie. Celý komplex je podpořen dalšími látkami, jako je mentol, kafr a hřebíček.

 

Účinky

 

 

 

Další účinky Karitolu

 

Nejčastější indikace

 

Použití

Používejte minimálně 2x denně. Při akutních bolestech a otocích aplikujte opakovaně, dokud bolest neustoupí a otok nezmizí. Pro maximální účinek doporučujeme udělat zábal a kombinovat se shea neboli karité máslem u degenerativních onemocnění a s regenerační soli u zánětlivých onemocnění kloubů. Karitol používejte při onemocnění pohybového ústrojí, po úrazech a při pooperační rekonvalescenci. 

 

 

Karitol Oil

Tělové a masážní oleje

Základem tělových a masážní olejů Karitol Oil je olej z tradičního Shea neboli Karité másla. Liší se tím, že do Shea neboli Karité oleje přidáváme silice (levandulové, pomerančové, grepové atd.). Jejich nespornou výhodou je, že tyto oleje jsou zcela bez parafínu, lanolínu, konzervačních látek a GMO.

Karitol Oily jsou koncentráty nenasycených mastných kyselin, vitamínů, rostlinných sterolů, karitenoidů a solí kyseliny skořicové. 

 

Účinky

 

Složení

 

Sole z růžového jezera

Jedná se o tři druhy solí, každý druh obsahuje směs 3 složek pro klouby velice důležitých: Sůl z růžového jezera, Shea máslo, silice pomerančová a hřebíčková

 

Na břehu oceánu Atlantiku, na severním okraji Dakaru, leží Růžové jezero.Je to jezero o rozloze 3 km2 a hloubce 3 m. Kdysi bylo pouhýma očima vidět, že je součástí oceánu. Dnes jej s ním spojují malé podzemní kanálky, které slouží jako zásobárny vody. Jezero má slanou vodu. Voda je tak slaná, že se člověk jen těžko může potopit a je nadnášen na hladině bez jakéhokoliv úsilí. Jezero své jméno získalo díky svému růžovému zabarvení. Tato růžová barva je výsledkem součinnosti minerálů a mikroorganismů, které zde žijí.

 

Vlastnosti vody růžového jezera

Růžové jezero je jedna z nejslanějších vodních ploch na světě. Slanost dosahuje 380 – 400 g soli na litr vody. Obsah a složení minerálů se podobají vodě Mrtvého moře. Nejvíce zastoupených minerálů mezi kationy je sodík, hořčík, vápník a draslík a z aniontů chloridy, sírany a hydrogenuhličitany. Barva je narůžovělá až růžová podle polohy Slunce a síly větru.

 

Pro srovnání uvedeme koncentraci minerálů v některých vodách v mg/litr:

 

Chlor

Hořčík

Sodík

Vápník

Voda Mrtvého moře

224.900

44.000

40.100

17.200

Voda Středozemního moře

22.900

1.490

12.700

470

Voda oceánů

19.000

1.350

10.500

470

Voda Růžového jezera

304.000

42.600

74.000

20.260

 

Účinky sole

 

Druhy sole z růžového jezera

 

Použití

Při celkové koupeli

Do koupele vhodné použít 150 – 250 gramů soli. Teplota vody 38°C – 40°C, doba trvání koupele 20 – 30 minut.

 

 Použití při lokální koupeli (nohou, rukou)

Vhodné použít 3 – 5 polévkových lžic soli na 1 litr vody. Teplota vody 38°C – 40°C, doba trvání koupele 20 – 30 minut.

 

Zábal

Ideální v kombinaci s Karitolem. Použijte 2 – 3 polévkové lžíce na půl litru vody. Teplota vody kolem 40°C, doba trvání zábalu 20 – 30 minut.

 

Na peeling nebo masáž těla

 Sůl z růžového jezera společně se shea olejem nebo karitol olejem v kašovité konzistenci používejte podle potřeby.

 

Xylopia

Xylopia neboli Xylopová voda

Xylopia je nervový regenerátor a silný stimulující prostředek pro celé tělo. Tento výrobek je alkoholový extrakt plodů Xylopia aethiopica a je to směs vody, alkoholu a účinných látek. Xylopia neboli přesně řečeno Xylopia aethiopica je vysoký a štíhlý strom. Průměr kmene měří 60-70 cm a jeho výška je 15 – 30 m. Hojně roste v lesnaté části subsaharské Afriky, převážně kolem řek. Plody dává jednou za rok, a ty vypadají jako fazolové lusky. V luscích je několik malých a tvrdých semínek.

 

Účinky

Zvyšuje prokrvení, tonizuje nervovou soustavu. Rovněž ulevuje od bolesti, odstraňuje otok, podporuje hojení, má desinfekční a čistící účinky.

 

Složení

Chromatografický rozbor Xylopové vody ukazuje přítomnost těchto látek:

 

Nejvíce zastoupené aromatické látky jsou linalool, pinen, ocimen a farnesen.

 

Indikace

 

 

Použití

Xylopová voda má své využití jako přísada do koupele či jako zábal.

Přísada do koupele

Do 180 litrů teplé vody (40°C) přidejte 25 – 100 ml Xylopové vody. Koupel by měla trvat 20 – 30 minut. Po koupeli se nesprchujte a 20 minut odpočívejte v suchém zábalu.

Při intenzivní kúře provádějte koupel každý třetí nebo čtvrtý den, při preventivní péči postačí jednou týdně.

Xylopová voda je vhodná pro přípravu lázně v koupeli vanové, sedací, perličkové, vířivé nebo při koupeli nohou.

 

Teplý zábal

Aplikujte při bolestech kloubů, svalů, šlach a zad jednou až dvakrát denně či dle potřeby vždy po dobu až 30 minut.

 

Důležité upozornění

Před aplikací není vhodná konzumace alkoholu. Nepoužívejte vnitřně.

 

Hibicella

Obsahuje Ibišek senegalský (Hibiscus sabdariffa) a vitamin C

Ibišek je jednoletá nebo dvouletá rostlina dorůstající výšky přibližně 1,5 metru. Roste v tropických oblastech Afriky, Asie, Jižní  Ameriky a v jižní Evropě. Zralé kalichy mají vínově červenou barvu  s výraznou ovocnou vůní a kyselou chutí. Jsou desítky různých druhů ibišků lišících se kvalitou. Kvalita je určena  barvou, vůní nebo obsahem ovocných kyselin, glykosidů, vitaminů, minerálů, flavonoidů. Ibišek sudánský patří do říše ovocné i zeleninové. Používá se jako bylina i jako potravina.

Obsah aktivních látek u Hibicelly je díky vysoké koncentraci 20x větší než u samotného květu ibišku. Hibicella se dá používat na výrobu čaje, koktailů, sirupů, marmelád a džemů.

 

Účinky


Složení

Koncentrát extraktu ibišku sudánského je obohacen o vitamín C. Chemický rozbor  ukazuje, že obsahuje:

 

Indikace

Při redukčních dietách, při zánětech močových cest a ledvinových kamenec či při zácpě.

 

Použití

Na podporu odvodňování a odtučňování při redukčních dietách  nebo po lymfodrenáži

Do 1 až 1,5 litru vody nakapejte  1ml (přibližně ¼ obsahu  víčka) Hibicella Elixíru a pijte v průběhu celého dne.

 

Při zánětech močových cest a ledvinových kamenech

Do 1 až 1,5 litru vody nakapejte  4 ml (přibližně celý obsah víčka) Hibicella Elixíru a pijte v průběhu celého dne.

 

Při zácpě

 

Do 1 až 1,5 litru vody nakapejte 4 ml (přibližně celý obsah víčky) Hibicella Elixíru a pijte v průběhu celého dne.

 

Fotogalerie