MONIKA ABSOLONOVÁ PŘEBÍRÁ POMYSLNOU VÁNOČNÍ ŠTAFETU KARLA GOTTA!

Vnitřní klid, pohoda, navození atmosféry nejkrásnějších svátků v roce od prvních tónů, příjemný nadhled, tam, kde je třeba, a především pak přirozená autenticita jejího dnes již plně vyzrálého a vyzpívaného hlasu i originalita projevu, čímž je nezaměnitelná a zároveň ihned rozpoznatelná – což je pro umělce devíza k nezaplacení. O čem, nebo o kom, že je řeč? O prvním vánočním albu zpěvačky Moniky Absolonové Až do nebes.

Vydat vánoční album v době, kdy se hudební nosiče téměř neprodávají, je - s ohledem na vložené investice - víc než risk. Ovšem v případě tohoto si troufám říct, že bude velkým ziskem. Jak pro ty, kteří se do jeho realizace pustili, tak především pro každého, kdo dokáže ocenit kvalitní hudební profesionalitu a skutečné pohlazení prostřednictvím tónů. Upřímné, vycházející opravdu ze srdce, nejen z hrdla… Díky Bohu. Spousta zpěvaček a zpěváků vypouští do světa intonačně bezchybné, možná i nějaký čas líbivé písničky, ale tím to končí. Nemají onen patřičný přesah osobitého prožitku vycházejícího z duše a od srdce zpívajícího, který na vás dýchne po pár prvních odzpívaných tónech. Tohle je dar, se kterým se člověk buď narodí - a posléze s ním a s patřičnou pokorou začne pracovat, nebo bohužel. V případě Moniky Absolonové je znát, že tento dar svému publiku, svým posluchačům noblesně předává dál už nějaký ten pátek. Nyní navíc ještě s o to větší mírou procítění a skutečných prožitků, k čemuž jí velmi pomohlo i mateřství. Emoce jsou něčím nehmatatelným, zároveň neocenitelným a bezesporu tím nejdůležitějším pro každého, kdo se rozhodl svou prací rozdávat a šířit radost. Tu Monika plně vložila do 12 vánočně laděných skladeb, jež tvoří ucelený sváteční dárek, který spatřil světlo světa díky producentovi Michalu Hrubému a jeho Studiu DVA, na jehož prknech zpěvačka už nějaký ten pátek účinkuje. Hraje, zpívá a rozdává radost svou nestrojeností, neafektovaností, zůstává přirozená, čehož si divák váží čím dál víc. Stejně tak pozorný posluchač, který ocení její procítěný prožitek klasických vánočních evergreenů (Tichá noc, Chtíc, aby spal…), a stejně tak novinek, mezi nimiž stojí za zmínku česká verze skladby River - jednoho z hitů kanadské písničkářky a kytaristky Roberty Joan Anderson, známé jako Joni Mitchell, kterou pod názvem Já povím vám příběh otextoval Kryštof Marek. Nebo zbrusu nový duet s Karlem Gottem Zlatý sníh, který je stran hudby i textu opět záležitostí Kryštofa Marka, který měl na starosti orchestrální aranže celé této hudební novinky. 

Sluší se poděkovat všem, kteří se na tomto vánočním bonbonku podíleli, ale to zpěvačka učinila sama v závěru decentně laděného bookletu. Kde je m.j. i zpěvaččino zvláštní poděkování panu Karlu Gottovi, který, jak sama přiznává, je pro ni nedílnou součástí Vánoc už od dětství. A tento fakt zohlednila i vyznáním v písni Vánoce s Karlem G., kterou otextoval velmi decentním, vtipným a nikterak podbízivým textem Rudolf Kubík, který je autorem většiny textů na této novince. Chci podotknout, doufám, že se nemýlím, že je všechny psal od srdce.    

 A já věřím, že od letošního roku bude nedílnou součástí Vánoc všech těch, kteří mají rádi pohodu, klid v duši a jedinečnou atmosféru svátků, které nám uzavírají každý rok, i album Až do nebes, kam se s trochou fantazie při jeho poslechu můžete opravdu přenést!  

TEXT : Lubomír Nečas  FOTOGRAFIE : archiv Studio Dva / V. Beran a L. Hatašová

Fotogalerie