MODELÁŘ - Petr Zelenka

                                                            

Režisér Petr Zelenka mě pokaždé baví a pravidelně se těším, čím své publikum překvapí. To protože je vždy nový, jeho příběhy člověka zasáhnou a pak v něm zůstávají, jako by ještě „dozrávaly“ - dál žily svůj vlastní život.  Jejich hrdinové jsou nesmírně opravdoví a samozřejmí jak ve svých projevech, tak i prožitcích. Nesou v sobě sílu a odhodlání, ač bývají z pravidla rozbitní a poněkud pošramocení a také dojemní ve svém neochvějnému přesvědčení o správnosti či nutnosti cesty, po které kráčí. Mají v sobě humor i hoře a obé je zásadní.  Jinak tomu není ani tentokrát v psychologickém thrilleru - Modelář.

Modelář je filmem velmi současným, realistickým a řekla bych i odvážným. Vše je zde pojmenováno a zrcadlí jak naši současnost, tak se dotýká dění prakticky na celém světě, včetně konkrétních činů za oceánem. Vypráví o přátelství dvou mladých mužů zcela rozdílného vidění i cítění. Jednomu jde o peníze, jako jistotu a zároveň prostředek moci a vlivu, druhému o spravedlnost a nápravu světa. Pojí je prosperující půjčovna dronů, jejímž majitelem je první - příležitostný rapper nazývaný Plech (Jiří Mádl), druhý - chemik a vynikající letecký navigátor Pavel (Kryštof Hádek),  je pak jediným „zaměstnancem“ a hlavní postavou filmu.  Dron získal roli vedlejší, avšak zásadní. Může být takřka všudy přítomným pozorovatelem, prodlouženou rukou, pohyblivým výtvarným objektem, či zbraní, je-li potřeba. Ovládá ho myšlenka a um navigátora. „ Dnes už není tak zajímavé vidět záběr natočený z dronu, jako spíš dron, který takový záběr natáčí. To, co se děje za kamerou je zajímavější. Jasně, je to technická hračka, ale je sexy. V Modeláři pracujeme s drony unikátním způsobem a to nejen na české poměry.“ vysvětluje autor scénáře, režisér a tentokrát poprvé i producent filmu Petr Zelenka, muž ve svých profesích veskrze úspěšný. Ocenění sbírá jako dramatik a divadelní režisér, i jako scénárista a režisér filmový, či televizní (Knoflíkáři, Příběh obyčejného šílenství, Karamazovi, Dabing Street, Terapie, Elegance molekuly – např.). A protože jeho doménou je umění vyprávět, přesně ví prostřednictvím jakých herců chce čeho dosáhnout, dokonale ovládá řemeslo a vybírá si skvělé  spolupracovníky, máme před sebou kino se vším všudy. 

A co říká o své roli hlavní představitel? „Pavel dává věci do pohybu. Přestože já bych se nezachoval jako on, je fascinující. Zachraňuje svět, protože si nemůže pomoci a mě bavilo ho potkat.“ A protože i mě to bavilo, jsem přesvědčena, že totéž pocítíte také vy. Kryštof Hádek je vynikající stejně jako zase úplně jinak převtělený Jiří Mádl, nebo třeba Veronika Khek Kubařová se svým upřímným, zářivým projevem... Mám radost, že vás mohu zase jednou  (bohužel po poměrně dlouhé době) pozvat na český film, který je napínavý, chytrý, humorný a...... však uvidíte.        

 

Fotografie: Michaela Hermina

Fotogalerie