MNOHO PODOB MAGICKÉHO HLASU MARTY KUBIŠOVÉ

Koncem září vyšlo výběrové CD zpěvačky, jejíž hlas je spjatý s našimi novodobými dějinami, které ji připravily o slibnou hudební kariéru. Producent Tomáš Padevět vydává album Marty Kubišové s názvem PUTOVÁNÍ (sesbíráno z let 1966-2017).

Deska tvoří 21 skladeb z dvojjedinečného období Martiny vrcholné popularity v šedesátých letech a znovu obnovené kariéry po listopadu 1989. Svou atmosférou je to vskutku podmanivé. Posloucháte specifický výběr písniček, kdy se nezaměnitelný mladistvě sytý hlas postupně přeladí do témbru zralé ženy. Předělem mezi oběma údobími s dvacetiletou pauzou je skladba s výmluvným názvem „Mámo klid, už je po všem“.  

V pozorném posluchači album klid rozhodně nezanechá, ve sledu písní je ukryt pohnutý osud výjimečné zpěvačky a silné ženy. Navíc je mnoho nahrávek vydaných zcela poprvé, pečlivě vyhledaných po archivech. Písně hudebně silně působivé a ryzí. Ve výběru zní skladby, které dobře znáte, ale též překvapení v podobě specifické verze „Kdo těm růžím vůni vzal“, emotivní „Modlitby pro tuto zem“ s hudbou a textem Štěpána Raka nebo jediného rockového textu Václava Havla v písni „Zahýkal sýc“.

My pro čtenáře našeho magazínu také máme překvapení. Nezávislý vydavatel a hudební „archeolog“ Tomáš Padevět PUTOVÁNÍ charakterizuje dovětkem, že je to „poněkud temnější Marta Kubišová“. Tak jsme mu položili pár zvídavých otázek:

 Není náhodné, že své další originální album vydáváte v roce 30. výročí sametové revoluce. Co osobně pro Vás rok 1989 znamenal a znamená?

Pro mě byl rok 1989 absolutně zásadní! Nejprve přišel tzv. Palachův týden v lednu '89 a s ním mohutné demonstrace, kterých jsem se účastnil. Z těchto osobních, velmi silných prožitků vzniklo mé plátno Leden 89. V listopadu jsem pak prožil jedny z nejšťastnějších dnů svého života. Být v tom davu na Václavském náměstí a z balkonu Melantrichu uslyšet poprvé hlas Václava Havla a zpěv umlčované Marty Kubišové, to byl vlastně zázrak, který se neopakuje!

Z alba jednoznačně vychází najevo Vaše úcta k Martě Kubišové. Kde se zrodila?

Zrodila se už v mém dětství v 70. letech, když jsem objevil na půdě u babičky staré časopisy a tam její fotografie a několik gramofonových singlů ze 60. let. Ta nádherná bytost mě uhranula svým hlasem i zjevem! Cítil jsem z ní zvláštní sílu. Dodnes ji vnímám stejně. Marta je zcela mimořádná osobnost lidsky i umělecky. 

Obal cd tvoří tvář Marty Kubišové s Vaším nezaměnitelných a originálním rukopisem, stejně zjevným v bookletu. Úročí se v titěrné grafické práci Vaše malířské cítění?

Mám to štěstí, že se věnuji činnosti, která zahrnuje mé oblíbené obory - hudební a výtvarný. Maluji a kreslím od čtrnácti let, takže si rád pohrávám s obaly a booklety všech svých hudebních titulů. 

Pokud bychom mohli PUTOVÁNÍ na jeho cestu k posluchačům přidat nějaké přání, jaké bude?

Aby si posluchači našli klidný čas k jeho poslechu. A aby životní putování každého z nás bylo naplněno a nepromarněno. 

Text: Zuzana Rožková

Fotografie: archiv Tomáše Padevěta

Fotogalerie