Mládě luskouna je samička. Jméno jí vybere veřejnost

Teprve druhé mládě luskouna v Evropě, které minulý týden přišlo na svět v Zoo Praha, je samičkou. Zjištění pražských chovatelů potvrdili na základě zaslaných fotografií i odborníci z tchajwanské Taipei Zoo. Jak se bude nové mládě jmenovat, rozhodnou čtenáři portálu iDNES.cz. 

 „Mládě přibírá každý den zhruba deset gramů. Pokud vše půjde stejně dobře jako doposud, tak tento týden bude mít už čtvrt kilogramu,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Matka má dostatek mléka a mládě rychle roste. Zatím to vypadá, že ho nebudeme muset přikrmovat, jako tomu bylo loni v případě Šišky.“

Jméno pro mládě mohou lidé navrhovat už nyní na webu iDNES.cz, na adrese: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/soutez-luskoun-mlade-navrh-jmena.A240708_121519_hobby-mazlicci_mce. Z návrhů veřejnosti zaslaných do poledne 16. července vyberou následně chovatelé svých pět favoritů. O finálním jménu poté rozhodne v druhém kole ankety opět veřejnost. Ta potrvá od 18. do 23. července. Slavnostní křtiny plánuje Zoo Praha na neděli 28. července.

Malá samička luskouna krátkoocasého je už druhým mládětem samice Run Hou Tang a samce Guo Baa, kteří přišli do Zoo Praha před dvěma lety. Přestože je chov jediných savců s šupinami v lidské péči velmi náročný, minulý rok Zoo Praha jako první v Evropě úspěšně odchovala mládě, samičku Šišku. Ohrožení luskouni jsou aktuálně nejvíc nelegálně obchodovanými savci světa – kvůli masu i svým šupinám.

Pavilon Indonéská džungle nyní zůstává otevřený, expozice matky a mláděte je však s ohledem na klidový režim stále dočasně zakrytá. Návštěvníci se ale mohou do pavilonu vydat za rokapůlroční Šiškou a jejím otcem. O odkrytí expozice bude Zoo Praha informovat v blízké době.

 

Foto: V porovnání s loni narozenou samičkou luskouna Šiškou je letošní mládě nejen houževnatější, ale především matka Run Hou Tang má nyní dostatek mateřského mléka. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha