Mistři světa Šárka Strachová a Martin Koukal představili v Endorphin Republic nové trendy zimy

Razantní nástup skialpinismu, nárůst obliby běžek SKIN a také větší zájem o sjezdové lyže all-mountain, do každých podmínek - to jsou hlavní trendy pro zimu 2021/22. V Endorphin Republic v pražské Waltrovce je představili mistři světa v lyžování Šárka Strachová a Martin Koukal.

Skialp pro ženy i jako fitness 

„Vloni jsme na prodejnách Endorphin Republic zaznamenali enormní nárůst poptávky po skialpových setech, lidé hledali alternativu, jak se nabažit perfektních sněhových podmínek. Zájem o skialpové sety a oblečení se oproti předchozí zimě zdvojnásobil a letos očekáváme pokračování tohoto trendu. Když vás to chytne, už nechcete jinak“, zdůraznil sportovní expert Kuba Dudek.

„Sama si taky ráda vyšlápnu. Je to hezký fitness sport a uniknete davům na sjezdovkách, skialp mi v tomhle maximálně vyhovuje,“ uvedla mistryně světa ve slalomu, držitelka olympijské medaile Šárka Strachová.

Martin Koukal chodí na skialpech už 10 let: „Vedle vlivu pandemie vidím jako důvod nárůstu popularity skitouringu i výrazné vylepšení vybavení, díky kterému jde najednou o mnohem pohodovější sport, který zvládne mnohem víc lidí. Skitouringové lyže jsou dnes lehčí, kratší a univerzálnější. Sám si budu letos pořizovat nový set“.

Šárka, která dnes vede kliniku celostní terapie a sportu VO2max a zároveň se stará o tříletou dcerku, připomněla, že skialpy nejsou jen doménou vysokých hor, ale dají se provozovat i v našich horách, třeba v Krkonoších. Dodala, že skialp není jen pro muže, už se třeba nabízí designové obečení přímo pro ženy.

Běžky SKIN

Martin Koukal, mistr světa na 50 km, dnes trenér mužské reprezentace, představil i další zimní trend – běžky SKIN s mohérovým páskem. „Je to klasická běžka, která se nemusí mazat. Dřív všichni bruslili, protože si neuměli připravit lyži, dnes si může stopu užít každý a nemusí nic mazat. Klasika je přirozenější a fyzicky snazší.“ Sám jezdí na „skinech“ značky Kastle, které se vyrábějí v Novém Městě na Moravě.

Lyže all-mountain

Třetím zajímavým trendem české zimy jsou sjezdové lyže all-mountain. „V zahraničí už je znají, teď se prosazují i u nás. Nejedou tak rychle, děláte s nimi větší obloučky, ale jejich hlavní výhoda je v tom, že si s nimi dobře zalyžujete jak ráno na zmrzlé sjezdovce, tak odpoledne v rozbředlém sněhu,“ vysvětlila Šárka Strachová.

Trendy se objevují i v lyžařské módě, samozřejmostí jsou moderní technologie, díky kterým si značky můžou dovolit víc řešit design a udržitelnost. Například značka SCOTT začala vyrábět lyžařské oblečení z recyklovaných materiálů. Velkým trendem jsou, zejména pro ženy, vyhřívané rukavice.

 Text: Jitka Novotná   Foto : archiv 

Fotogalerie