MICHAELA JÍLKOVÁ A ALICE ABRAHAM

 

Moderátor musí být originální.

Šaty dělají člověka, jak praví klasik. V některých případech , ale šaty dokonce mají důležitou úlohu i v publicistice. Diskusní pořad České televize Máte slovo je toho důkazem.

Jeho duchovní matka Michaela Jílková jej nejen vymyslela, ale také v něm každý týden na televizní obrazovce nese kůži na trh. Ovšem onu kůži halí šaty, jejichž duchovní matkou je zase známá módní návrhářka Alice Abraham. 

Ostatně už v pořadu Kotel, který televizní diváci ještě dobře pamatují a jenž vysílala televize Nova, hrály šaty Alice Abraham svou roli. „Alici jsem znala z časopisů a referencí známých lidí. Její modely se mi vždycky líbily. Ještě na Nově jsem požádala produkci o změnu návrháře a začala jsem spolupracovat s Alicí Abraham. Známe se deset let,“ říká Michaela Jílková a dodává: „Tu image, hodně postavenou na efektních šatech, jsem měla dokonale promyšlenou, protože bych jinak k obrazovce nepřitáhla tolik lidí. Ve veřejnoprávní televizi tak extravagantní šaty nemám. Kotel byl hodně teatrální, byla to větší show, Máte slovo je víc o informacích, ale byla bych nerada, kdyby se tam divák nudil. Moderátor musí být něčím originální.“ 

Když Alice Abraham navrhuje šaty pro jednotlivé díly pořadu, zohledňuje při tom jeho téma?

Tak úplně to není, ale rozhodně jsou šaty pro každý díl jiné. A pro některé speciální příležitosti jsou skutečně tematicky řešené. Například v pořadu, který se věnoval nošení muslimských šátků u nás, jsem požádala, aby mé šaty byly co nejuzavřenější, měly dlouhý rukáv a neměly dekolt. Jsou černé a poseté kameny. 

Co se oblečení týká, odvahu rozhodně nepostrádáte. Je něco, co byste si na sebe nikdy nevzala?

Nikdy bych si na sebe nevzala vyzývavé šaty s hodně hlubokým dekoltem, minisukni nebo šaty s nevkusně holými zády.

Ocitla jste se v situaci, že jste si nebyla některými šaty jistá, a Alice vás přesvědčila, že právě ty jsou pro vás to pravé? 

V soukromí to byly moje svatební šaty. Původně jsem nechtěla žádný závoj a Alice mě přesvědčila, že musím mít alespoň krátký. Nakonec mi v den svatby nasadila závoj dlouhý až na zem. Když ho nesla, radostně za ní vlál… Nakonec se mi ale moc líbil. A v televizním pořadu Máte slovo jsem dala na její názor a na ministra Babiše jsem se vyzbrojila boa.

(A Alice Abraham dodává: „Míša chtěla být záhadnější, tak jsem jí dala na černé šaty krajkové boa z peří.“)

 

Zuzana Ptáčková

Foto: Dagmar Hájková

Fotogalerie