Mezinárodní filmový festival Febiofest se blíží

 

Třiadvacátý ročník prestižního filmového festivalu se letos koná od 17. do 23. března. Na slavnostním zahájení v Obecním domě bude oceněna slovenská herečka a italský režisér. 

Zatímco více než tisíc pozvaných hostů bude v Obecním domě přihlížet projekci úvodního filmu a slavnostnímu ceremoniálu, na hlavním festivalovém místě v CineStar Anděl poběží ve všech sálech festivalové projekce pro veřejnost. 

Na slavnostním zahájení ve čtvrtek 17. března převezmou Kristiána za přínos světové kinematografii slovenská herečka Emília Vášáryová a italský režisér, scenárista a herec Marco Bellocchio, který patří k nejvýznamnějším italským filmovým tvůrcům. 

Sekce pro gurmány

V rámci filmově-gurmánské sekce se letos představí německý šéfkuchař Alexander Koppe, který získal michelinskou hvězdupro restauraci v Berlíně. Českým zástupcem bude Jiří Král, šéfkuchař pražské restaurace Aureole, jenž pro ni už třikrát vydobyl prestižní ocenění Michelin Bib Gourmand. Culinary Cinema bude probíhat během tří večerů o víkendu od 18. do 20. března. Tentokrát se bude promítat v kině CineStar Praha – Anděl a večeře se budou následně servírovat v prostředí speciální restaurace.  

Na programu bude dokument Ryba, kuře, krab, který sleduje držitele michelinské hvězdy na mezinárodní kuchařské olympiáděBocuse d'Or, japonský historický milostný příběh Kuchyň samurajů inspirovaný skutečnými událostmi a americká nezávislá komedie Trattoria nahlížející pod pokličku tvrdého kulinářského byznysu a okořeněná komentáři skutečných šéfkuchařů.Cena lístku zahrnuje projekci filmu a večeři o třech chodech uváděnou moderátorem. Vstupenka na večeři ve stylu michelinské nouvelle cuisine s filmem Ryba, kuře, krab stojí 1790 korun a zúčastní se jí i producent snímku Antonio Saura, syn slavného režiséra Carlose Saury. Lístek na Kuchyň samurajů s asijskou večeří stojí 1590 korun, na film Trattoria a italské menu připravované kuchařem oceněným michelinskou hvězdou pak 1890 korun.

Nová česká stopa

Letošní nebývalé množství filmů natočených v české produkci nebo koprodukci, vedlo mimo jiné ke vzniku nové programové sekce Česká stopa. Některé z těchto snímků byly zařazeny napříč sekcemi. Dvě české předpremiéry se objeví i v soutěži Nová Evropa. První z nich je dlouho připravovaný projekt o poslední ženě popravené v Československu za hromadnou vraždu s názvem Já, Olga Hepnarová debutujících režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy, který bude letos soutěžit i v prestižní sekci Panorama na Berlinale. Už v září byl v Torontu oceněn Cenou filmové kritiky snímek Eva Nová režiséra Marko Škopa se slovenskou hereckou legendou Emílií Vášáryovou v titulní roli herečky bojující s alkoholismem. Nová sekce Česká stopa mimo jiné představí ve světové premiéře i trikový celovečerní povídkový film Smrtelné historky s Janem Budařem nebo Pavlem Landovským v režii Jana Bubeníčka či thriller inspirovaný případem sériových vražd v Polsku 60. let Červený pavouk.

Koprodukci s Českou republikou představuje i premiérový snímek režiséra Ivo Trajkova Noc bezMoci, nová adaptace povídky Ucho Jana Procházky, vyslaná Makedonií do klání o Oscara. Ta je základem pro další programový speciál Zaostřeno na Makedonii spojený s pořádáním panelové diskuze. Makedonii budou reprezentovat i aktuální snímky Lazar Svetozara Ristovského o pašerákovi lidí do Evropy a drama o pomstě Three Days In September režiséra Darijana Pejovského.

Oscaroví nominanti

Febiofest uvede také čtyři filmy nominované na letošní Oscary. Vedle Carol s šesti nominacemi s Cate Blanchettovou a Rooney Maraovou, oceněnou za tuto roli v Cannes, je to rovněž šestkrát nominované novinářské drama Spotlight o odkrývání skandálu ohledně zneužívání dětí katolickými kněžími s Rachel McAdamsovou, Markem Ruffalem a Michaelem Keatonem v hlavních rolích. Druhý režijní počin Charlieho Kaufmana Anomalisa je nominován v kategorii animovaný film, festival do svého programu zařadil i turecko-francouzské drama Mustang o dívčím dospívání v tradiční muslimské společnosti, které se objevilo v nominacích za nejlepší cizojazyčný film. 

Doprovodný program

Tradiční součástí festivalu bude hudební doprovodný program Febiofest Music Fest, který se koná od 18. do 24. března v prostorách garáží kina CineStar Praha – Anděl. Vystoupí zde například kapely Cocotte Minute, Queens of Everything, Imodium, Kieslowski či The Paranoid, rapper Lipo, DJ Bifidus Aktif či zpěvák Sebastian. Vstup na Febiofest Music Fest je zdarma.

Staň se filmařem či porotcem

Febiofest vyhlašuje třetí ročník soutěže „I ty jsi filmařem“, do které mohou lidé do 1. března prostřednictvím linku http://fsoutez.ha-vel.czzasílat krátké filmy na volné téma natočené na mobil či tablet. Z filmů zařazených do soutěže vybere odborná porota finalisty, kteří budou pozváni na festival a speciální workshop. Vítěz soutěže bude vyhlášen na festivalu a obdrží mobilní telefon Apple iPhone 6s.  Letošním předsedou poroty je ekonom Jan Švejnar. 

Fotogalerie