Mezinárodní den jógy 2022, zapojte se i vy

 V červnu se bude opět slavit po celé České republice Mezinárodní den jógy. Letošní oslavy jsou o to větší, že Indie slaví 75. výročí své nezávislosti na koloniální nadvládě. Pod názvem „Azadi ka Amrit Mahotsav“ se tak koná řada akcí v Indii i zahraničí, včetně České republiky.

 

„Mezinárodní den jógy se poprvé slavil v roce 2015, poté, co byl vyhlášen Valným shromážděním OSN v roce 2014. Indický premiér Narendra Modi navrhl ve svém tehdejším proslovu v OSN, aby mezinárodní den jógy připadl na 21. červen, protože to je nejdelší den v roce na severní polokouli a má v mnoha zemích světa zvláštní význam. První oslavu v Indii organizovalo indické ministerstvo AYUSH, které se zabývá ajurvédou, jógou a dalšími indickými systémy podporujícími zdraví. Od té doby se mezinárodní den jógy slaví každý rok po celém světě, včetně České republiky,“ uvedl J. E. Hemant H Kotalwar, velvyslanec Indické republiky v České republice a vyzval zájemce k zapojení do akcí pořádaných po celé České republice neziskovou organizací Jóga v denním životě.  

 

Psycholog a psychoterapeut Petr Růžička uvádí, že duševní zdraví je také charakterizováno tím, že člověk je plně zodpovědný za své chování a prožívání. „Je tedy schopen zdravě nahlížet na sebe sama (sebereflexe) a mít pod kontrolou své chování a jednání. Tato funkce seberegulace je zajišťována především částí mozku v oblasti za čelem, jejíž rozvoj podporuje koncentrace a meditace, ale i řada dalších jógových cvičení.“

 

Jak nám může jóga pomoci?

 

 

Jak se zapojit?

 

25 poboček Jógy v denním životě nabízí každý týden ve více než stovce českých obcí a měst téměř 500 jógových kurzů pro veřejnost. Většina z těchto spolků také pořádá nejrůznější akce na oslavu Mezinárodního dne jógy, které se konají pod záštitou Velvyslanectví Indie. V Praze například proběhne 16. června Den otevřených dveří ve třech centrech Jógy v denním životě (v Blanické ulici v Praze 2 - Vinohradech, Velichovské ulici v Praze 5 – Malé Ohradě a v Donovalské ulici v Praze 4 – Jižním Městě). Zájemci o cvičení jógy si tak mohou přijít zdarma vyzkoušet cvičení jógy na 6 lekcí s programem pro začátečníky, proti bolestem zad a na podporu vitality. V dalších českých a moravských městech se konají také cvičení v parku, ochutnávky vegetariánských specialit a další programy. Všechny kurzy, semináře a další akce pořádané spolky Jóga v denním životě je možné najít na webové adrese www.joga.cz a facebookové adrese www.fb.com/jogavdennimzivote.cz.

 

Fotografie: Radim Palus a Dagmar Hájková

 

Fotogalerie