Město 44 - Láska za časů apokalypsy

 

Film Město 44 vypráví příběhy mladých lidí, kteří žijí své životy jako by každý den měl být jejich posledním. Není to díky přemíře statečnosti nebo lehkovážnosti – tento postoj je přirozený s ohledem na skutečnost, které čelí. Píše se totiž rok 1944 a jejich příběhy se odehrávají v Němci okupované Varšavě. 

Tito polští studenti vnímají své zapojení do podzemního hnutí nejen jako vlasteneckou povinnost, ale také jako mladistvé dobrodružství, příležitost se pochlubit před vrstevníky a zapůsobit na dívky. Flirtují, předvádí se a dělají plány během odbojového cvičení, aniž by si uvědomovali, že se blížící léto stane nejtěžší zkouškou jejich života. Netuší, co pro ně válka připravila.

 

Děj filmu Město 44 je postaven na základě skutečných událostí. Polské hnutí odporu představované Zemskou armádou (Armia Krajowa) 1. srpna 1944 zahájilo ozbrojené povstání, které mělo osvobodit Varšavu z područí nacistického Německa. Naši mladí hrdinové pod vedením charismatického vůdce Kobry vytvoří jeden z nejodvážnějších oddílů povstání. Jsou svědky i aktéry obětování se a hrdinství, ale i krutosti, zrady a vraždění. Učí se lásce a zjistí, co je to nenávist. Dějiny jim dají krvavou a krutou lekci v dospívání.

Město 44 je filmem se scénografií, kostýmy a vizuálními efekty, které nejen v Polsku nemají obdoby. Speciální efekty vytvářel Richard Bain, který spolupracoval s takovými filmovými vizionáři, jakými jsou Christopher Nolan, Peter Jackson a Terry Gilliam. Vytvořil vizuální efekty pro celosvětové filmové hity, mimo jiné Casino Royale, Počátek, King Konga a Bídníky. Na zpracování ohromujících efektů spolupracovalo také české postprodukční studio UPP a některé části Prahy si zahrály varšavské ulice. Ve filmu pracovalo také přes 3 000 komparsistů, bylo použito také 5 000 tun trosek, díky nimž tvůrci znovu vytvořili město zničené válkou.    

 

 

           FILM POHLEDEM TEREZY HERZ POKORNÉ --  MĚSTO 44  

                        

 

Arnošt Lustig říkal :  „  Musí se vyprávět, aby se nezapomnělo....

Režisér Jan Komasa vypráví. Vypráví nesmírně strhujícím, tvrdým a zároveň i citlivým způsobem a jeho divák nemůže z kina odejít nezasažen. Vše tu už bylo : milostný trojlístek, příběh mladých dobrodruhů, hledajících svoji cestu životem, i nepřeberné množství válečných filmů. Ale ještě nikdy to vše dohromady nebylo vyprávěno takovým způsobem, jakým to udělal tenhle talentovaný mladý muž. 

Napsal příběh, který vypráví všemi prostředky, které mu současná doba dává k dispozici  a nebojí se, že bude třeba směšný, použije - li kýč, či klišé.

 Nebojí se a není. Naopak já mu byla vděčná, když chvíle největšího napětí odlehčil záběry, které by člověk v takovém dramatu nikdy nečekal.   

Hraje si s příběhem, hraje si s vámi a  vy jste rádi, protože přeci nechcete mít zavřené oči. 

Na  konci jsem neplakala, jako někteří z diváků, ale byla jsem šťastná za svět ve kterém teď žijeme my. 

O Městě 44 se nedá říci, že je to krásný film, ale pro mně je to skvělý film, který bezesporu osloví mnoho nejen mladých lidí. Film nesmírně silný, plný vynikajících hereckých výkonů a rozhodně to není film, kterého by jste se hned tak zbavili. 

Možná,  že v nás něco z něj zůstane navždy....... vlastně už to v sobě máme jako dědictví předků, protože tento film je také zrcadlem mnoha charakterů nás lidí.......................................................T.H.P.

 

Fotogalerie