MEDA MLÁDKOVÁ

 

KDYŽ MĚ MEDA MLÁDKOVÁ JEDNOHO PODZIMNÍHO ODPOLEDNE POZVALA NA ČAJ, NETUŠILA JSEM, ŽE SETKÁNÍ S TAK ÚŽASNOU DÁMOU MI OTEVŘE OČI A VÝRAZNOU MĚROU URČÍ MŮJ ŽIVOTNÍ SMĚR.

" KDYŽ CHCEŠ, MŮŽEŠ " - ŘEKLA MI S ÚSMĚVEN A TÍMTO HESLEM SE ŘÍDÍ DODNES. MĚLA JEJ KDYSI POVĚŠENÉ NAD POSTELÍ A DODÁVALO JÍ SÍLU. U MĚ DOMA VISÍ NA LEDNICI A JÁ JI TÍMTO DĚKUJI.

MEDA MLÁDKOVÁ - ZNÁMÁ SBĚRATELKA UMĚNÍ, VŽDY JEMNĚ NALÍČENÁ, UPRAVENÁ, JEJÍ TYRKYSOVÉ ŠPERKY JI ROZSVÍTÍ A ONA JEN ZÁŘÍ.FASCINUJE NÁS JEJÍ VYTRVALOST, ODHODLÁNÍ, PRACOVITOST A URPUTNOST, S JAKOU KRÁČÍ ZA SVÝMI SNY, KTERÉ SE  ZHMOTŇUJÍ A ONA TO UMÍ.

                     KDO SE NEDÁ?

                     PANÍ MEDA.

                     KDO SE NIKDY NEDÁ?

                     JÁ A PANÍ MEDA.

                       .................

TAK ZAČÍNÁ ŘÍKANKA NA KUFŘÍKU, KTERÝ BYL PŘED ČASEM PŘIPRAVEN PRO MALÉ NÁVŠTĚVNÍKY MUZEA KAMPA .

UČME SE OD TAKOVÝCH ŽEN. V NAŠÍ SPOLEČNOSTI JSOU, JE JICH MÁLO, ALE JSOU.

 

Sovovy mlýny - kdysi zde vládli mlynáři, dnes oáza klidu a úplně jiný svět. V centru metropole, překrásný dům uprostřed parku . Zabydlela se zde vzdělanost, radost ze života, úcta k člověku a umění. A láska - LÁSKA.

BEZ VŠEHO MŮŽETE ŽÍT A BÝT, ALE BEZ LÁSKY TO NEJDE.

Pokaždé, když vcházím do areálu Sovových mlýnů - pozdravím a narovnám se. Jsem vzpřímená a hrdá. Říkám si říkanku ("Kdo se nedá....")  a NASÁVÁM ATMOSFÉRU, zdá se mi, že je zde i jiný vzduch . Velká fotografie Medy a Jana vyzařuje energií do dálky. Někteří lidé chodí do kostela - já k Medě. Zastavím se. Nabíjím se energií - Vltava protéká a v noci svítící tučnáci z PVC mi vrátí úsměv na tvář (úžasné PVC) .

 

PROSÍM , VSTUPTE.....

 

Vítá nás tzv. zahradní domek - na schodech vždy hodně květin ( dárky od přátel a obdivovatelů) a paní Meda krmící ptáčky.

Jedna velká obytná místnost - v ní pracovna, obývací pokoj , malá kuchyňka a šatna,  ložnice v patře - tak žije Meda Mládková.

Žádné skříně, těžké knihovny - nic. Čisté linie, police, štendry na oblečení, kabelky na háčcích, jednoduchý psací stůl - fotografie rodiny a přátel.

Dominantní a ústřední prvek místnosti je tapiserie chorvatské výtvarnice Jagody Buic.

Privátní patro v Galerii Sovových mlýnů ( living room ) - zde Meda přijímá své hosty a přátelé, je vybaveno osobními věcmi z Ameriky. V místnosti upoutá černobílá fotografie, portrét Adriany Šimotové, přítelkyně a pro Medu největší česká výtvarnice.

V r. 2001 poprvé neoficiálně otevírá muzeum moderního umění v Sovových mlýnech.

V r. 2002 přišla povodeň, Sovovy mlýny jsou vytopeny a znovu se částečně otevírají ještě téhož roku.

V r. 2003 znovu se otevírají Sovovy mlýny po kompletní rekonstrukci.

To bylo Medě Mládkové 84 let - ÚŽASNÉ !!!!!!

V r. 2015 Praha 1 pronajímá Werichovu vilu Nadaci Jana a Medy Mládkových .

"NEMŮŽU TOMU UVĚŘIT, ŽE JSEM TO DOKÁZALA"..........říká Meda Mládková dnes, ve svých 95 letech.

STARÁ MADONKA A GENIUS LOCI VŠE HLÍDÁ.

 

text a foto -dhaj.