MARŤAN

 

Pomoc je jen 225 000 000 kilometrů daleko

Před šesti dny se astronaut Mark Watney (Matt Damon) jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď bude ale nejspíš taky prvním člověkem, který tam zemře… sám a bez spojení se Zemí. 

Marka a jeho kolegy totiž během mise na Mars zaskočila prašná bouře a on v ní málem zahynul. Zbytek jeho týmu planetu narychlo opustil v domnění, že je mrtvý. Ale on přežil a ocitá se tak sám na nehostinné planetě. Má k dispozici jen omezené zásoby, a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana“ domů. Ve skoro beznadějné situaci se jediným přijatelným řešením ukáže být návrat rakety s členy Markova týmu, kteří jsou na cestě na Zem. Hodit ve vesmíru zpátečku kvůli záchranné misi ale znamená vystavit celou posádku obrovskému nebezpečí. 

Filmové adaptace bestselleru Andy Weira se ujal slavný režisér Ridley Scott (Vetřelec, Prometheus, Gladiátor) a do hlavních rolí obsadil hvězdnou sestavu, v níž se vedle Matta Damona představí Jessica Chastain, Kristen Wiig, Kate Mara, Sean Bean a Michael Peña.

 

            FILM POHLEDEM TEREZY POKORNÉ 

 

Kodex  pravých mušketýrů: „ VŠICHNI ZA JEDNOHO !“  o tom je tento velmi chytrý, vtipný film. A protože bychom někde všichni chtěli být mušketýry, a vlastně jimi i jsme, máme ho v sobě také a proto nás příběh na plátně dostane.

Za své peníze získáte podívanou se vším co k velkému bijáku patří.  Člověk předpojatý by mohl říci :„ Co asi tak mohu vidět u jednoho člověka na Marsu s hromadou „šrotu„ plného té nejlepší techniky, které stejně ani náhodou nerozumím?“ Ti, kteří četli předlohu tohoto snímku (stejnojmennou knihu Andyho Weira), stejně tak jako fanoušci filmů Rytíře britského imperia Rydleyho Scotta či obdivovatelé hereckého umění jiného brita Matta Demona, co mohou čekat věděli, nebo alespoň tušili. 

Síla, lidská vynalézavost, velká dávka humoru spojena s nadhledem, k tomu drama boje o přežití a záchranná akce přesně tak, jak má v americkém velkofilmu být. To je kokteilem, ze kterého je smíchaný Marťan. Užijete si napětí, strach, zasmějete se a je tu samozřejmě i patos, který k takovému příběhu patří a tak nikterak nevadí.

Film je hereckým koncertem Mat Demona. Tento oskarový scénárista, producent, herec a otec čtyř dcer, který si nevybírá projekty podle výše honoráře, ale toho, kdo sedí na režisérské židli, se trefil do černého. V jeho Markovi Watney by jste marně hledali Scotta Baculu ze Soderbergova oscarového filmu Libeface, nebo třeba agenta bez minulosti Jasona Bourne ze série filmů, které natočil pod režijním vedením Douga Limana, což vypovídá o jeho hereckém umění. Je radost potkat se zase po delší době na plátně s Jaffem Danielsem či Seanem Beanem. Největším sympaťákem bude pro mnohé zřejmě Chiwetel Eiofor, kterého jsme naposledy viděli v oscarovém filmu „12 let v řetězech“ , kde ztvárnil hlavní mužskou postavu. Na svém kontě má tento anglický divadelní a filmový herec již několik velkých ocenění, stejně jako například Jessica Chastain, která se v Marťanovi objeví v roli velitelky vesmírné lodi.

Ridleyho Scotta jistě není třeba představovat, ale obdivovat ano. Vzhledem k tomu, že se narodil roku 1937, je nutno říci, že čas a věk zřejmě v životě tohoto tvůrce, nehraje žádnou roli, zato film tu hlavní určitě.  A to ať už režíruje například drama Gladiátor, Telma a Luis, scifi Vetřelec, romantickou komedii Dobrý ročník či Robina Hooda, Blade Rnnera, Černý déšť a mnohé další a nebo ve své firmě Scott free produkuje reklamy, dokumenty, nebo filmy,  pod taktovkou jiných režisérů. 

Je nutno říci, že film Marťan vás přivede také k jistému sebezpytování například : „ V jakých podmínkách bych asi přežil já? “ A můžete dojít k  zjištění úsměvnému a nebo i docela bolestnému ....to podle toho.

Přeji prima čas s Marťanem...ať  už s 3D brýlemi či bez ni.

                                                    T.P.

Fotogalerie