Malostranská setkání / Olga Michalková-Selfies

Toulky starou Prahou bývají vždy velikou nádherou. Naladí-li se člověk, může zaslechnout i kroky předků. Každá část dne má svoji atmosféru, probouzí v nás jiné pocity, jinak nás obohacuje, jinak inspiruje. Nejkrásnější bývají chvíle svítání v okolí Pražského hradu, kdy vychází slunce, a město se probouzí ze spánku. Voní-li svěží ranní vzduch zrovna jarem, působí magie zdejších uliček a zákoutí ještě silněji. Vše má svoji historii, své osudy, svá tajemství. Svěžest takových rán je balzámem na duši, vzbuzuje očekávání, ale nutí i k zamyšlení. Co nám zanechali předci, a co jsme vytvořili my sami? Tato otázka v současnosti nemusí být zcela příjemná, ovšem jdete-li Nerudovou ulicí dolů k městu, lidé již tu a tam zametají chodník před svým krámkem, někde zavoní z otevřených oken ranní káva, lidé se usmívají a vzájemně se zdraví, zapomenete na ono nepříjemné poměrně rychle. Prázdné chodníky se pomalu zaplňují, začíná cvrkot pracovní i turistický, a polyká tuláky samotáře, aby je záhy opět vyplivl do víru velkoměsta. 

V určitý čas ožívají i místa potkávání se. Jedním speciálním je malé knihkupectví s galerií na Malostranském náměstí č.27. Patří místním patriotům. Ti založili dne 17. listopadu 1989 Spolek občanů a přátel Malé Strany a Hradčan, a právě díky nim se na Malé Straně konají tradiční masopusty, slaví čarodějnice, pořádají candrbály a všemožná další setkání spojena s životem kulturním. Jednou z vůdčích osobností spolku je módní a kostýmní návrhářka, výtvarnice, scénografka Pavla Michálková. Žena nesmírně tvůrčí, se srdcem nerozlučně spjatým s tímto místem. V ulici Na tržišti č.6 má spolu se sestrou Olgou své malé království módy jménem – Fashion galerie.  Říká se, že je to také galanterie, protože tam chodí galantní muži. I Olga je talentovanou módní a kostýmní návrhářkou. Obě žijí již od svého dětství ve světě naplněném obrovskou tvůrčí energií, světě, kterému vévodí umění. Velká část rodinného života se totiž odehrávala ve společném ateliéru rodičů. Tatínek byl akademický malíř, maminka herečka a fotografka, které často pózovaly jako modelky. Modely, jež měly na sobě šila sama. I ony dnes šijí velkou část svých modelů samy, každý je tak neopakovatelným originálem. A je to právě maminka, komu nyní Pavla uspořádala v galerii na Malostranském náměstí výstavu pod názvem: Olga Michalková – Selfies. 

 Olga Michálková vystudovala Vyšší školu odborných řemesel a Vyšší školu textilní tvorby v Brně. Fotografkou se stala roku 1954, a již o čtyři roky později obesílala fotografické salony v Praze, Bratislavě, Budapešti, účastnila se výstav v Dánsku, Německé spolkové republice, Hongkongu, USA a dalších zemích. V roce 1964 byla s jejími fotografiemi vydána publikace-Universita Karlova. Současná výstava na Malostranském náměstí zrcadlí autorčinu lásku k filmu a jeho hlavním protagonistkám. Fotografie paní Olgy v sobě nesou humor a nesmírný ženský půvab, inscenovaný na pozadí dokonalé hry světel, patřící k mistrovství tohoto uměleckého oboru. Nápad a dokonalá řemeslná realizace je tím, co tvoří v umění výjimečnost. A přesně tím fotografie Olgy Michálkové jsou. Jsou výjimečné. Autorka inscenuje samu sebe do portrétů světových filmových hvězd šedesátých let, a to s vtipem, lehkou nadsázkou a vážností zároveň. Milovník filmu se tak neubrání něžné nostalgii, užívá si každý detail těchto dokonale stylizovaných autoportrétů, milovník umělecké fotografie si užije právě onu hru světel dávající každé fotografii vlastní, specifickou atmosféru a osobitost. Je radostí zastavit se na Malostranském náměstí, dát si v malé galerii domu číslo 27 skleničku vína, zahrát si hru na hádáni kdo je kdo na fotografii a nechat se okouzlit paní Olgou a její tvorbou.

Výstava potrvá do 7.4. 2023

Otevřeno je ve středu a čtvrtek  14 -18 hodin.

Je ovšem také možné zatelefonovat na číslo: 728 939 872 a domluvit se s Pavlou Michálkovou osobně.  Ráda vám přijde galerii otevřít i v jiný den a čas. Ze svého krámku to má jen pár kroků. 

Text:Tereza Herz Pokorná 

Fotografie: Dagmar Hájková

 

Fotogalerie