MALÉ ŽENY

                                                                

Malé ženy jsou radostí pro milovníky velkého, výpravného kina, plného emocí a něžného humoru, do něhož  je zabaleno poselství rezonující se srdci většiny publika. Tedy alespoň ženského zcela jistě. Všechny jsme se během dospívání potýkaly s pocity hrdinek na plátně a stejné prožívají i naše děti. Pokud si někdo myslí, že se jedná o další film z řad romantiky typu Rozum a cit, Pýcha a předsudek, či například Emma  - mýlí se a to i přesto, že poslední zfilmování stejnojmenného románu L.M. Alcottové  z roku 1994 s Winonou Ryder v hlavní roli by tento fakt jen potvrdilo. Režisérka a scénáristka Greta Gerwing však zvolila pro svůj remake zcela jiný způsob vyprávění - její film je, ač výpravou dokonale dobový (ocitáme se, jak velí předloha, v polovině devatenáctého století ), duchem a způsobem zpracování zcela moderní.

„Pracuji na románu. Je to příběh o mně a mých sestrách“ sděluje hlavní protagonistka, mladičká spisovatelka Jo Marchová svému nakladateli a o tom také celý film je. Vévodí mu půvab zmítaný doslova všemi emocemi. Dvě časové linky se neustále prolínají  a tvoří tak  „dialog“ plný otázek a odpovědí, zrcadlící všechna odvětví dospívání dívek v ženy.  

Jo Marchová je dívkou ambiciózní, dominantní, nezávislou. Je divokou rebelkou s velkým srdcem a sny, kterých se nikdy doopravdy nevzdává. Opravdovost a kuráž je zásadní a upřímnost k sobě samé pak klíčem ke konečnému úspěchu. Její touha se stává zrcadlem doby, tak jak tomu bylo u samotné autorky předlohy Luisy May Alcott, ale i George Sand, Boženy Němcové či J.K. Rowling – je tedy nadčasová. Film ovšem rozhodně není vlajkovou lodí feministických bojovnic, může jí  být pro ty, kdo věří, že jít za svým snem se vyplácí vždy a beze zbytku! 

Své o tom ví i herečka Greta Gerwing, která se před dvěma lety filmem Lady bird  promptně zařadila mezi světovou režisérskou špičku. Svůj talent napsat a inscenovat silný příběh zde už pouze potvrdila.

Hvězdou filmu je naprosto skvělá, na Oscara nominovaná, anglická herečka Saoirse Ronan (Lady bird, Brooklin, Pevné pouto). Lákadlem pro mnohé mladé diváky je pak Hermiona z Harryho Pottera – Emma Watson. Kdo se nedá nezmínit, je vždy opravdová a autentická Laura Deren (Modrý samet, Divoká srdce, Jurský  park),  jako   matka dávající svým dětem pochopení a respekt, což jim umožňuje prožívat volnomyšlenkářské dětství a usnadňuje překonat později překážky dospívání. Žádný tolik pověstný boj matka - dcera se zde nekoná, podpora a snaha porozumět je tím hlavním. Muži jsou výjimečně k vidění pouze v rolích vedlejších, což neznamená, že by nebyli středobodem zájmu přítomných žen, či neplnili svou mužskou úlohu. Jejich představitelé jsou všichni  úspěšnými, prověřenými hráči: Timothée Chalamet ( Dej mi své jméno, N.Y. v dešti, Lady bird), francouzský herec a režisér a scénárista - Louis Carrel ( Snílci, Pravdiví milenci) a Oscarový Chris Cooper (Adaptace, Americká krása).

A pak je zde ještě jako třešnička na dortu Meryl Streep, představující jakési zábavné, peprné koření celého příběhu v podobě sarkastické, bohaté tetičky, tahající za nitky osudu vyvolených členů rodiny. 

Nezbývá tedy, než vás pozvat do kina a popřát prima zábavu. Jo Marchová a její rodina za to stojí! A krásná, všemi barvami hrající a  do posledního detailu dokonale propracovaná výprava filmu též. 

Fotogalerie