Malá z rybárny v Malostranské besedě

Od 2. dubna do 28. června hostí pražská Malostranská beseda unikátní interaktivní výstavu Malá z rybárny. 

Výstava, jež přibližuje zákulisí magického světa animovaného filmu, je instalovaná v historických prostorách galerie Malostranské besedy na ploše větší než čtyři sta metrů čtverečních a návštěvníci si mohou prohlédnout desítky originálů loutek i jejich replik, filmové dekorace s interaktivními prvky či fotografie z přípravy a výroby filmu. 

Expozice návštěvníky také seznámí konstrukcí klasické loutky i s digitálními efekty, nabídne výtvarné a animační dílny a soutěže určené nejen pro děti, večerníčky České televize či audiopohádky Českého rozhlasu a k vidění budou také ukázky z filmu a zazní filmová hudba mladého francouzského multiinstrumentalisty Chapeliera Fou a amerického skladatele filmové hudby Vladimira Podgoretskeho. 

Výstava je jedinečná také tím, že vznikla dřív, než se v kinech představil nový celovečerní loutkový film Malá z rybárny. Ten je kombinací klasické loutky v duchu slavné české školy animovaného filmu a digitální animace a v mezinárodní koprodukci vznikal čtyři roky. Jeho režisérem a výtvarníkem je držitel Českého lva Jan Balej, který byl oceněn na řadě festivalů doma i v zahraničí. 

Za zmínku jistě stojí i fakt, že právě 2. dubna 2015, v den, kdy byla výstava otevřena, uplynulo dvě stě deset let od narození slavného dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena, jehož příběh o Malé mořské víle volně inspiroval tvůrce k natočení Malé z rybárny. 

 

Moto: „Loutka má právo na existenci i na filmovém plátně, může se stát tak trošku filmovým hercem.“ Karel Zeman

 

ZUZANA PTÁČKOVÁ

Fotogalerie