MAGGIE MÁ PLÁN

              FILM POHLEDEM TEREZY POKORNÉ

                           MAGGIE MÁ PLÁN

Inteligentní, praštěná, potřeštěná komedie – tak se psalo o tomto novém filmu Rebeccy Miller, výborné režisérky, ale také herečky, spisovatelky, malířky, sochařky a dcery slavného dramatika Arthura Millera, doma v Americe. 

Já bych řekla inteligentní, velmi lidská, poněkud střelená  komedie, jejíž postavy jednají srdcem a bezprostředně, některé z nich se do víru dění vrhají exentricky. Žádné klišé, žádné naschvály. 

Paní režisérka je zároveň i autorkou příběhu, ví o čem chce vyprávět a věří v opravdovost svých protagonistů. Ostatně, jak sama tvrdí, všechno se už  zcela jistě někde stalo. A i poznání, že většinou právě to, co nám na našich láskách nejvíce imponuje, nakonec často zabije náš vztah, je také skutečností, kterou mohou mnozí diváci s Maggie (Greta Gerwig) sdílet. Já jsem si chvilku musela na hlavní představitelku zvykat, pak mně ale bavila čím dál více. V jejích scénách s malou dcerkou, jde z plátna láska, jak je tomu opravdu v málokterém filmu. Obdivovatelé hereckého umění Julianne Moore si zcela jistě přijdou na své, ovšem že ji budou milovat, to zaručit nemohu, každopádně ale v jistém momentě dojme. Přesně jak předepisuje scénář.

Ethan Hawke  je v hlavní mužské roli naprosto brilantní: „ Pro mě je tento film něco zcela jiného, než vše, co jsem doposud točil. Když jsem četl scénář, řekl jsem si, že tenhle film, bych prostě chtěl vidět. Je to příjemný, pozitivní příběh, který člověku udělá dobrou náladu.“ A má pravdu. Pobavíte se a je vám hezky. Prim tu hraje humor, srdce na dlani a touha po vlastním štěstí.

                                                                                                         TEREZA POKORNÁ

                

Maggie (Greta Gerwig) je mladá a nezávislá Newyorčanka, která zatím marně čeká na tu pravou a životní lásku. Nakonec si zvolí plán, že se stane svobodnou matkou a k otěhotnění se rozhodne využít svou bývalou studentskou známost (Travis Fimmel). I díky této volbě má, jako vždy, pocit dokonalé kontroly nad vlastním životem. Ale i přes tuto pečlivě naplánovanou „transakci“ však narazí na nepředvídatelnost osudu. 

Maggie se totiž nečekaně zamiluje, a to do Johna (Ethan Hawke), profesora antropologie, jemuž se pro změnu zrovna rozpadá manželství s Georgettou (Julianne Moore), velmi úspěšnou a egocentrickou profesorkou na prestižní Columbia University, a také více než trochu drsnou manželkou. A tak Maggie rozjede další ze svých dokonalých plánů. Tentokráte na osvobození Johna z manželského chomoutu.

O několik let později, když je Maggie za Johna už provdaná, si uvědomí, že její láska k němu už poněkud vyprchala.  S trochou pomoci nejlepších přátel, Tonyho (Bill Hader) a Felicie (Maya Rudolph), Maggie uvede do pohybu nový skvělý plán, který zamíchá s jejich životy a to jak nečekaně, tak i hodně vtipně. Maggie nakonec zjistí, že osud by občas měl být ponechán svému osudu.