Lvice na pravém místě

                                                        VLADISLAVA HUJOVÁ

Lvice jak známo umí bojovat a  má-li tu správnou příležitost, dokáže své  boje i vyhrát. Tak praví znalci zodiaku o zrozencích ve znamení Slunce a lví energie. Pokud má člověk možnost vysledovat kariéru paní Vladislavy Hujové, zjistí, že to ladí. Co vykonala, je možné ve fyzické rovině vidět na Praze 3, kde byla posledních takřka osm let, přesně do doby než se rozhodla opustit stranu, která byla po léta její domovinou a zařadit se mezi nezávislé politiky, starostkou. Je žižkovskou patriotkou a pro mnohé tou, která buduje a pomáhá. Pro jiné pak největší Belzebubkou, neb zavděčit se člověk nemůže každému. Alespoň se to do této doby ještě nikomu nepodařilo, takže se z toho paní Vladislava nehroutí, na občasné útoky na svou osobu si zvykla i to je součástí politiky. Z dobrého se raduje, chyby bere jako ponaučení, pokud se něco nepovede hledá cestu k nápravě, moc se neohlíží, protože přeci právě TEĎ je ten důležitý okamžik pro budoucnost. 

Proč jste se rozhodla pro politiku? Pro mnohé je už pouze to slovo nadávkou. 

Byla jsem poměrně zralá žena, když jsem s ní začala.  Nemám děti a chtěla jsem něco odvézt společnosti, udělat něco pro místo, kde žiji. Myslím, že politici nejsou lepší - ani horší, než zbytek společnosti, jsou vzorkem naší společnosti. Důležité je, jakým směrem se kdo angažuje a ano, jsou i tací, kteří trpí rakovinou charakteru. Ale jsou i ti, kdo usilovně pracují na tom, co je dobré, potřebné, nutné.  Ať se nám to líbí nebo ne, bez politiky to prostě nejde. Jen u nás takový dobře zabydlený zvyk: politik udělá 100věcí a něco se samo sebou nepovede, někdy jako každý něco zvorá, ale lidé ho pak identifikují s tím špatným a zbytek někam vyšumí. A možná jsem také trochu dobrodruh, protože ve středoevropských podmínkách nenajdete dobrodružnější povolání, než být politikem.

Lidé si kladou otázku:“ Dá se vůbec něco v současné době v politice  změnit?“

Ale ano. Určitě, ale člověk musí znát, jak to funguje. A někdy je třeba trpělivost a člověk se také musí vymezit, což nebývá populární. Odvaha hraje důležitou roli a nedá se o věcech pouze diskutovat  -  musí se konat. V mnohém mi momentální situace u nás připomíná pohádku -  Císařovi nové šaty.

Blíží se volby,  jak vnímáte voliče?

Lidé hledají a volí naději, ať už má podobu jakoukoliv. Někdy to vyjde, někdy je to malér. S novým většinou také relativně rychle zaniká staré, ale ne vše staré je špatné, stejně jako nejde začínat stále od znova. Navíc to stojí mnoho peněz, protože často emoce a vidina vlastních cílů poněkud zatemní mozek zúčastněných. Přála bych si, aby všichni lidé převzali zodpovědnost za svou zemi a chodili k volbám, našli ty správné lidi, kteří je dokáží reprezentovat, a rozhodli pro sebe, své děti - pro budoucnost všech. Třeba tady v Praze, se lidé musí spojit pro své město. Jde přeci o jedno z nejkrásnějších měst Evropy a mnohé se  dá zlepšit i zjednodušit. Prostředky jsou - další se dají najít, není možné, aby finance ležely ladem  a nevracely se do města.

Kandidujete za hnutí Starostové pro Prahu, kandidujete též do Senátu

Miluji tohle město, chci tu žít, tak se snažím postarat, aby se Praha rozvíjela.V komunální politice vidíte výsledky své práce poměrně rychle – třeba nová náměstí, parky, atd. a to je velkou radostí. Radnice je jako domácnost  - musí se postarat, aby každý měl svůj prostor a není vždy zcela jednoduché to vybalancovat. Kdyby všichni měli stejný cíl, bylo by to jednoduché. Ale nemají a proto je politika, čím je.  

Proč by vás lidé měli volit?

Jsem svobodný člověk. Myslím vnitřně svobodný člověk s přímou úměrou zodpovědnosti. Mám cíl, aby po mě něco zůstalo. Tahle práce pohltí člověka úplně celého a já si ji užívám, naplňuje mě. Výsledky mé dosavadní práce jsou vidět v městské části Praha 3 a mám touhu v tom pokračovat. Například bych byla ráda, kdyby život, jakým v současnosti žije náměstí Jiřího z Poděbrad se posunul i na dolní Žižkov, aby se zabydlela volná místa, patřící městské části, řemeslníky, drobnými podnikateli a umělci, aby se vybudovalo větší zázemí pro trávení volného času, je toho mnohem více, jde také samo sebou o pomoc sociálně slabým a nemocným - vše je sepsáno v našem programu STAROSTOVÉ PRO PRAHU. Pevně věřím v to, že se všechny věci  mohou vyřešit  - obrátit k lepšímu, že se dokážeme čím dál více vzájemně poslouchat a inspirovat.

Co vás nejvíce na politické práci zatěžkává?

Pocit zodpovědnosti za tolik lidí je velmi zavazující, ale rozhodně ne svazující. Je zátěží a motorem zároveň.

 

Text: Tereza Pokorná        Fotografie: Dagmar Hájková a archiv Vladislavy Hujové

  

Fotogalerie