LOUSKÁČEK A ČTYŘI ŘÍŠE

                                                    

                                                  LOUSKÁČEK A ČTYŘI ŘÍŠE

 

Bez Louskáčka nejsou Vánoce, to je jasné. Je vždy krásným startem do atmosféry, které vévodí zářivé dětské oči, vše třpytivé, vůně purpury a tajemství zabalené do papírů všech barev, jež převázáno velkou pentlí čeká pod stromečkem na zvonek, oznamující příchod Ježíška.

Bývá zvykem, že se na tento symbol rodinných vánoc díváme zabořeni do plyšových sedadel divadel, kde baletní soubor, promění příběh E.T. A. Hoffmanna a hudbu Petra Iljiče Čajkovského ve speciální  zážitek, který vrací dospělé do dětství, v dětech pak probouzí fantazii a přináší vánoční sny. 

Již pár dní bydlí Louskáček i na plátnech kin. Disney Company si pro “malou“ Klárku však připravila zcela jiný osud, než jaký jí přisoudil pan Hoffman. Zde je šikovnou vynálezkyní, která nedávno ztratila maminku, ale dostala od ní vánoční dárek. Vajíčko, ve kterém se skrývá překvapení, ale chybí k němu klíč. A právě ten klíč je klíčem k celému příběhu. Příběhu plnému symboliky, kde je mnohé jinak, než na první pohled vypadá a nám dobře známé postavy, mají většinou opačné charaktery. Například myši se ukáží býti bytostmi veskrze kladnými i když si to zprvu rozhodně nemyslíme a stejně tak strýc Drosselmeyer je oproti své baletní předloze milým Klárčiným přítelem, bez jehož pomoci by nikdy nepoznala Louskáčka, ani ostatní obyvatele Čtyř říší a neprožila tak dobrodružství, které ji společně přichystali.

Louskáček a Čtyři říše nemá scénář z nejlepších a nemění na tom nic ani fakt, že přináší moudra, pro malé diváky dost důležitá. Zato se ale pyšní nádhernou výpravou, která všemu naprosto dominuje a přenáší na plátno vánoční atmosféru skutečně bez jediné chybičky. I herecké obsazení je vynikající – například dětská americká filmová hvězda Mackenzie Foy se představí jako Klárka, Morgan Freeman je strýčkem Drosselmeyerem, Keira Knightley se proměnila v Cukrovou vílu a první dáma anglického filmového nebe Helen Mirren převzala roli Matky Perníkářky. 

Film rozhodně má své půvabné chvíle, malí diváci prožijí řadu emocí patřících ke každé pohádce, včetně smutku, který cítí hlavní představitelka. To je informace patřící všem, kdož chtějí své ratolesti uchránit před situacemi zatěžkávajícími, ovšem  k lidskému životu patřícími. Také je nutno říci, že ač se ocitáme ve Viktoriánské Anglii, atmosféru Dickensovských příběhů té doby v sobě film nenese ani náhodou. Klárčina maminka na konci sice neožije, ale vše přesto končí happyendem. A co v nás zůstane? VÁNOCE. 

 

Fotogalerie