Letní dokumentární podívaná

Budeme pokračovat v divech světa. Poznáte světové ikony i psí pomocníky. Nebudou chybět příroda, záhady, rychlost a sport a ještě mnohem více – na Prima ZOOM!

31. 5. 20.00 – Sedm divů starověkého světa (Egypt)

Starověký Egypt je jednou z kolébek civilizace. Právě zde byly postaveny stavby, které mohou být právem označeny za sedm divů tehdejšího egyptského světa. Prvním takovým stavebním komplexem je samotné Údolí králů. Zde je i chrám královny Hatshepsut. Dalším velkým chrámovým komplexem je chrám v Karnaku, který je známý a proslulý svými obelisky. Monumentálním je rovněž chrám faraona Ramesseho v Abú Simbelu. Jedná se o největší skalní chrám na světě, který zdobí ohromné sochy panovníka. Přírodním egyptským divem je samotná hora Sinaj. Právě zde měl dle legendy Mojžíš dostat desatero přikázání. Sfinga je snad nejpodivnější ikonou světa s lidskou hlavou a zvířecím tělem. Sfinga je dlouhá šedesát metrů a vysoká dvacet a je vytesána ze skály. Největším egyptským zázrakem starověkého světa je však bezesporu Velká pyramida v Gize. Jedná se o největší kamennou hrobku světa a zároveň o nejstarší div světa. Byla postavena pro faraona Chufua v roce 2560 př. n. l. Stavba je složena z 2,3 mil. kamenných bloků a byla stavěna 22 let. Egypt však má vedle těchto divů mnoho dalších staveb, které mohou být právem označeny za další divy starověku.

31. 5. 21.00 – Ikony moci (Princezna prahnoucí po moci)

Tyto osobnosti zanechaly v dějinách tak hluboké stopy, že jejich jména vynikají i mezi nejváženějšími figurami historie. Vládli největším impériím, královstvím a národům své doby a většinou disponovali neomezenou mocí. Tito absolutní vládci a dobyvatelé dokázali jediným činem, dekretem nebo příkazem zlepšit životy svých poddaných nebo je naopak uvrhnout do bídy a strádání způsobeným válkou či epidemií. Co je na nich tak zvláštní? Jak se dostali k moci? A jakmile se k ní dostali, jak se jim vládlo? Na tyto otázky odpovídá dokumentární mini série Ikony moci o takových osobnostech, jako je ruská carevna Kateřina II., francouzský generál a císař Napoleon Bonaparte, anglický král Jindřich VIII. a monarcha Petr Veliký, který z Ruska udělal skutečnou velmoc.

31. 5. 22.00 – Můj psí pomocník (1. díl)

Štěňata Kylie, Kiera, Kirby, Korky, Keith, Kerry, Kola, Klodo, Keegan a Kez byla vychovávána první rok jejich života dobrovolníky. Dokumentární seriál Můj psí pomocník prozrazuje, jaké jsou jejich další osudy. Jeden podstoupí trénink psího společníka, aby mohl pomáhat člověku s postižením se základními domácími úkony. Další se stane psím kamarádem autistických dětí. Ale většinu z nich čeká život vodicích psů. Uvidíte, jak jim to jde a jak si hledají cestu ke svým novým majitelům. Navíc se dozvíte o dojemných příbězích jiných vodicích psů, o které se podělí patnáctiletá Hannah, rádiová dýdžejka Jill nebo bývalý britský ministr vnitra David Blunkett. Dokonce vyrazíme do Spojených států, abychom se setkali s Monou a Calim – jejím vodicím koněm.

1. 6. 23.00 – Sousedské noční můry (Můj soused psychopat)

Dokumentární seriál Sousedské noční můry přináší příběhy těch, kteří nedobrovolně žili, co by kamenem dohodil, od nechvalně proslulých psychopatů nebo zabijáků. Každá epizoda se zabývá jinou hrůzostrašnou situací den po dni a týden po týdnu. Výpovědi svědků a archivní materiály přibližují z první ruky, jak se události vyvíjeli a jak strašidelné okolnosti postupně přerostly v děsivou noční můru a nakonec skončily absolutním terorem. Sousedské noční můry jsou stejně nervy drásající jako thrillery Okno do dvora a Psychopat ze San Franciska. Přinutí vás zamknout dveře na několik západů, nervózně vykukovat zpoza závěsů a dvakrát si rozmyslet, než zaklepete na dveře naproti!

3. 6. 23.00 – Lovci záhad II (Tajemství svitků od Mrtvého moře)

Roku 1947 objevil beduínský pastevec v jeskyni na břehu Mrtvého moře hliněnou nádobu, která obsahovala svitky pergamenu. Šlo o první z legendárních svitků od Mrtvého moře, které byly datovány až do Kristovy doby. Starověké texty pomohly odhalit jak kořeny křesťanství, tak judaismu. Beduíni si brzy uvědomili hodnotu svitků a podařilo se jim najít dalších zhruba 140 svitků, které pak draze prodávali jeruzalémským vědcům. Mezi těmi, kdo byli pověřeni překladem hebrejských a aramejských textů, byl i oxfordský doktorand John Allegro. Roku 1953 odletěl John do Izraele a tato cesta mu navždy změnila život. Johnovu pozornost upoutal svitek nalezený roku 1952 v jeskyni na břehu Mrtvého moře, který nebyl vyroben z papyru, ale z vysoce kvalitní mědi. Když John přeložil část textu, byl přímo ohromen, podle něj totiž obsahoval svitek seznam starověkých pokladů. John záhy pochopil, že měděný svitek je v podstatě mapou, která by ho mohla dovést k jednomu z největších pokladů všech dob. Potíž byla v tom, že svitek nebylo možné rozvinout, dva tisíce let stará měď podléhala korozi a byla extrémně křehká. Po všemožných návrzích a experimentech se zdálo, že neexistuje způsob, jak svitek otevřít. Podaří se mu to nakonec a objeví poklad?

4. 6. 21.00 – Rok v japonské divočině

Za vysoce moderními japonskými městy prosvícenými neony se ukrývá divoká panenská krajina. Neobydlené lesy, hory a pobřeží ve skutečnosti pokrývají 73 % Říše vycházejícího slunce. V zemi s extrémním klimatem najdeme velké rozdíly mezi jejími zvířecími obyvateli. Japonsko je země kontrastů od tropických oblastí na jihu až po subarktické podnebí ostrova Hokkaidó na severu. Zároveň je domovem nejseverněji žijících primátů na světě, proslulých makaků červenolících, kteří se koupají v místních horkých pramenech, nebo vzácných, ohrožených jeřábů mandžuských. Severní ostrovy Japonska se vyznačují brutálními zimami s hlubokými sibiřskými mrazy. Obleva vlévá život do řek proudících z hor a probouzí jejich okolní břehy. Když se na scéně objeví medvědi, unikátní kopytníci serau a hejna hbitých lososů, znamená to, že jaro je tady.

5. 6. 20.00 – Radost z rychlosti s Guyem Martinem II (Světový rekord na tandemovém kole)

Po bleskově rychlé první sérii se Guy Martin vrací, aby znovu posunul hranice vědy a techniky. A samozřejmě především rychlosti. Tentokrát se pokouší sestavit nejrychlejší káru na světě, překonat rychlostní rekord na vznášedle, sestrojit super výkonné tandemové kolo a rozdrtit motocyklový rekord v americkém závodě The Race to the Clouds. Jako obvykle vyhledal nejlepší vědce a techniky v celé Velké Británii, aby mu pomohli.

5. 6. 22.00 – Sport očima vědy I (Výbava)

V opuštěném leteckém hangáru se skupina vědců za asistence několika známých sportovců rozhodla testovat účinky, sílu a rychlost sportovního vybavení z různého výrobního materiálu. Vědci se nejprve rozhodnou testovat rozdílnou rychlost nadhozu amerického fotbalisty a baseballového nadhazovače. Test přinese výsledek, že ačkoli fotbalistův pohyb ruky byl o něco rychlejší než nadhazovačův, baseballový míč letěl vzduchem větší rychlostí, protože fotbalový míč se díky svému tvaru elipsoidu setkává s větším odporem vzduchu. U dalšího testu vědci porovnávají sílu úderu hokejkou do puku a sílu úderu golfovou holí do míčku. Výsledek testu přináší vědcům poznatek, že samotný hokejistův pohyb rukou je sice rychlejší než golfistův, ale u golfisty dochází k většímu přesunu kinetické energie do hokejky, takže úder golfovou holí do míčku je ve výsledku silnější. Další z provedených testů se týká porovnání síly úderu hokejisty bez rukavic, boxera s rukavicemi a zápasníka smíšených bojových umění s lehkými rukavicemi. Hokejista a boxer dali úder přibližně stejné síly, protože boxerovy rukavice sílu úderu podstatně zmírnily. Nejsilnější úder z celé trojice pak měl zápasník smíšených bojových umění. A co ještě prověříme? 

Fotogalerie